150 Koyun Havasız Kalarak Telef Oldu


Cizre’de naylon barınaklara konulan 150 koyun telef oldu.

 

Şırnak’ın Cizre İlçesi’ne bağlı Bozalan Köyü’ne getirilen Salih Pala’ya ait 150 koyun, soğuk hava ve kış şartlarından korunması için konuldukların naylon barınakta havasızlık nedeniyle boğuldu.

 

150 koyunu emanet olarak aldığını belirten Pala, sabah gördükleri karşısında şaşkına döndüğünü söyledi. Kaldıkları bölgede operasyon ve yayla yasakları nedeniyle otları biçemedikleri için Hakkâri’den Cizre’ye geldiklerini belirten Pala, şöyle dedi:   “Saman, Hakkâri’de çok pahalı. Ayrıca operasyonlar devam ediyor ve kış koşulları çok zorlu geçiyor. Bunun için biz de koyunlarımızı buraya getirdik. Allah razı olsun buranın sahibi bize parasız olarak kullanmamıza izin verdi. Akşam koyunlarımızı otlattıktan sonra her zaman olduğu gibi otlattıktan sonra, naylondan yaptığımız barınağa koyduk. Sabah gelip baktığımızda hepsinin telef olduğunu gördüm. Şoke oldum. Başbakan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve devletten yardım bekliyorum. 8 çocuğum var. Hepsi okula gidiyor. Kirada oturuyorum. Ne yaparım şimdi ben tek başıma? Bütün sermayem bu koyunlardı. Artık Hakkâri’ye de dönemem.”

 

Mizgin Pala, babasının büyük miktarda borçlanarak aldıkları koyunların telef olmasından sonra büyük sıkıntı içine girdiklerini ifade ederek, “Babam ve kardeşlerimle bu hayvanlara ümitlerimizi bağlamıştık. Şimdi borç yükü altında kalan babama yardım edilmesini istiyoruz. Babam dışında çalışacak kimsemiz de yok. Devlet baba bize yardım etsin” diye konuştu.


Yazan - 24 Aralık 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x