15 bin ton domates harcadılar


Kolombiya’nın en büyük domates üretici olan Sutamarchan kenti her yıl coşkuyla “Tomatina” festivalini kutluyor. Festivalde bu yıl da 15 bin ton domates, binlerce insanı kırmızıya boyadı.

 

Kolombiya’nın başkenti  Bogota’nın 125 kilometre güneyinde yer alan, ülkenin en büyük domates üreticisi  Sutamarchan şehrinde yüzlerce insan “Tomatina” festivalini kutladı. Katılanlar, heyecanla domates savaşının başlamasını bekledi.

 

Domates savaşı iki bölümden oluşuyor. Nispeten kısa ve sakin geçen, çocukların yer aldığı kısım ve büyüklerin kendi kaybettiği, kırmızı boyadığı yetişkilerin savaştığı bölüm. Yetişkinlerin savaşı tam 2 saat sürdü ve domates savaşına Kolombiya dışından rağbet büyüktü.

 

Bu yıl altıncısı gerçekleşen Tomatina festivali belediye tarafından organize ediliyor. Amaç bölgede çalışan tarım işçilerinin yaşadığı zorluklara dikkat çekmek ve hasat mevsimini kutlamak.

 


Diğer Haberler:
Bakan Çelik: Gıda fiyatlarındaki artış gündemimizde
Yazan - 12 Haziran 2012. Kategori GIDA, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı