15 liranın altındaysa dikkat!


ardahan_kasar_peyniri-800x600

Taze kaşar ve tulum peyniri, yaklaşık 11 litre sütten elde ediliyor. 1 litre sütün sanayiciye maliyeti 1,2 lirayı buluyor. Diğer maliyetler ve üreticinin karı da düşünüldüğünde, tüketicilerimize 15 liradan daha ucuza satılan taze kaşar ve tulum peynirini satın almamaları öneriliyor Haberi Yazdır Email
Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği (SÜTBİR) Genel Başkanı Ali Koyuncu, tüketicilere 15 liradan daha ucuza satılan taze kaşar ve tulum peyniri almamalarını önerdi.
Koyuncu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yaptığı denetimlerde geçen hafta içerisinde taze kaşar, tulum peyniri ve sütten elde edilen çeşitli ürünlerde tağşiş ve taklitle karşı karşıya kalındığını, bazı ürünlerde bitkisel yağ tespit edildiğini hatırlattı.
Süt ve etin önemli besin kaynakları arasında yer aldığını ifade eden Koyuncu, “Ahlaki ve insani değerleri yitirmiş insanlar, daha fazla kar etmek için insan sağlığıyla ciddi manada oynuyorlar, tüketiciyi kandırıyorlar” dedi.
SAHTEKÂRLIK YAPILIYOR
Tulum, kaşar ve eritme peynirde bitkisel yağ ve margarin kullanılmasının tüketiciyi aldatma yöntemlerinden biri olduğunu dile getiren Koyuncu, şunları söyledi:”Sütün saf yağı alınarak krema ve tereyağ olarak değerlendiriliyor. Çünkü krema ve tereyağ çok değerli. Hem besin kaynağı hem de parasal anlamda değerli bir ürün. Tulum, kaşar, eritme ve diğer peynirlerin yapımında ise sütte eksilen yağı tekrar elde edebilmek için bitkisel yağ ve margarin kullanılıyor. Böylelikle yağ oranı yeniden dengelenmeye çalışılıyor. Daha fazla kar etmek için böyle bir sahtekarlığa başvuruluyor. Kesinlikle ve kesinlikle bunun affedilebilir bir tarafı yok. İnsanlık açısından da bunu tasvip etmemiz mümkün değil. Türk toplumuna, gelecek nesillere çok ciddi tehdit ve tehlike oluşturuyor.”
UCUZ ÜRÜNLERE DİKKAT!
Tüketicilere uyarılarda bulunan Koyuncu, piyasa fiyatının altındaki ucuz ürünlerin tercih edilmemesi gerektiğini vurguladı. Ali Koyuncu, çok ucuz ürünler tercih edildiğinde mutlaka bir sahtekarlıkla karşı karşıya kalındığını belirterek, tüketicilerin hassas davranması gerektiğini ifade etti.
Her ürünün bir maliyeti olduğunu ve kimsenin bu maliyetin altında satış yapma lüksünün olmadığını aktaran Koyuncu, “Taze kaşar ve tulum peyniri, yaklaşık 11 litre sütten elde ediliyor. 1 litre sütün sanayiciye maliyeti 1,2 lirayı buluyor. Diğer maliyetler ve üreticinin karı da düşünüldüğünde, tüketicilerimize 15 liradan daha ucuza satılan taze kaşar ve tulum peynirini satın almamalarını öneriyoruz. Yine ucuz ürünlerde kullanılan katkı maddeleri insan sağlığı açısından ciddi sıkıntılar doğurabilir. Bu nedenle tüketicilerimiz çok dikkatli olmalı” diye konuştu.
Koyuncu, tüketicilerin şüphe duydukları ürün ve iş yerini “Alo 174″e bildirebileceğini de belirtti.
KAYNAK:AA

 

 


Yazan - 1 Ağustos 2013. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x