Zika savaşçısı sivrisinekler doğaya salındı


 

zika-savascisi-sivrisinekler-dogaya-salindi,jQ_IOC_G40W01jp1IEm3vQ

 

 

 

Cayman Adaları’nda genetiği değiştirilmiş sivrisinekler doğaya salındı. Amaç, çiftleşmeden doğacak yavruların erişkin olmadan ölmesi.

 

Karayip Denizi’nde yer alan Cayman Adaları’nda, zika ve diğer virüslerin yayılmasına yol açan sineklerle mücadele etmek için genetiği değiştirilmiş sivrisinekler doğaya salındı.

 

Sivrisinek Araştırma ve Kontrol Ünitesi (MRCU) ve İngiliz biyoteknoloji şirketi Oxitec tarafından yapılan açıklamada, genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin Grand Cayman Adası’nın batı sahilinde salıverildiği belirtildi.

 

Açıklamada bölgenin deng humması ve chikungunya virüsünün yanı sıra zika virüsünün yayılmasında ana faktör olan Aedes türü sivri sinekler için “sıcak nokta” olduğu bildirildi.

Proje kapsamında, doğaya salınan genetiği değiştirilmiş, ısırmayan milyonlarca erkek sivrisineğin dişi sivrisineklerle eşleşmesiyle meydana gelen yavruların erişkin olmadan ölmesi ve böylece üremenin önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

Muhalif bazı çevreciler, projenin yeterli araştırma yapılmadan başlatıldığını düşünüyor.

 

Dünya Sağlık Örgütünün 15 Haziran tarihli son verilerine göre, zika virüsüne 2007-2016 yıllarında 60 ülkede rastlandı. Virüs, salgın şeklinde bu ülkelerin 14’ünde 2007-2014 yıllarında görülürken, 2015 başında 46 ülkede ilk kez salgın şeklinde etkili oldu.aa


Yazan - 29 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x