19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

17 Mayıs 2013. 18:52

konu_82

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlanıyor.

 

Bugün 19 Mayıs…

 

Tam 94 yıl önce bugün büyük önder Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a gitmiş Kurtuluş Savaşı’nın kıvılcımını ateşlemişti.

 

Başkent’teki kutlamaların adresi yine Anıtkabir’di.

 

Tören 9 buçukta başladı.

 

225682Anıtkabir’deki kutlamalara Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç 10 bin öğrenciyle birlikte katıldı.

 

Suat Kılıç ve beraberindekiler Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu.

 

Spor Bakanı daha sonra Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.Kılıç, deftere şunları yazdı.

 

 

” Güçlü yarınlarımızın teminatı olan gençlerimiz sizden ve şanlı tarihinden aldığı güçle geleceğe emin adımlarla yürüyecek tek vatan tek devlet tek bayrak tek millet olma düsturundan asla vazgeçmeyecektir.Türk Gençliği Cumhuriyet’in ve kazanımlarını ilelebet sancaktarı olacak o bayrağı asla yere düşürmeyecektir. “

 

19 Mayıs etkinliklerinin bir başka adresi de Anıttepe Spor Kompleksi oldu.

 

Burada 27 ülkenin katılımıyla gençlik şöleni düzenleniyor.

 

Gün içinde de Sıhhiye Meydanı ve Tandoğan’da gençler ve bazı sivil toplum örgütleri bir araya gelerek 19 Mayıs’ı kutluyor.

 

Cumhurbaşkanı Gül’den 19 Mayıs mesajı

Gençlere böyle seslendi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Türkiye, sahip olduğu kazanımlarını daha ileriye taşıyacak, barış, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü temelinde yükselmeye devam edecektir. Bu süreçte en önemli görev sevgili gençlerimize düşmektedir” dedi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Büyük Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı millet olarak varlığımızı güçlendiren, umutları canlandıran, kaderimizi değiştiren, yolumuzu aydınlatan tarihi bir adımdır. Bu yönüyle 19 Mayıs, Cumhuriyet tarihimizin miladıdır” ifadeleri ile başladığı mesajında bu günün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmasının, Türk milleti açısından büyük anlam taşıdığını ifade etti.

Atatürk’ün, ülkenin içinde bulunduğu şartlar karşısında, istiklal mücadelesini fiilen başlatmak ve yeni bir devletin kuruluşu yolunda ilk adımı atmak amacıyla yola çıkarken, milletin bağımsızlık inancından, vatan sevgisinden, hür ve müstakil yaşama kararlılığından güç aldığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Bu milli ruh, Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasını ve millet egemenliğine dayanan, muasır medeniyet seviyesinin üstüne ulaşmayı kendisine temel hedef olarak benimseyen modern ve bağımsız bir devletin kurulmasını mümkün kılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin birlik ve beraberliğinin, tüm unsurlarıyla bir arada yaşama ve ortak değerlerde kenetlenme iradesinin ortaya çıkardığı eşsiz bir eserdir. Şüphesiz vatanın kurtarılması ve bağımsızlık yolunda büyük bedeller ödenmiş, güçlü bir geleceğin inşası için emsalsiz fedakarlıklar gösterilmiştir. Türkiye, Cumhuriyet’in ilanının ardından geçen süre zarfında önemli kazanımlar elde etmiştir. Bugün Türkiye, demokratik rejimiyle, ekonomik, siyasi ve askeri gücüyle, insan kaynaklarıyla, köklü devlet geleneğiyle, küresel topluma katkılarıyla dikkat çeken, ilgiyle takip edilen bir ülke konumundadır” dedi.

Diğer Haberler:
İşte doların seçimlere ilk tepkisi

Türkiye’nin son yıllardaki performansını, istikrarlı şekilde ilerleyeceğinin ve Cumhuriyet’in 100. yılı kapsamında belirlediği hedefleri yakalayacağının bir işareti olarak gördüğünü ifade eden Gül, “Bugün bunun bilinciyle, büyük bir özgüven içerisinde geleceğe umutla bakıyoruz. Şunun bir kez daha altını çizmek isterim ki: Yarınlarımız çok daha parlak olacaktır. Türkiye, sahip olduğu kazanımlarını daha ileriye taşıyacak, barış, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü temelinde yükselmeye devam edecektir. Bu süreçte en önemli görev sevgili gençlerimize düşmektedir. Genç nesillerin milletimizin ideallerini gerçekleştirmek için, Türkiye’yi daha da büyütmek için inançla çalışacağına yürekten inanıyoruz” dedi.

Gençlere seslenen Gül, “Türkiye’de dün de, bugün de yapılan her şey sizler içindir. Sizler ülkemizin en önemli servetisiniz. Türkiye’nin yarınlarını büyük bir güvenle emanet edeceğimiz bir genç nüfus potansiyeline sahip olduğumuzu biliyoruz. Bu potansiyelin sayısal bir üstünlük olarak kalmaması ve nitelikli bir güce dönüşmesini amaçlıyoruz. Günümüzün hız ve dönüşüm dünyasında, hem yurt içinde hem yurt dışında bir yarış içinde olacaksınız. Dünyanın her ülkesinde başarılı olmanızın yolunu açacak, özgüveninizi yükseltecek bir donanımla yetişmeniz zorunludur. Bu nedenle, çağın dinamikleri doğrultusunda kaliteli bir eğitim almanıza, değerlerine bağlı, bilinçli ve özgür düşünceli nesiller olarak yetişmenize önem veriyoruz. Bunun milletimizin ve insanlığın mutluluğuna hizmet eden bir yatırım olduğuna inanıyoruz. Dünyayı anlamak için, gelişmeleri doğru yorumlayabilmek için, daha çok okumalı, araştırmalı, sahip olduğunuz bilgiyi sürekli güncellemeli, yeteneklerinizi geliştirmelisiniz. Teknolojik yeniliklere ve değişimlere açık olmalısınız. Olayları ve gelişmeleri tek tip bakış açısından uzak bir şekilde değerlendirebilmelisiniz. Açık ve özgür düşünceli bireyler olarak, demokrasiyi, insan haklarına, farklı düşüncelere, farklı kültürlere saygıyı, hoşgörüyü ve demokratik değerlere bağlılığı üstün tutmalısınız. Daima eşitliğin, adaletin savunucusu olmalısınız. Bununla birlikte sporu hayatınızın bir parçası haline getirebilmelisiniz. Sizleri, değişimin anahtarı, gelişmenin itici gücü olarak görüyoruz. Şunu hiçbir zaman unutmamalısınız ki; her alanda gelişmiş, istikrar içinde büyüyen, güçlü, demokratik ve müreffeh Türkiye’nin mimarları sizler olacaksınız. Sizlere olan güvenimi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bizlere bu cennet vatanı bırakan büyük Atatürk başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmet, saygı ve şükranla anıyorum. Siz sevgili gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler:
'Lukaşenko hoşgörüsünün dünyaya örnek olmasını ümit ediyoruz'

 

Reyhanlı’da kutlama

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, bombalı saldırıların yaşandığı Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde de çelenk sunma töreniyle kutlandı.

İlk patlamanın meydana geldiği belediye binası önünde düzenlenen törende Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Orhan Turan Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.Turan, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, bugün geçmişten daha çok birlik ve beraberliği ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
Bayram kutlamaları programında planlanan halk oyunları gösterileri, gençlik yürüyüşü ve etkinlikler kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödül töreni ise ilçedeki bombalı saldırılar nedeniyle yapılmadı.

Samsun’da kutlama

Samsun’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında, Büyük Önder Atatürk’ün Samsun’a gelişini sembolize eden bayrak, Kurtuluş Yolu’ndaki Bandırma Vapuru’nun simgesi iskeleden karaya çıkarıldı.

Ulu Önder Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 94. yıl dönümü kutlamaları kapsamında ilk tören Anıt Park’taki Atatürk Anıtı’nda düzenlendi. Buradaki törende Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt tarafından anıta çelenk sunuldu. Saygı duruşunun ardından törenlere, Kurtuluş Yolu’ndaki Bandırma Vapuru’nu simgeleyen ve zamanın Tütün İskelesi olarak bilinen yere inşa edilen iskelede devam edildi.

Samsun Sanat Tiyatrosu oyuncularının, Büyük Önder ile 18 silah arkadaşının heykellerinin de yer aldığı alanda 19 Mayıs 1919’daki karaya çıkışı canlandırmalarının ardından, bir deniz subayı, iki deniz eri tarafından taşınan Atatürk’ü sembolize eden bayrak, karaya çıkarıldı.

Diğer Haberler:
Zeytinyağı ihracatı yüzde 20 arttı

İzmir’de kutlama

İzmir’de de Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamalar, İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan’nın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan Kaplan, gençlerin bayramını kutladı
Kutlamalar, öğrencilerin folklor, jimnastik gösterileri ile son buldu.
19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. 
I. Dünya Savaşı sonunda ülkemizin birçok yeri savaşı kazanan devletler tarafından işgal edilmişti. Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak için Atatürk, 16 Mayıs 1919’da “Bandırma Vapuru” ile İstanbul’dan Samsun’a hareket etti. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a vardı ve burada Kurtuluş Savaşını başlattı. Üç yıl süren savaşlar sonunda ülkemiz yabancı güçlerden kurtarıldı. 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti ilan edildi. Atatürk’ün, Samsun’a varış tarihi olan 19 Mayıs günü Ata’nın isteği üzerine “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır.
385330_470158309734111_126146428_nAtatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir. bu nedenle 20 haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesin den sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak değiştirilmiştir.
Atatürk Türk gençliğini seviyor, onlara güveniyor ve Türkiye’nin geleceğini onların ellerine bırakmaya çekinmiyordu. Gençliğe bıraktığı bu önemli görevi söylevinde şöyle dile getiriyordu Atatürk: “Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en değerli güven kaynağındır.
Atatürk, “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!” sözü ile başarılı olabilmenin bir koşulunun da sağlıklı olmak olduğunu, sağlıklı olmak için de spor yapmak gerektiğini vurgulamıştır.
525877_476840882366601_1259599620_n copyHer yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır.
19 Mayıs; 1981 yılından bu yana “Atatürk’ü Anma Günü” olarak da kutlanmaktadır. Bunun nedeni Atatürk’ün bir söyleşi sırasında: “Ben 19 Mayıs’ta doğdum

0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x