Hakkari’li Kadınların Örnek Hareketi


thumbs_b_c_fc364c43656878a2a24ff79c06b0acfb

HAKKARİ – Yılmaz Kazandıoğlu/Necmi Ertuş

Hakkari‘de iki kadın girişimci, kentte benzer işletmeler son derece az olmasına ve çevre baskısına rağmen açtıkları lokanta ile büyük başarı elde ederek aynı yolda yürümek isteyen hemcinslerine örnek oldu.

Girişimciler Sevda Keskin ile Özlem Atay, çevrelerinin baskısına rağmen yaklaşık bir yıl önce Bulvar Caddesi Özdemir Sokak’ta yöresel ev yemeklerinin satıldığı lokanta açtı. Keskin ve Atay, istihdam ettikleri iki kadına da ekmek kapısı olan iş yerlerinde elde ettikleri başarı ile takdir topladı.

“Korkularımızı aştık”

 

Keskin, lokantalarını başarıyla işletmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, “İş hayatına atılırken bazı korkularımız vardı. İş hayatında neyle karşılaşacağını bilmemek ilk başta korkutuyor insanı ama şimdi bu korkularımızı aştığımızı düşünüyoruz.” dedi.

“Yıldırmak isteyenler oldu, yılmadık”

 

Bölgenin kalkınmasının kadının da iş hayatına girmesinden geçtiğine duydukları inançla açtıkları lokantada ilk başta büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Keskin, şunları kaydetti:

“Bizi yıldırmak isteyenler oldu. Farklı tepkiler geldi ama biz hiç yılmadık. Tam tersine işimize canı gönülden sarıldık. İkimiz birbirimize desteğimizi hiç esirgemedik. Birbirimizi tamamladık. Bu, bölgedeki kadınları da bir şekilde heveslendirdi. Biz örnek olmaya çalıştık. Gerçekten de bunu başardık çünkü bizi gören kadınlar destek istiyorlar. Bizden onlara yol göstermemizi istiyorlar. Bu da bize umut veriyor. Bu iş hayatında bir yılımızı doldurduk. Çizgimizden hiç ödün vermeden aynı çizgiyle devam ettik. İlk günkü kalite, hijyen ile devam ettik. İşimize daha sıkı sarıldık. Böyle olunca ilgi arttı.”

Kadın girişimci Atay ise iş hayatındaki başarılarıyla kentteki diğer kadınlara örnek olduklarını, bunun yanında yöresel yemekleri tanıtma imkanı bulduklarını söyledi.AA


20 Aralık 2016. 14:17
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x