“Helal Gıda”da Haram Hareketler…!


Bundan üç yıl kadar önce kurucusu ve yönetmeni olduğum Çiftlik Dergisi’nde “Helal Gıda” ile ilgili ilginç bir haber ve yorum yayınladığımızda bir kaç yakınımızdan sitemli ikazlar aldık.Bu sitemli uyarılar içinde bize laiklikle ilgili çok ilginç yorumlar yapıldı.

Biz Çiftlik Dergisi olarak “Helal Gıda”sektörünün dünya’daki Pazar payının 950 milyar dolarlık bir piyasa olduğunu ve bu pazardan Türkiye’nin yeteri kadar yararlanamadığını ve müslüman ülkelerin de ülkemizi bu konuda lider görmek istediklerini öne sürdük.

Bu pazara örnek olarak ta Amerikan gıda devleri arasında bulunan Coca-Cola,Pepsi Cola,Kentucky Fried Chicken firmalarının “Helal “ ürün çıkararak pazardan büyük pay aldıklarını belirttik.

Türkiye’de ne yaptığını bilmeyen ve her yararlı girişime karşı çıkan bir kesim olduğu biliniyor.Bu arkadaşlarımıza güzel örnekler verdiğim halde sabit fikirlerinden vazgeçmek gibi bir düşünceleri yok. Buna güzel örnekler de vermemiz mümkün.

Örneğin hristiyan bir aile her Pazar kiliseye giderek ibadetini yapar bu normal bir harekettir.Türkiye’de her Cuma günü namaza giden insanı değişik pencereden bakarlar.Futbol sahalarında dünya yıldızlarının sahaya girerken ve çıkarken “Haç”çıkardıklarına şahit oluruz ve kimseden ses çıkmaz.Çıkmaması da gereken normal bir davranıştır.Ama bir Türk futbolcusu maça çıkarken ellerini açıp dua etse hemen tarikat araştırmasına geçilir.Bunun da normal bir davranış olduğu bilinmelidir.

Uzun süredir İstanbul’da açılacağı duyurulan ve ilk kez gerçekleşecek olan “Helal Gıda”fuarı nihayet açıldı.

Fuarın katılımcı ülkeleri arasında Malezya, Amerika, Hindistan,Rusya ve İran öne çıkıyor. Fuarın ziyaretçi ülkelerini Irak, İran, Malezya, Endonezya, Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Kuveyt, Katar, Umman, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, Finlandya, İngiltere ve Fransa oluşturuyor. Helal Gıda sektörü, dünya genelinde 2 milyara yaklaşan tüketicisi ile uluslararası üreticilerin iştahını kabartıyor.

Türkiye ise Müslüman ağırlıklı nüfusuna rağmen henüz bu pazardan yeterli payı alabilmiş değil. Bu amaçla Dünya Helal Konseyi ile Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği tarafından organize edilen Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı ilk defa İstanbul’da açıldı. Yerli ve yabancı 50 firmanın katıldığı fuarda, temel gıda malzemelerinden içeceğe, kozmetikten medikal ürünlere helal sertifikası taşıyan bir çok ürün tanıtılıyor. En çok ilgiyi ise ürünlere domuz eti ve yağı testini uygulayan çubuk çekti. Helal gıda alanında firmalar özellikle et konusunda tüketicileri uyardı: “Helal olması sadece kesimle ilgili değil, hayvanların yedikleri yem popülasyonu da çok önemli. Eğer yemlere et parçası ve kemik, kan gibi maddeler eklenmişse bu etlerde helal olmaz. Tüketiciler buna mutlaka dikkat etmeli.”

Uzmanlar dünyadaki büyüklüğü 950 milyar doları bulan helal gıda pazarından alacağı payla Türkiye’nin ihracat açığını kapatılabileceğine dikkat çekiyor. İşte bu pazardan yeteri kadar yararlanmak istemiyoruz. Biz bu fuarda 50 değil 500 firma bekliyorduk ama hayal kırıklığına uğradık Demek ki firmalarımıza yeni pazarlar gerekli değil.

Müslüman olmayan bir ülke olan Brezilya “Helal Gıda” pazarının lideri durumda. Bu ayıbımız bizi utandırmaya yetmez mi? Bildiğiniz gibi üzüm cenneti olan Türkiye şarap üretiminde sonuncu sıralarda. Heykel günah diye bu sanat dalı geri kalırken,doğuştan sanatkar olan mermercilerimizn ürettiği eski mezar taşlarının birer heykel harikası olduğuna şahit oluyoruz.Bu harika mezar taşı örneklerinin benzeri avrupa’da var mı:Dünya’da en çok satılan Rus kaynaklı votkanın mucidi Rus ihtilalinden sonra ülkemize sığındığında votkasının üretimini burada yapmak istedi.Yine bir garip itiraz sonucu bu hareket te başlamadan bitti. . Smirnof adındaki Rus İngiltere’ye gitti ve bizimle yapamadığı üretimi orada yaptı..İngilizler bu votkayı dünya’da pazarlıyorlar ve çok güzel gelir sağlıyorlar. Yine garip kafalılar yıllardır matbaayı günah kisvesinin arkasına sığınarak bu ülkeye sokmadı. Halbuki burada elle kur’an yazanlarının kazancı söz konusu idi.Bugüne kadar hayırlı işlere hep bazı kurnazların yararı uğruna set çektik.Bari bundan sonra bu hatalara düşmeyelim. Ülkenin dış düşmanlarından daha fazlası içimizde gibime geliyor. Hoşça ve sağlıklı kalın…


Yazan - 2 Ekim 2010. Kategori Erkan KONURALP. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x