1.Doğu Anadolu Organik Tarım Kongresi


Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yıldırım Canbolat, önemli açıklamalarda bulundu.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yıldırım Canbolat, “Tarımsal üretim sistemi olan organik tarım ile üründe kalite ve güvenilirlik sağlanarak, tarım ürünlerinin tercih edilme niteliği arttırılacak, üretimde çalışan kişilerin güveni ve refahı sağlanacaktır” dedi.

Prof. Dr. Canbolat, Kalkınma Bakanlığı, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) ve Atatürk Üniversitesi’nin işbirliğinde düzenlenen “1. Doğu Anadolu Organik Tarım Kongresi”nde yaptığı konuşmada, organik tarımın önemine değindi.

Canbolat, konuşmasında, tarımda kalitenin önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bitkisel ve hayvansal üretim sürecinde üretim sisteminin yönetilmesi, geliştirilmesi daha uyumlu koşulların oluşturulması güvenilir gıda arzında kaliteyi arttıracaktır. Tarımsal işletmelerdeki üretim aşamalarında görev ve sorumluluklarının tanımlanması, belgelemeler, çalışanların eğitilmesi ve kalite konusunda bilinçlendirilmesi hem kaliteli tarım üretimini destekleyecek hem de iş ve ürün verimliliğini arttıracaktır.”

Tarımsal üretimde organik tarımın son derece önemli olduğunu ifade eden Canbolat, “Tarımsal üretim sistemi olan organik tarım ile üründe kalite ve güvenilirlik sağlanarak, tarım ürünlerinin tercih edilme niteliği arttırılacak, üretimde çalışan kişilerin güveni ve refahı sağlanacaktır. Doğal hayat ve biyolojik çeşitlilik korunarak sürdürülebilirlik sağlanacaktır” dedi.

DİĞER HABERLER
FAO Gıda Fiyat Endeksi Şubat’ta yükselişini sürdürdü

KUDAKA Genel Sekreteri Dr. Rıfat Altan da, Doğu Anadolu Bölgesi’nin organik tarım potansiyeline sahip olduğunu bildirdi.

Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sebahattin Tüzemen de, Erzurum ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin organik tarım faktörüyle de öne çıktığını söyledi.

Tüzemen, şöyle konuştu:

“Organik tarımı çok iyi bir şekilde geliştirdiğimiz zaman buraya gelen turistlerin özellikle organik tarımda üretilen bitkisel ve hayvansal ürünlere yönelik ilgisi daha da artacaktır. Bu olanak, onların buraya cazibe merkezi olarak gelmelerini sağlayacaktır. Üniversite olarak da biz bütün bu özelliklerin farkındayız. Çeşitli projelerle öne çıkan değerleri desteklemeye niyetliyiz. 2005’ten beri kurulmuş olan Teknokent ile birlikte sanayi ve teknolojiye yönelik sektörleri hep birlikte desteklemeye ilişkin projeler geliştiriyoruz.”

Tarım kongresi, “organik tarımda kümelenme” konulu sunumlarla devam etti.

CD-MİS- – ERZURUM


23 Aralık 2011. 15:43
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x