‘AB’den en çok yardımı Türkiye alıyor’


İngiliz Sunday Times gazetesi Avrupa Birliği’den en çok yardım alan ülkenin Türkiye olduğunu yazdı.

İngiltere’de yayımlanan Sunday Times gazetesi, yılda yaklaşık 800 milyon dolarla Avrupa Birliği’den AB en fazla kalkınma yardımı alan ülkenin Türkiye olduğunu yazdı. Haberde şu satırlara yer verildi:

“İngiltere’nin yıllık 12,5 milyar dolarlık yardım bütçesi var. Bu yardımın yüzde 18’i Avrupa Birliği üzerinden veriliyor. İngiltere, komisyonun yardım programının izlenebilir olmadığını ve yeterince yoksulluğu azaltma hedefine odaklanmadığını söylüyor. Örneğin, canlı bir ekonomiye sahip olan, gelişmiş, orta gelirli bir ülke olmasına rağmen, Türkiye Avrupa Birliği’nden en fazla yardım alan ülke.”

2009 verilerine göre, AB’den en çok yardım alanlar listesinde Türkiye’yi sırasıyla Filistin yönetimi, Afganistan, Kosova, Sırbistan, Fas, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Sudan, Mısır, Mozambik, Mali, Sierra Leone ve Liberya izliyor.

‘PARALAR ÇAR ÇUR EDİLİYOR’

Gazete ayrıca Avrupa Birliği’nin gelişmekte olan ülkelere yaptığı yardımlarla her yıl milyarlarca doları “çarçur ettiğini” de yazdı. Gazeteye göre yıllık yaklaşık 16 milyar dolar kalkınma bütçesi olan Avrupa Komisyonu, bu paranın bir bölümünü Sierra Leone’de kimsenin uğramadığı dev bir sağlık merkezi, Mali’de üç yıl içinde sadece altı kişiyi işe yerleştirebilen iş ve işçi bulma merkezi ve bir Belçikalı grubun Afrikalılara dans öğretmesi gibi projelere aktardı.

DİĞER HABERLER
Ömer Fethi Gürer: “Bankalara günde 13 lira borçlanıyoruz”

Halkın yarısının günde bir dolardan daha az parayla geçinmek zorunda kaldığı Burkina Faso’daki dans projesi AB’ye 650 bin dolara mal oldu. Sunday Times, Avrupa Birliği denetçilerinin komisyonu, yapılan yardımların nereye gittiğini sorgulamamakla suçladığına dikkat çekiyor.

‘YARDIM PARASIYLA ÖZEL UÇAK’

Sunday Times’a göre, AB yardımlarının bir bölümü Avrupalıların öfkelendiren kuralların geçerli olduğu ülkelere gidiyor.

Örneğin AB’den son beş yılda 750 milyon dolar yardım alan Malavi’de kalabalığın arasında gaz çıkarmak yasak. Basın özgürlüğünün sınırlı olduğu ülkede eşcinsellik 14 yıl hapisle cezalandırılıyor. Bu kişiler mahkumken ağır işlerde çalıştırılıyor Malavi Cumhurbaşkanı Bingu Mutharika’nın makam uçağını AB yardımlarıyla aldığı öne sürülüyor.


18 Nisan 2011. 09:08
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x