Growtech Dünya Tarım Sektörüne İz Bıraktı


Growtech 20.Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı, 24-27 Kasım tarihleri arasında Antalya’da Anfaş Fuar Merkezi’nde iki yılın ardından dünya tarım profesyonellerini ağırladı.  25 ülkeden 510 firmanın katılım sağladığı fuarı, 125 ülkeden 53 bin 640 kişi ziyaret etti. Pandemiden önce düzenlenen son fuara göre ziyaretçi sayısında %26 artış görüldü.

Bu yıl yeni mottosu “Keşfet, Büyüt, Kazan!” ile 20’nci kez Antalya’da düzenlenen Growtech Uluslararası Tarım Fuarı, dünya tarım profesyonellerini ticaret ve ihracat için bir araya getirdi. Fuarı değerlendiren Growtech Fuar Direktörü Engin Er, “İki yılın ardından kapılarımızı ziyarete açtık ve çok başarılı bir fuar geçirdik. 25 ülkeden 510 firma ile 125 ülkeden tarım profesyonellerini tek bir çatı altında bir araya getirdik. Küresel salgından önce 2019 yılında düzenlediğimiz bir önceki fuarımıza göre bu yıl yüzde 26 oranında ziyaretçi artışı sağladık. 4 günde 53 bin 640 kişi Growtech’i ziyaret etti. Bu başarıda payı olan tüm katılımcı ve ziyaretçilerimize, TC. Ticaret Bakanlığı, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, Antalya Ticaret Borsası, Türkiye Tohumcular Birliği, Sera Konstrüksiyon Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçılar Birliği, Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği, Basınçlı Sulama Sanayicileri Derneği gibi sektör ve meslek örgütleri, Growtech ekibimiz ve basın mensuplarına teşekkür ederim” dedi.

Growtech fuarının global tarım sektörüne katkısının büyük olduğunu ifade eden Er, “Growtech dünya tarımının buluşma noktası haline geldi. Firmalarımız hedefledikleri pazarlara Growtech ile ulaşabiliyor. Dünyanın dört bir yanından alıcılar Growtech’te aradığı tüm ürün ve çözümleri bularak işini geliştirebiliyor. Bu yıl en çok ziyaret gerçekleştiren ülkeler, İran, Ürdün, Irak, Mısır, Fas, Özbekistan, Lübnan, Rusya, Azerbaycan ve Kazakistan oldu. Ayrıca Growtech kapsamında Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) organizatörlüğünde düzenlenen Alım Heyeti Programı’na 7 ülkeden 19 alıcı firma katıldı. Hollanda, İspanya ve Macaristan özel ülke pavilyonlarında en yeni ürün ve teknolojilerini sergiledi. Katılımcı ve ziyaretçilerimizin yanı sıra dünya tarım gazetecileri Growtech’e büyük ilgi gösterdi. 16 ülkeden 23 tarım gazetecisi global tarım sektörünü takip etmek üzere Growtech’e katılarak özel toplantılarını gerçekleştirdi.” dedi.

DİĞER HABERLER
Tek Sağlık Günü" Kutlama Mesajı

TARIMIN İNOVASYONU ÖDÜLLENDİRİLDİ

Growtech, tarımsal inovasyonu destekleyen ve sektörün gündem konularına dair tespit ve çözüm önerileri ortaya koyan etkinliklere de ev sahipliği yaptı. 2008 yılından bu yana Growtech tarafından düzenlenen ve son dört yıldır da Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile birlikte yapılan ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri sahiplerini buldu. Törende konuşan ATSO Başkan Davut Çetin, “Antalya tarımı bugün halen Türkiye’de üretim değerinde birinciyse bunu tohumdan gübreye ve topraksız tarıma uzanan yeniliklere borçludur” dedi

5 KATEGORİDE ÖDÜLLER VERİLDİ 

Seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonunda 5 kategoride ödül verildi. Buna göre, Bitki Besleme ve Koruma kategorisinde Plantipell (UŞAK), Sera ve Sulama Teknolojileri kategorisinde Veritel A.Ş. (ANTALYA), Tarım Makinaları ve Teknolojileri kategorisinde Şahin Bekişoğlu Su Gücü Pompaları Tarım İnşaat Gıda ve Turizm Danışmanlık LTD. ŞTI. (ANKARA), Tarımsal Bilişim kategorisinde Yuluğ Mühendislik İnşaat Peyzaj Tarım San. Fuarcılık Hizm. Tic. Ltd Şti (İZMİR) ile Tohum ve Fide kategorisinde Anamas Tarım Üretim Pazarlama Sanayi Ticaret Limited Şirketi (ANTALYA) ödüle layık görüldü. Konya Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ise Tarım Makinaları  ve Teknolojileri kategorisinde özel ödül verildi. 

GELECEĞİN TOHUMLARI EKİLDİ

DİĞER HABERLER
Türk Tarım Sektörü, Küresel Tarım Yatırımlarından Daha Fazla Pay Almaya Hazırlanıyor

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB), Akdeniz Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (Akdeniz TTO)  ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) iş birliği ile ’Geleceğin tohumlarını şimdiden ekmeye hazır mısınız?’’ ana temasıyla düzenlenen 5. Bitki Islahı Proje Pazarı’na (BIPP) Growtech 3. kez ev sahipliği yaptı. Yarışmada birincilik ödülünü Akdeniz Üniversitesi Doç. Dr. Songül Sever Mutlu, ‘Kuraklığa Dayanıklı Hibrit Zoysia Çimi Çeşitlerinin Geliştirilmesi’ Projesi ile aldı. İkincilik ‘Bulk Segregant Analizi Kullanılarak Narda Önemli Karakterlerle İlişkili Moleküler Markörlerin Geliştirilmesi’ projesi ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Keziban Yazıcı, üçüncülük de ‘Biberde Tsw Geni Dayanıklılığını Kıran Tomato Spotted wilt virüs Irklarına Karşı Yeni Dayanıklılık Kaynakları Geliştirilmesi Projesi’ ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden İlyas Deligöz’ün oldu. Yarışmada üç de özel ödül verildi. Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’den Dr. Ramazan Özalp, ‘Sarı Çayakarına Karşı Dayanıklı Biber Hatlarının Biber Hatlarının Geliştirilmesi Projesi’ ile TÜRKTOB Özel Ödülü’nün sahibi oldu. ATSO Özel Ödülü, ‘Psikoaktif Bileşen İçermeyen Kanabidiol (CBD) Yüksek Kenevir Islahı Projesi’ ile Doç. Dr. Mehmet Fatih Cengiz’e verilirken, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Keziban Yazıcı ‘Çay Bitkisi Gen Havuzunun Oluşturulması ve Ticari Çay Çeşit Adaylarının Belirlenmesi Projesi’ ile Akdeniz TTO Özel Ödülü’nü aldı ve çifte ödül sevinci yaşadı.

DİĞER HABERLER
Türkiye, tohum üretimi ve ihracatında atağa kalktı

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE KURAKLIK ACİL EYLEM PLANLARI KONUŞULDU

Fuar kapsamında bu yıl dördüncü kez düzenlenen ‘Tarım Sohbetleri’nin konusu “Küresel İklim Değişikliği ve Tarımın Geleceği”ydi. Moderatörlüğünü BloombegrHT Televizyonu Tarım Editörü İrfan Donat’ın üstlendiği etkinliğe SERKONDER Başkanı Halil Kozan, BASUSAD Başkanı Rahmi Çakarız, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, konuşmacı olarak katıldı. Oturumda ‘Tarlanın meselesi, mutfağın meselesi!’ gerçeğinden yola çıkmak gerektiğini hatırlatılarak, iklim değişikliği ve kuraklık tehlikelerine karşı Türk Tarımı için yakın dönemde yapılması gerekenleri ve acil eylem planlarının neler olması gerektiğinin altı çizildi. Ayrıca, üreticilerin teknolojik gelişmelere entegre edilmesi gerekliliği vurgulandı.”. 


TOHUMU UZMANLARI ANLATTI

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından Growtech ev sahipliğinde düzenlenen “Tohumu Uzmanından Dinleyin”  panelinde Yüksel Tohum Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yüksel, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. S. Ahmet Bağcı ile TSÜAB ve ECOSA Başkanı Yıldıray Gençer konuşmacı olarak yer aldı. Buket Sakmanlı Apaydın’ın moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte, 70’den fazla ülkeye tohum ihraç eden Türk tohumculuk sektörünün 30 yılda kat ettiği büyük mesafe ile bazı ürün gruplarında dünya ile rekabette değil, birçok ülkeden önde olduğuna vurgu yapıldı. TSÜAB’ın Fuarın üçüncü günü düzenlediği ikinci etkinlikte “Pandemi, İklim Değişikliği ve Tohumun Önemi” ele alındı. Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım ile TSÜAB ve ECOSA Başkanı Yıldıray Gençer, etkinliğe konuşmacı olarak katıldı.


8 Aralık 2021. 11:49
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x