‘​Uluslararası Yatırımcılar Derneği’ Tarım Bakanını Ziyaret Etti

6 Nisan 2013. 11:10

1_JPGUluslararası Yatırımcılar Derneği’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve beraberindeki heyeti kabul eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Türkiye’nin tarihsel marka alanının gıda olduğunun altını çizerek iş adamlarını tarıma yatırım yapmaya davet etti.

 

Bakan Eker, Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin çalışmalarının Türkiye’ye yabancı yatırımcının çekilmesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Uluslararası yatırımların artırılmasının bakanlık açısından da önemli hedefler arasında olduğunu belirten Bakan Eker, özellikle belirli alanlarda bölgesel merkezler oluşturma projesinin fonksiyonları bakımından gıda ve tarım sektörünün gelişimine katkıda bulunacağını söyledi.

 

Türkiye’nin son 10 yıl içinde  her alanda büyük bir gelişme gösterdiğini vurgulayan Bakan Eker,  uluslararası toplum, uluslararası sermaye ve uluslararası değerlere entegre  olma yolunda da önemli mesafeler kat ettiğini söyledi. Küresel ekonomik gelişmelerin dışında kalınmasının Türkiye’yi  büyütmeyeceğini belirten Bakan Eker, uluslararası bir rekabet alanı olan ar-ge çalışmalarına yeterli kaynak aktarılmasının önemine işaret etti. Bakan Eker, üyesi olduğu Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun defalarca kez Başbakan’ın başkanlığında toplandığını anımsatarak, hükümet olarak araştırma çalışmalarına önem verdiklerini söyledi.

 

Görüşmede, Türkiye’nin tarihsel marka alanının gıda olduğunu ifade eden Bakan Eker “Bu bize bulunduğumuz coğrafyanın sağladığı bir imkandır, tarihi tecrübeye sahip olduğumuz 5 üründen 4’ü gıdadır. Dolayısıyla bu gıdaların, bu tatların dünya ile tanıştırılması gerekir. Türkiye’nin yerel değerlerinin uluslararası alana taşınmasında yatırımcılara çok iş düşüyor. Bu anlamda Türkiye, çevresinde yoğun tüketim yapılan bir coğrafyada yer alıyor. Ortadoğu, Afrika’nın büyük bir bölümü ve Kafkasya gibi yerlere üretim merkezi olarak gıda pazarlama imkanına sahibiz.” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler:
Başkent Ankara ve 20 ilde okullara kar tatili

 

Bakan Eker’den tarıma yatırım çağrısı  

 

Uluslararası Yatırımcılar Derneğini kabulünde Bakan Eker, Türkiye’de tarım sektörünün son 9 yılın 8’inde büyüdüğünün altını çizerek, yatırımcıları tarım ve gıda alanında yatırım yapmaya davet etti. Bakanlık bünyesinde yatırımcılar için bir danışma ofisinin olduğunu hatırlatan Bakan Eker, Kırsal Kalkınma Kurumu’nun 42 ilde kullanmak üzere 800 milyon Euro hibe kullanacak bütçesinin bulunduğunu ve 3 milyon Euro’ya kadar yapılan yatırımlarda yüzde 50 hibe verilebildiğini söyledi. Bakan Eker, tarımın uluslararası standartlarda rekabetçi ve sürdürülebilir bir sektöre dönüşmesi için; teknoloji, bilgi ve sermaye kullanabilen aynı zamanda pazarlama stratejisi olan rasyonel firmaların sektöre girmesi gerektiğini ifade etti.

 

Uluslararası Yatırımcılar Derneği Başkanı Serpil Timuray,  yeni yönetim kurulu olarak kendilerini kabul ettiği için Bakan Eker’e teşekkür ederek derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Timuray, 32 yıllık derneğe 220 şirketin üye olduğunu, bunların da  30’dan fazlasının tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösterdiğini  söyledi.

 

Başkan Timuray, konuşmasında Hükümetin Türkiye’nin dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girme hedefini desteklediklerini, bu nedenle küresel sermayenin Türkiye’ye yatırım yapmasını önemli bulduklarını söyledi. Türkiye’de uluslararası yatırıma karşı olan algıyı düzeltmek istediklerini, bir çok alanda bölgesel merkez oluşturma hedefini sahiplendiklerini ve küresel nitelikteki işgücünün artması için projeler geliştirdiklerini anlatan Başkan Timuray, gıda sektörünün stratejik öneminin büyük olduğunu, küresel boyuttaki gelişmelerden  dolayı ekonomik öneminin de her geçen gün arttığının altını çizdi.

Diğer Haberler:
Et Balık Çalışanlarının Yemeği

0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x