Yüzey Altı Damla Sulama Sistemi


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü ve Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü (UTAEM) koordinatörlüğünde yürütülen “Yüzey Altı Damla Sulama Sisteminin Pamuk ve Mısırda Kullanımının Yayımı Projesi”, gerçekleştirilen panelle katılımcılara tanıtıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nca 2012 yılından bu yana çiftçilerin yaşadıkları tarımsal sorunlara çözüm bulunması ve tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması amacıyla çeşitli faaliyetler gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda İzmir İl Müdürlüğü ve UTAEM koordinatörlüğünde düzenlenen “Yüzey Altı Damla Sulama Sisteminin Pamuk ve Mısırda Kullanımının Yayımı Projesi”nin tanıtım paneline UTAEM Müdürü Dilek Kahraman, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş’in yanında, Bergama, Ödemiş ve Menemen Ziraat Odası temsilcileri, teknik elemanlar, akademisyenler, özel sektör temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Panele ev sahipliği yapan Enstitü Müdürü Dilek Kahraman açılışta yaptığı konuşmada suyun tasarrufuna ilişkin tüm çalışmaların çok değerli olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini, bu konudaki yeniliklerin üreticilere hızla aktarılması gerektiğini söyleyerek panelin önemine dikkat çekti.

Açılışta söz alan Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Proje Koordinatörü Ziraat Mühendisi Nesimi Erarslan ise Bakanlığın Yayım konusundaki geçmiş faaliyetlerinden bahsederek, Bakanlığın yenilikçi projelere bakış açısını ve diğer illerde devam eden uygulamalarını anlattı.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerafettin Aşık, UTAEM’de görevli proje koordinatörü Ziraat Mühendisi Süleyman Şen, Defne Tarım Firmasından Ziraat Mühendisi Asım Batum, Yuluğ Mühendislik Firmasından Ziraat Mühendisi Ömer Yuluğ ve Geoflow Toprakaltı Damla Sulama Firmasından Halit Şentürk’ün panelist olarak sunumlarıyla katıldığı proje tanıtımının ardından arazide uygulamalı bir eğitim de gerçekleştirildi.

Katılımcıların projeye yönelik sorularını da cevaplayan panelistler, uzmanlık alanlarıyla ilgili örnekler vererek uygulamanın avantajlarından bahsetti, karşılaşılabilecek riskler değerlendirildi ve doğru uygulamaların yapılması için dikkat edilmesi gereken konuların altını çizdi.


Yazan - 2 Nisan 2018. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x