Bina altında fırın kalmayacak


Fırınların deprem anında yarattığı etkiye de değinen yetkililer , binanın çökmesi hem kolaylaşıyor hem de eğer fırın çalışıyorsa yangın söz konusu oluyor diyerek tehlikelere dikkat çektiler.

Bina altında bulunan fırınlar yapılacak mevzuat değişikliği ile yıl sonuna kadar müstakil alanlara taşınacak. Türkiye genelinde 10 fırından 7’si bina altında bulunuyor.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu, binaların altında yer alan fırınların taşınmasıyla ilgili çalışma yürütüyor.

Federasyon’un Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, bina altındaki fırınların tehdit oluşturduğunu, müstakil alana taşınmaları konusunda mevzuat değişikliği için İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü ile ortak hareket edeceklerini söyledi.

Balcı, yaptığı açıklamada, genel müdürlük yetkilileriyle ön görüşmelerin yapıldığını ifade ederek, federasyon olarak ana gündemlerinde bu konunun yer aldığını, yıl sonuna kadar düzenlemenin tamamlanmasını amaçladıklarını söyledi.

2010 yılında yapılan düzenlemeyle büyükşehir belediyesi ile nüfusu 100 bini geçen belediye sınırlarında açılacak ekmek fırınlarının müstakil binalarda hizmet vermesinin karara bağlandığını hatırlatan Balcı ,yönetmelikte değişiklik yapılması gerektiğini belirtti.

100 bin nüfus sınırının kaldırılıp ,tüm yerleşim birimlerinin kapsanması gerektiğini vurgulayan Balcı , geçmişte ruhsat alarak bina altında hizmet veren fırınlara yönelik de düzenleme gerektiğini ifade etti.

DEPREMDE ÇÖKMESİ KOLAYLAŞIYOR

DİĞER HABERLER
Amsterdam'da Mültecilere 1 Ton Lahmacun

Binaların altında bulunan fırınların yarattığı tehlikeye değinen Balcı ”Bu durumdaki fırınları belli bir zaman tanıyarak, esnafı da mağdur etmeyerek bina altlarından çıkarmamız gerekiyor. Aksi takdirde fırının sıcaklığı hem betonu kurutmuş oluyor hem demirleri çürütmüş oluyor.

Bina yükü taşıyamadığı için zamanla çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor” dedi.

Fırınların deprem anında yarattığı etkiye de değinen Balcı , binanın çökmesi hem kolaylaşıyor hem de eğer fırın çalışıyorsa yangın söz konusu oluyor diyerek tehlikelere dikkat çekti.

10 FIRINDAN 7’Sİ BİNA ALTINDA

Balcı, Türkiye’de 24 bin dolayında fırın bulunduğunu, bunun yaklaşık 15-16 bininin bina altlarında yer aldığını kaydetti.

FIRIN SAYISINA SINIR GELEBİLİR

Yönetmelik çalışması kapsamında başka hangi konuların yer alabileceğinin sorulmasına üzerine ülkede ihtiyacın üzerinde fırın bulunduğunu belirten Balcı ,nüfusa oran esas alınarak fırın sayısına sınır getirilebileceğini söyledi.


20 Nisan 2012. 13:31
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
AYDOSLU
AYDOSLU
10 yıl önce

Birde şu bina altındaki kahvehaneleri taşısalar bütün milletin duasını alırlar.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x