“ Milyon dolarlık yumurta ürünlerine sermayesiz tüccar fiyat biçiyor…! “


“ Milyon dolarlık yumurta ürünlerine sermayesiz tüccar fiyat biçiyor…! “

Röportaj :Veteriner Hekim Özgür SEPİN

Tavukçuluk sektörü gerek et, gerekse yumurta yönünden oldukça sancılı bir dönemden geçtiği biliniyor.Tüm yazılarımızda tavukçuluk sektörünün dertleri ve çözüm yollarını araştırarak ilettiğimiz kanısındayım.Bu kez yumurta sektörünün içinde bulunduğu konuyu irdelemek için elini taşın altına koymuş bir isimle söyleşiyi devam ettirmek ve sorunları dinlemek üzere Afyon yöresinin babadan yumurtacısı İsmail Genç’i konuk ettik.Afyon yöresinde 150 binlik kapasitesi ile üretim yapan ve küçük kümeslerde üretilen yumurtaları da pazarlayan İsmail Genç’i dinlerken bir dokunduk,bih ah işittik.Buyrun söyleşimize:

İsmail Genç ne kadardır sektörün içinde ?

3500 yumurtacı tavuk ile 1986 yılından beri sektörün içindeyiz. Tavukçuluk baba mesleği bizde . Şu anda 150.000 kapasite ile üretim yapmaktayız. Ayrıca kapasiteleri 10 ila 50 bin arasında değişen üreticilerin yumurtalarını da alıp kendi üretimimizle birlikte iç piyasaya pazarlamaktayız.

Sektörün mevcut durumu nasıl , ve nereye gidiyor?

Mevcut durum hiç iç açıcı değil . Günden  güne daha da kötüye gitmekte .

Peki bu durumun nedenleri  nedir?

Başlıca neden iç tüketimin düşüklüğü ve üretimin buna karşın oldukça fazla olması. Dışa bağımlı bir hammadde tedarikimiz var ve fiyatlar oldukça pahalı. Milyon dolarlık yatırımlar yapılıyor ve ürettiğimiz ürün sermayesiz tüccar tarafından fiyatlandırılıyor. Türkiye’de bir sektör daha yok ki üretilen ürünün fiyatını satıcı değil alıcı belirlesin .

DİĞER HABERLER
Kuş Gribi bu Kez Yumurtayı Kurtardı...!

En büyük sıkıntımız hammadde temini Türkiyede üretilen 4-5 milyon ton mısırın yarısından fazlasını tavuk tüketiyor. Devletin Tarım politikasındaki eksiklik fırsatçı hammaddeciler yarattı. Bu durumda sırtımızda çok büyük bir yük teşkil ediyor.

Ne acıdır ki Türkiye tarım ülkesi olmasına rağmen .Hammadde ithalatı yapıyor. Ofisin elindeki mısırı buğdayı açık artırma ile alacağız diye uğraşıyoruz.

İhracat sadece Irak pazarına yapılabilmekte. 4 sene içerisinde bizi bizden iyi çözdüler , ellerinde resmen esir olduk. İhracat yapan şirketlerin acımasız haksız rekabeti ve fiyat kırmaları yüzünden Irak’lı tüccarlar İstedikleri fiyata yumurta alıyorlar.

İç piyasada durum kötü diyorsun ama marketlerde yumurtanın kolisi 7 lira ?

Büyük entegrasyonlarla rekabet edemez durumdayız . Bizim maliyet fiyatımıza paketli yumurta satıyorlar. Hemde inanılmaz vadelerle. Üreticiden çıkan fiyatla   tüketiciye ulaşan fiyat arasında dağlar kadar fark var. Tüketiciye yansımayan indirim ve düşük fiyatın ne işe yaradığını kimse araştırmıyor bile.

Çözüm önerilerin nedir ?

Devletin acilen bir tarım politikası uygulaması ve stokçu tüccarı frenlemesi gerekiyor. Dünya’da hammadde temininde girilen darboğazda . Devletin kapasiteleri düşürmesi veya yeni yatırımları durdurması en iyi ihtimalle sınırlaması gerekiyor.Türkiye’de tavuk sayısı insan sayısından fazla ve insanlardan daha fazla hammadde tüketmekte.  Canlı hayvan alım satım ve yumurta pazarlamada Kdv oranlarında mutlak suretle iyileştirme gerekmekte. Aynı durum elektrik ve sigorta giderleri içinde geçerli. Yoksa Kırmızı etteki gibi üretici bir ülke ithalatçı duruma düşecek diye korkuyoruz.

DİĞER HABERLER
Beypiliç'ten “Ben pilici baharatlı severim” diyenlere

Peki üretim neden bu kadar fazla arttı?

Bize klişe bu soru soruluyor , ‘’ madem zarar ediyor neden yeni binalar dikiliyor ?’’ diye Kuş Gribinden sonra tavukçular iyi para kazandılar. Ve orantısız olarak üretimler arttı. Şöyle bir gerçekte var tesislerimimizi son 15 yıllık gelişmelere ayak uydurtmak zorundayız. Tek gelir ve iş kaynağımız bu sektör. Büyük entegrasonlarla rekabet edebilmek için imkanlarımız çerçevesinde kapasitelerimizi yükselttik. Tabi entegrasyonlar bizden daha hızlı ve cesur davrandı. Üreticiler kendini frenleyemedikleri için devletin bizleri frenlemesini öneriyorum.

Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı ?

Şu  soruyu kendi kendime hep sorardım ‘’devlet kime para kazandırıyor’’? Yıllık 2 milyon ton soyaya ihtiyaç duyulan bir ülkede 50 bin ton yerli üretim var iken 20 yıldır GDO ‘lu olduğu bilinen bir hammaddenin hiçbir alt yapısı olmadan ithalatı yasaklanıyor.  Bir gecede 490 dolar olan fiyatlar 900 dolarlar seviyesine çıkıyor. Bu parayı hangi fırsatçılar kazanıyor  ?  Devlet bunları görmüyor mu ?

Devlet bu politika ile tavukçuluğu frenlemek ya da bitirmek istiyor ise ithalatçıyı zengin ederek üreticiyi bitirmek çözüm değildir.Binlerce insana istihdam sağlayan sektörün en büyük kanayan yarası budur.

DİĞER HABERLER
Kanatlı Tanıtım Grubu Atakta

Teşekkür ederim. Sorunların bitmesi dileklerimle…..


2 Nisan 2011. 09:13
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x