1 Eylül Dünya Barış Günü


1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

 

H.Yalçın KÖKSAL  Uzman Veteriner Hekim Veteriner Hekimler Derneği Genel Sekreri

 

1 Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya’yı işgaliyle başlayan ve  ardında   milyonlarca  ölü, milyonlarca yaralı, sakatve geleceği karartılmış, geçmişleri bitirilmiş insanlar  ve harabeye dönük kentler bırakarak 1945 de sona eren bu  insanlık tarihinin en acımasız en kanlı savaşını unutturmamak ve gelecek nesillere ibret olması amacı ile , bu kanlı savaşın başladığı 1 Eylül  günü “Dünya Barış Günü” olarak kabul edilmiştir.

 

Buna benzer bir amaçla Birletmiş Milletler Genel Kurulunca kabul edilen ( 7 Eylül 2001  tarihli oturumda) bir kararla  21 Eylül tarihinde, Birleşmiş Milletler Merkezinde bulunan ve savaşlarda kaybedilen insanların anısına Japonya tarafından yaptırılan  Barış Çanı çalınır. Bu çanın en önemli ve dikkat çeken yanı ise, bu çan dünya çocukları tarafından bağışlanan bozuk paralar ile üretilmiş olmasıdır.

 

Zira savaşlardan en çok etkilenenlerin çocuklar olduğunu düşünürsek,bu davranışı ile çocuklarımız,   BARIŞI BÜYÜKLERİNDEN ÇOK DAHA FAZLA  İSTEDİKLERİNİ VURGULAMIŞLARDIR.

 

Tüm  buraya kadar vurgulamaya çalıştığım ve insanlara savaşın kötülüğünü unutturmamak amacı ile düzenlenen ve adı BARIŞ GÜNÜ olan bu güne gelirken acaba bizler ve tüm insanlık hangi noktada bunu irdelemek zorunda olduğumuzu düşünüyorum.

 

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk “YURTTA SULH CİHANDA SULH “ derken içinde bulunduğu günlerin ötesinde bu günleri görerek ulusumuzu uyarmak istemiştir.

 

Bence,  bu gün için ülkemizde, yakın ve uzak çevremizde yaşanan olaylar karşısında son derece dikkatli olmalıyız.

 

Öncelikle yurdumuzda gerçek barışı sağlamak birincil ödevimiz olmalıdır.Çevremizdeki insanların yüzündeki gülümsemeler,gözlerindeki pırıltılar bize ışık tutacaktır.Sevgi toplumu olmaktan uzaklaştıkça ,yüzlerdeki  tebessüm, gözlerdeki pırıltılar eksildikçe yurtta sulh hedefine ulaşmamız olanaksızdır. Bir ülkede iç barış zaafa uğrarsa dış odakların ekmeğine yağ sürüleceği hiç ama hiç unutulmamalıdır.

 

Ekonomik ve siyasi amaçları uğruna insan hayatını hiçe sayan,sadece ve sadece kendi ülke çıkarlarına odaklanmış dış güçlerin “BÖL PARÇALA YÖNET” taktiğini boşa çıkartmanın tek yolu, yurtta sulhu sağlayan,sevgi toplumu olmuş,insan haklarına saygılı,bir yumruk gibi birbirilerine sıkıca bağlanmış toplum olmaktan geçer.

 

Kim bilir, bu yıl ki 1 Eylül Dünya Barış Günü ülkemizde de bir milat olur,hem kendimiz ve daha da önemlisi hem de gelecek kuşaklarımız için hakkımız ve özlemimiz olan gerçek barış ve kardeşlik ortamında sevgi toplumu olmanın başlangıcını gerçekleştirmiş bir nesil olarak tarihin saygın sayfalarında yerimizi alabiliriz.

 

Sevgi,kardeşlik ve barış içinde kalınızYazan - 28 Ağustos 2012. Kategori ETKİNLİKLER, H.Yalçın KÖKSAL, YAZARLAR, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x