1,5 milyon kuruluş marka tescili yapmak zorunda


Faaliyet gösteren her sermaye şirketinin internet ortamına taşınması zorunlu hale gelecek. 
  
İSTANBUL – Türk Ticaret Kanununda ticari unvan, ürün ve marka tescili hakkında yapılan değişiklikleri içeren torba yasa tasarısının uygulamaya girmesiyle yaklaşık 1,5 milyon kuruluşa marka tescili yaptırma zorunluluğu da geliyor. Bu durumun, sektörünü önemli ölçüde büyütmesi bekleniyor.

Yasa ile faaliyet gösteren her sermaye şirketinin internet ortamına taşınması zorunlu hale gelirken, ilgili 1502’nci maddenin kurumlarca yerine getirilmesi çerçevesinde firmalar, “.tr” uzantılı alan adı tescili yaptırabilmek için unvan veya markalarını Türk Patent Enstitüsü’ne tescil ettirmek zorunda kalacak.

Destek Patent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, sektör büyüklüğünün 500 milyon dolar civarında bulunduğuna değinirken, son yıllarda yapılan desteklerin marka ve patent alanında ilerleme sağladığını, 5 yıl önce 5 bin civarındaki patent başvuru sayısının, 2010’da 12 bin dolayına geldiğini söyledi.

Yamankaradeniz, markalaşma sürecinde patente göre hızlı adımlar atıldığını belirterek, 2010 yılında 80 binin üzerinde marka tescil başvurusu yapıldığını öngördü.

Türkiye’den çıkan markaların yaygınlaşmasıyla yabancıların Türkiye markalarını taklit ettiklerine işaret eden Yamankaradeniz, özellikle doğu bloku ülkeleri ve Ortadoğu’da bu durumun görüldüğünü kaydetti.

DİĞER HABERLER
Türk kamyonlarına yeni güzergah

Yamankaradeniz, soruları yanıtlarken, TTK’daki değişikliğin sektöre olumlu yansıyacağını ve bunun sektörü yüzde 50 büyüteceğini tahmin ettiğini söyledi. Yasanın uygulamaya geçme tarihinin Temmuz 2012 olduğunu hatırlatan Yamankaradeniz, patent ve marka sektörüne yansımanın 300 milyon lira civarında olabileceğini dile getirdi. 

Bu yapılanma ile yabancı sermayenin Türkiye’ye gelmesinin kolaylaşacağını vurgulayan Yamankaradeniz, TCK’da 8 maddelik taslağın yasalaşmasıyla korumanın etkinleşeceği, bunun da yabancı sermayenin dikkatini çekeceğini söyledi.

Kemal Yamankaradeniz, gelinen süreçte irili, ufaklı çok sayıda danışmanlık ofisinin faaliyette bulunduğu marka ve tescil pazarının, 2011 itibarıyla önemli ölçüde büyüyeceğinin altını çizerek, “Hızla büyüyen marka ve patent tescil sektörüne paralel olarak çoğalan danışmanlık firmaları, hizmet almak isteyen kurumların adeta başını döndürmekte. Sektörde öngörülmeyen bu ani büyümenin neden olduğu bazı olumsuzluklar sürdürülebilir kaliteli hizmet anlayışının benimsenmemesi ve buna bağlı olarak oluşan müşteri memnuniyetsizliklerini ortaya çıkaracak” diye konuştu


22 Ocak 2011. 12:21
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x