12. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı Kapılarını Açtı


 

 

Türkiye tarım sektörünün en büyük ve en önemli buluşması olan, sektörü dünya pazarına taşıyan 12. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Fuar İzmir’de kapılarını açtı.

Fuarın açılışını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, ülkenin en büyük tarım ve hayvancılık fuarında bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek “Ülkemiz aynı anda farklı iklim şartlarının görülebildiği bir coğrafyada bulunuyor. Tarım da geçmişten günümüze kültürel bir miras olmanın ötesinde ciddi bir katma değer sağlayan ve istihdam oluşturan, ekonomik, stratejik bir sektör haline geldi. Ülke olarak 24 milyon hektarlık tarım alanında 115 milyon ton bitkisel, 24 milyon ton hayvansal üretim gerçekleştiriyoruz. 2015 yılından itibaren tarımsal hasıla bakımından Avrupa’da 1. sıradayız, dünya genelinde ise ilk 10’da yer alıyoruz” dedi.

2002 yılında 3,2 milyar TL olan Tarımsal ihracatın 2015 yılında 16,8 milyar TL’ye yükseldiğini açıklayan Bakan Yardımcısı Daniş, “Bu rakamların yeterli olmadığını, çok daha fazla potansiyele sahip olduğumuzu biliyoruz. 2023 hedeflerimize ulaşmak için çok çalışmamız gerekiyor. Bakanlık olarak tarihi bir karar aldık ve Milli Tarım Projemizi açıkladık” ifadelerini kullandı.

Açılışta konuşan ve Türkiye’deki tarımsal ürün artışının beraberinde tarımda makineleşmeyi getirdiğini, bunun da kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Avrupa Tarım Makine Sanayicileri Birliği Başkanı Richard Markwell ise, “Türkiye’nin tarımsal alanda daha ileriye gitmesini olumlu karşılıyoruz. Modern teknolojiyi kullanmak bizlerin performansını olumlu yönde etkiliyor” dedi.

12. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılış töreninde konuşan Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan ise geçtiğimiz yıl düzenledikleri fuarı 250 bin kişinin ziyaret ettiğini ifade ederek, “Bu bir rekor. Fuarımızı uluslararası ölçekte yukarı taşıdık. Her yıl çıtayı daha yükselterek büyümek istiyoruz. Bundan sonra da bir fuardan daha fazlasını düşünerek hareket edeceğiz” dedi.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri kurdeleyi keserek 12. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi.
Fuar İzmir A4 Holünde 5 bin metrekarelik bir etkinlik alanı oluşturan Orion Fuarcılık, 4 gün boyunca görsel şovlar, eğitici sunumlar, eğlenceli yarışmalar ve yenilikçi makine gösterimlerini ziyaretçilerinin beğenisine sunacak.
22 Ocak Pazar akşamına kadar açık kalacak olan 12. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.


22 Ocak 2017. 09:03
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x