‘Yaban mersini’ diye ‘ayı üzümü’ satıyorlar


Bitkisel ürün satışının istismar edildiğini belirten Prof. İbrahim Saraçoğlu, ‘Yaban mersini diye, yabani ayı üzümü satıyorlar ve bunun şeker hastalarına iyi geldiğini söylüyorlar. Ancak bu bitki bol şekerli ve şeker hastalarına zararlı” dedi.

TEKİRDAĞ – Çeşitli hastalıkların tedavisinde bitkisel ürünlere olan talep giderek atıyor ancak uzmanlar, bu durumu istismar edenlerin sattığı sahte ürünlerin sağlığı tehdit ettiğini söyleyerek uyarıda bulunuyor. ‘’Bitkisel Sağlık Rehberi” kitabının yazarı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, son yıllarda bitkisel ürünlere olan ilginin attığını ancak birçok kişinin şifalı bitkileri bilinçsizce satın aldığını söyledi.

Bu durumun kimileri tarafından istismar edildiği uyarısında bulunan Prof. Dr. Saraçoğlu, son dönemde ”yaban mersini” bitkisinin satışında insanların aldatıldığını belirterek, şunları kaydetti: ”Yaban mersini diye insanlara başka bitki satıyorlar. Gerçek yaban mersininin buruk bir tadı vardır. Bugün insanlar şişkinlikten bahseder. Yaban mersininden bir avuç tüketildiğinde ne şişkinlik ne de gaz problemi kalır. Ama insanlara yaban mersini diye, yabani ayı üzümünü tanıttılar. Bir de bunu satarken şeker hastalarına iyi geliyor diye reklamını yapıyorlar. Yabani ayı üzümünün yaban mersiniyle uzaktan yakından alakası yok ve bol şekerli. Şeker hastalığına da kesinlikle iyi gelmez aksine şeker hastalarına zararlı.”

Saraçoğlu, insanoğlunun artık doğayı ve doğal olanı aradığını belirterek, ”Ama ne acıdır ki doğaya dönüş yapan insan 1960’lı yıllardaki o doğayı bulamıyor. Bugün tabiat insanoğluna karşı savaşan bir düşman haline geldi. Yani insan bunu kendi eliyle yaptı” diye konuştu.


Yazan - 26 Nisan 2011. Kategori SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x