10 yılda 423 deniz taşıtına 13 milyon lira ceza


90569

 

 

 

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’nin temizlenmesi, atıklardan arındırılması ve korunması için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda denetimler sonucunda 10 yılda 423 deniz taşıtına 13 milyon lira ceza kesildi.

 

İzmit Körfezi’nde havadan ve denizden yapılan denetimler sonucunda 10 yılda 423 deniz taşıtına 13 milyon lira ceza kesilirken, ilk yıllarda yılda 90 civarında gemiye ceza kesilirken, denetimlerin etkili olması sayesinde bu yıl körfezi kirleten 4 gemiye ceza kesildi.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi,  İzmit Körfezi’nin temizlenmesi, atıklardan arındırılması ve korunması için çalışmalarını sürdürüyor.  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, 2006 yılından bu yana  İzmit Körfezi’nde gemilerden ve diğer deniz araçlarından kaynaklanan deniz kirliliğine yönelik tespit ve idari yaptırım kararı verme görevini yürütürken, havadan ve denizden kontrollerde bulunuyor.

 

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, deniz kirliliğine sebep oldukları gerekçesiyle 2006 yılından bu yana 423 deniz taşıtına yaklaşık 13 milyon TL tutarında para cezası kesti. Havadan ve denizden yapılan denetim ve uygulanan cezalar sayesinde denizi kirleten gemilerin sayısında önemli miktarda düşüş yaşandı. Yılda ortalama 10 bin geminin giriş yaptığı  İzmit Körfezi’nde ilk yıllarda yılda 90 civarında gemiye ceza kesilirken, 2016 yılında bu güne kadar 4 gemiye ceza kesildi. Ayrıca, denetimler sırasında kıyı tesislerinden, endüstriyel tesislerden veya limanlardan kaynaklı bir olumsuzluk tespit edildiğinde gerekli değerlendirmelerin yapılması hususunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bilgi veriliyor.

 

Deniz Haber Ajansı


Yazan - 12 Mayıs 2016. Kategori MANŞET, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x