1 metrelik boyuyla bütün zorlukları aşıp Veteriner Hekim oldu ama kanunu aşamadı


imTrbpeVzQOnLWZ-800x450-noPad

 

 

Mehmet Emin Küçük

 

Bütün zorlukları aşarak Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun olan 112 santim boyundaki kardeşim Emine Merve Küçük, devlet memuru olmak istiyor. Fakat engelli raporu alamadığı için devletin sağladığı engelli memur kontenjanından faydalanamıyor.

 

Çalışkanlığı ve azmiyle engelleri bir bir aşıp veteriner olan Merve’nin tek arzusu, akondroplazi ‘ırsi cücelik’ hastalığının Sağlık Bakanlığı’nın özürlü oranları cetveline girmesi.

 

Hayvanları çok seven kardeşim, klinikte sedyeye yatırdığı hayvanları tabure üzerine çıkarak büyük bir özenle tedavi ediyor. Tam bir hayvan aşığı olan Merve, yaşadığı bütün zorluklara rağmen veteriner hekim olarak takdirleri üzerine topladı.

 

Merve, en çok büyük baş hayvanları muayene ederken zorlanıyor. Meslek aşkı sayesinde onun da üstesinden geliyor.

 

Sağlık kurulu raporu alamadığımız için engelli haklarından hiçbir şekilde yararlanamıyor. Şu anda 25 yaşında olmasına rağmen 112 santim uzunluğunda. Araçlara binerken zorluk yaşıyor. Kıyafet bulmakta zorluk çekiyor. Organlarından herhangi biri eksiklik yok, ama boyu kısa olduğu için hayatında çok zorluk yaşıyor.

 

Merve’nin devletin sağladığı imkanlardan yaralanabilmesi için akondroplazi hastalarının da en az yüzde 40 engelli sayılmasını istiyoruz. Akondroplazi hastası erkekler engelli sayılıp askerlikten muaf tutuluyor.

Diğer Haberler:
Ankara Valiliğinden 'şarbon' iddialarına yalanlama

 

Lütfen siz de kampanyamıza destek olun, imzalayıp paylaşın. Kardeşim ve onun durumundaki herkesin hayalleri gerçek olsun.


Yazan - 3 Mart 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı