1 milyar dolarlık hindi yenecek


20161124_2_20302461_16317170_web

 

ABD’liler bir günde 1 milyar dolarlık hindi yiyecek

 

ABD’de “Şükran Günü” dolayısıyla bu yıl 1 milyar doların üzerinde harcama yapılarak yaklaşık 45 milyon hindinin satılması öngörülüyor.

 

NEW YORK – ABD’de “Şükran Günü (Thanksgiving Day)” kapsamında geleneksel olarak yenilen hindilerin bu yılki toplam maliyetinin 1 milyar doların üzerinde olması bekleniyor.

 

Bugün başlayan Şükran Günü, 27 Kasım Pazar günü sona erecek. Nüfusu 324 milyon olan ABD’de, yaklaşık 275 milyon kişinin, yani ABD nüfusunun yüzde 85’inin, Şükran Günü’nde hindi yemesi bekleniyor.

 

Amerikan Çiftlik Bürosu Federasyonu (AFBF), bu yıl 7,25 kilogram ağırlığındaki bir hindinin ortalama fiyatının 22,74 dolar olduğunu belirtti. AFBF ayrıca, 10 kişilik bir Şükran Günü masasının toplam maliyetinin ortalama 49,87 dolar olmasını öngörüyor.

 

Şükran Günü dolayısıyla bu yıl yaklaşık 45 milyon hindinin satılması, satın alınan hindilere de toplam 1 milyar 23 milyon dolar harcama yapılması bekleniyor.

 

-“Kara Cuma”da da tüketicilerin yüzde 74’ünün alışveriş yapması bekleniyor

 

 

Bugün Şükran Günü ile başlayan, yarın indirimli alışverişlerin tüm ülkeye yayıldığı “Kara Cuma (Black Friday)” ile devam edecek, cumartesi günkü “Küçük İşletmeler Günü (Small Business Saturday)” ve pazar gününden oluşan “Şükran Günü Hafta Sonu”na yönelik tüketimin artmasının öngörüldüğü bildirildi.

 

ABD Ulusal Perakendeciler Birliği (NRF), Şükran Günü kapsamında hafta sonu ülke genelinde 137,4 milyon kişinin alışveriş yapmasının öngörüldüğünü belirtti. Geçen yıl söz konusu dönemde 135,8 milyon Amerikalı alışveriş yapmıştı.

 

NRF’ye göre, Şükran Günü’nde ABD’li tüketicilerin yüzde 21’i, “Kara Cuma”da da tüketicilerin yüzde 74’ünün alışveriş yapması bekleniyor. (AA)


Yazan - 24 Kasım 2016. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x