181 pestisit yasaklandı ve oran,hektara 1,3 kg ile Almanya’nın altına düştü !…


Halim Utlu
Asia Paddy FieldTürkiye’de 42 kamu, 83 özel olmak üzere, toplam 125 adet kalıntı analizi yapan laboratuvar bulunuyor…

 

 

 

 

 
30 farklı ekolojik bölgede,92 milyarlık,165 çeşit tarımsal ürün üretilirken, 339 zararlı organizma ile mücadele ediliyor……

 

 

Ankara-Türkiye’nin yıllık tarım ilacı kullanım miktarı yıllara ve iklime bağlı olarak değişirken, 2002’de 55 bin ton olan ihtiyaç, alınan tedbirler sonucu, bu rakamın 2012 yılında 40 bin tona kadar indiği görülüyor.30 farklı ekolojik bölgede, yaklaşık 92 milyar lira değerinde 165 çeşit tarımsal ürün üretilirken,339 zararlı organizma ile de mücadele ediliyor..

 

 

Pestisit kullanım oranı ülkemizde,hektara 1,3 kg ile dünyanın önemli tarım ülkelerinin çok gerisinde yer alırken, bu rakam Hollanda’da 9,4, Portekiz’de 4,3, Yunanistan’da 2,8 ve Almanya’da 2,5 kg olduğu ifade ediliyor.Ülkemizde bitkisel üretimde fazla tarım ilacı kullanıldığı ve bu ilaçların hiçbir laboratuvarda pestisit analizinin yapılamadığı şeklinde, bazı basın yayın organlarında haberlere yer veriliyor.Bu haberlerin gerçeği yansıtmadığı,kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği,insan sağlığı için risk taşıyan tarım ilaçlarının, AB ile uyumlu olacak şekildekullanımdan kaldırıldığı, ülkemizde bugüne kadar 181 adet pestisitin yasaklandığı ifade ediliyor.

 

 
0,,3943075_4,00Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Basın Müşavirliği kanalı ile yapılan açıklamaya göre,Türkiye’de 42 adet kamu, 83 adet özel olmak üzere, toplam 125 adet kalıntı analizi yapabilen laboratuvar bulunduğu, dolayısı ile tüm pestisitlerin kalıntı analizlerinin yapılabildiği açıklandı.Bakanlıktan 10 Ekim 2013 tarihinde yapılan açıklama,özetle şöyle;

 

 
2012’de 40 bin ton tarım ilacı kullanıldı

 

 
“Ülkemizde, 30 farklı ekolojik bölgede yaklaşık 92 milyar lira değerinde 165 çeşit tarımsal ürün üretilmekte ve 339 zararlı organizma ile mücadele edilmektedir. Ülkemiz üretim değeri açısından dünyanın yedinci büyük tarımsal gücü olduğu halde tarım ilacı kullanım miktarına göre, dünyada 19. sırada yer almaktadır. Ülkemizin yıllık tarım ilacı kullanım miktarı yıllara ve iklime bağlı olarak değişmekle birlikte, 2002 yılında 55 bin ton iken, alınan tedbirler sonucu, bu rakam 2012 yılında 40 bin tona inmiştir.

 

 
3 yıldır destekleme ödemesi yapılıyor

 

 
Pestisit kulanım oranı hektara 1,3 kg ile dünyanın önemli tarım ülkelerinin çok gerisindedir. Bu rakam Kosta Rika’da 51, Hollanda’da 9,4, Portekiz’de 4,3, Yunanistan’da 2,8 ve Almanya’da 2,5 kg’dır. Bakanlığımızca zirai ilaç kullanımının azaltılması amacıyla biyolojik ve biyoteknik mücadele yapan üreticilerimize 2010 yılından itibaren destekleme ödemesi yapılmaktadır.Ayrıca, Türkiye’de ilk kez ruhsatlandırılacak olan tarım ilaçları için kullanılan aktif maddenin AB veya G-8 ülkelerinde ruhsatlı olması şartı aranmakta, böylelikle toksikolojik riskler azaltılmaktadır.

 

 
Ulusal Çok Yıllık Kalıntı Kontrol Planı uygulanıyor

 

 
İnsan sağlığı için risk taşıyan tarım ilaçları AB ile uyumlu olacak şekilde kullanımdan kaldırılmış olup, ülkemizde bugüne kadar 181 adet pestisit yasaklanmıştır.Türkiye’de 42 adet kamu, 83 adet özel olmak üzere toplam 125 adet kalıntı analizi yapabilen laboratuvar bulunmakta olup, ülkemizde tüm pestisitlerin kalıntı analizi yapılabilmektedir.Tarım ilacı kullanımından kaynaklanabilecek etkilerin azaltılması ve kalıntı denetimlerinin daha etkin yapılabilmesi için bakanlığımız tarafından “Ulusal Çok Yıllık Kalıntı Kontrol Planı” hazırlanmakta ve uygulanmaktadır.

 

 
Plan çerçevesinde ülkemizdeki tüm riskli ürünlerde denetim yapılmakta olup, bu denetimlerde numunelerin % 30’u hasat öncesi, % 30’u hasat sonrası ve % 30’u hallerden alınmakta, denetim programının % 10’u ise İl Müdürlüklerinin inisiyatifinde tüm ürünlerden alınarak, program dışındaki ürünlerin de denetlenmesi sağlanmaktadır.

 

 
Oran ülkemizde, %2,9

 

 
Olumsuz olduğu tespit edilen numuneler için üreticilere, tedarikçi ve satıcılara 5996 sayılı kanuna göre hasadı geçiktirme, ürün imhası ve idari para cezası uygulanmaktadır.Özellikle 2002 yılından beri uygulanan Hasat Öncesi Denetim programı ile kalıntı riski taşıyan ürünlerin tüketiciye ulaşması engellenmekte olup, bu denetim programı sonucu kalıntı oranı % 73 oranında azaltılmıştır.”

 

 
Edinilen bilgiye göre,bu oranın ABD ortalamasından (3,4) ve Avrupa Birliği ortalamasından (% 3) daha düşük olduğu,uygulanan tedbirler neticesinde ülkemizde hasat öncesi dönemde yapılan denetimlerde tespit edilen olumsuzluk oranının, %2,9 kadar düştüğü ifade ediliyor.

 


Yazan - 10 Eylül 2013. Kategori MANŞET, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x