180 başlık damızlık süt sığırcılığı kooperatif tesisi, faaliyete geçti…


unnamed

2008’de kurulan Eldivan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin, 180 büyük başlık işletme binalı ve tesisli hayvancılık projesi, 17 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen, Simental ırkı damızlık gebe düvelerin dağıtım töreniyle faaliyete başladı.

Düzenlenen törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Çankırı İl Müdürü Osman Çakır, Eldivan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin 2008’de kurulduğunu, 2010 yılından itibaren genel kurul kararı ile Sarıtarla, Oğlaklı, Gölez, Elmacı,Gölezkayı ve Yukarıyanlar köylerini çalışma bölgesi içine dahil ettiğini, bu köylerde yer alan yetiştiricilerin bir araya gelmesiyle, 30 aileye 6’şar büyükbaş gebe düve olmak üzere, 180 büyük baş hayvancılık projesi uygulama kararı aldığını ve Bakanlığın da Mart 2011 tarihinde projeyi yatırım programına dahil ettiğini ifade etti..

                  Ahır,bina yapımı,makine

                  ekipman için 587.580 TL kredi

Tarım İl Müdürü Çakır,Bakanlığın yeni ahır ve ahır tadilat yapımı, işletme binası inşaatı ile makine ekipman alımında kullanılmak üzere 587.580 TL, damızlık gebe düve alımı için de, 1.170.000 TL kredi tahsis ettiğini belirterek şu bilgileri verdi;

“ 180 başlık proje kapsamında 30 aileye 6’şar baş Simental ırkı damızlık gebe düve, süt sağım makinesi verilmiş olup, proje kapsamında işletme binası yapılmış, 5 tonluk süt toplama tankı ve pompası, 500 litrelik süt süzme kabı, süt ölçüm kabı, mısır silaj makinesi, yem ezme makinesi ve jeneratör alınmıştır. Projede harcanan toplam bedel 1.529.108 TL’dir.”

DİĞER HABERLER
Erpiliç,Türkiye'nin En Güçlü 93.Markası

Yıllık %3 faizli,7 yıl vadeli

Edinilen bilgiye göre,kooperatif ortaklarına kullandırılan krediler, yıllık %3 faizli,7 yıl vadeli, 1. yıl ödemesiz ve faizsiz, 2. yıl faiz ödemeli ve kalan borç 5 yılda, 5 eşit taksitte ödenecek..

Vali Özcan da yaptığı konuşmada,Eldivan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından düzenlenen bu organizasyonda, emeği geçenlere teşekkür ederek.”Çankırı göç veren bir il. Bunu engellemek için halkımızı bulundukları yerde doyurmak gerekiyor. Eldivan, yeni kurulan OSB’ye işgücü açısından destek sağlayacak bir ilçe olması nedeniyle, önemli bir ilçe” dedi.

Hayvanlar,kura usulü teslim edildi

Daha önce ihale edilen firma tarafından şartnamesinde belirtilen şartları taşıyan hayvanlar,İl Müdürlüğü ve kooperatif yetkililerinden oluşan komisyon tarafından kontrol ve kabul edilerek alınmıştı.. Damızlık Simental ırkı gebe düveler, düzenlenen bu törende, kura usulü ile ortaklara  teslim edildi..

Üreticilerin gelirinin yükseltilerek, refah seviyelerinin artırılması ve  diğer ilçe ve köylere de örnek olması amaçlanan projenin düve dağıtım törenine, Vali Yardımcısı Şerefnur Oktay, Eldivan Kaymakamı Fatih Sayar, İl Emniyet Müdürü Ali Murat Dağlı, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Canbaz, il müdürleri,kooperatif yönetici ve ortakları, Eldivan’daki bazı muhtarlar, Yukarıyanlar, Sarıtarla, Oğlaklı, Gölez, Gölezkayı ve Elmacı köyleri muhtarları ve vatandaşlar katıldı.(Halim Utlu)

DİĞER HABERLER
Kamu Dışında Görev Alan Veteriner Hekimlerin Çalışma Tebliği

18 Aralık 2013. 15:34
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x