2-B Arazilerinde Son Durum Heyecanla Bekleniyor


2-B Arazilerinde Son Durum

Orman vasfını yitirmiş arazilerin satışı için hazırlanan yasa taslağı çalışması hızlandı.
 
Ocak ayında Meclis’e gelmesi beklenen tasarıya göre, 2-B arazileri peşin ya da 5 yıl vade ile satın alınabilecek.

Orman vasfını kaybetmiş 2-B arazilerine ilişkin çalışmalara hız verildi. İlgili kuruluşlar, bir  yandan 2-B’ler üzerindeki tescil ve işgalcileri belirlerken, bir yandan da yasa taslağına son şeklini veriyor. 2-B’lere ilişkin yasa taslağının ocak ayı içinde Meclis’e sunulması düşünülüyor. Maliye, Çevre ve Orman ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı yasa taslağında, 2-B’ler, ”31 Aralık 1981’den önce orman niteliğini tamamen kaybetmiş yerler olarak tanımlanıyor. Taslakta, öne çıkan bazı unsurlar da şöyle sıralanıyor:

5 yıl kullanma şartı kalktı

– Belediye mücavir alan sınırları içinde yapılaşma bulunan yerler, bina ve bahçe gibi kullanım alanlarıyla birlikte metrekare sınırlaması olmaksızın hak sahiplerine doğrudan satılabilecek.
– Tarım arazileri dışında kalan, üzerinde yapılaşma bulunan ve Maliye Bakanlığı’nca uygun görülen taşınmazlar, TOKİ, büyükşehir ve ilçe belediyelerine kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştirmek üzere  devredilebilecek.
– 2-B’lerde eskiden aranan hak sahipliği için 5 yıl kullanma şartı yeni taslakta kaldırıldı.

Başvuru bedeli alınacak

– 2-B’lerin satışını Maliye Bakanlığı koordine edecek. 2-B’leri satın almak isteyen hak sahipleri, 3-6 ay içinde başvuruda bulunacak. Bu süre, Bakanlar Kurulu Kararı ile uzatılabilecek.
– Başvurular, illerde defterdarlıklara, ilçelerde ise mal müdürlüklerine yapılacak.
– 2-B arazilerini almak isteyen hak sahiplerinden müracaatları sırasında, satış tutarından mahsup edilmek üzere başvuru bedeli alınacak. Söz konusu bedel, bölgeler, iller, ilçeler ve arazinin konuma göre farklılık gösterecek.

DİĞER HABERLER
Tarım Danışmanları ve İl Teknik Komitesi İl Müdürlüğünde Bir Araya Geldi

Zemin değeri esas olacak

– 2-B arazilerinin üzerinde çok katlı yapıların bulunması halinde, önce zeminin değeri belirlenecek, daha sonra daire başına düşen hisse tutarı hesaplanacak. Bu durumdaki hak sahiplerine hisseli satış yapılacak.
– 2-B’lerin satışında da Hazine taşınmazlarının satışına ilişkin esaslar uygulanacak. Ancak Hazine taşınmazlarının bedellerinin ödenmesindeki 2 yıllık taksit süresi, 2-B arazileri için 5 yıl olacak. Hak sahipleri isterlerse bedeli peşin, isterlerse kanuni faiziyle 5 yıl taksitle ödeyebilecek.

Satışlar 36 ilde başlayacak

2-B’ler, ilk aşamada kadastro ve güncelleme işlemleri tamamlanan ve büyük bölümü sahil şeridinde yer alan 36 ilde satışa çıkarılacak. Diğer illerdeki 2-B arazileri de, kadastro ve güncelleme çalışmalarına paralel değerlendirmeye alınacak. 2-B arazilerinin ilk etapta satışa sunulması planlanan iller şöyle:
“Adana, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Düzce, Edirne, Gaziantep, Hatay, Isparta, ıstanbul, ızmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kırıkkale, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon, Yalova.”

25 milyar liralık gelir hedefi

2-B’ler, Türkiye’de 473 bin 419 hektarlık alanı kaplıyor. İlk etapta tekrar ormana dönüştürülmesi planlanan 50 bin hektarlık alan dikkate alındığında, orman vasfını yitirmiş arazi büyüklüğünün 420 bin hektar dolayında olması bekleniyor. 2-B’lerin en fazla bulunduğu illerin başında Antalya geliyor. Bunu, sırasıyla Mersin, Balıkesir, Ankara, Sakarya, Muğla ve İstanbul izliyor. Yetkililer, 2-B satışından ilk aşamada 10-15 milyar lira gelebileceğini, bu rakamın daha sonraki satışlarla 20-25 milyar lira düzeyine ulaşabileceğini ifade ediyor.

DİĞER HABERLER
      2.Kuraklık ve Çölleşme Sempozyumu 2014 başladı...

26 Kasım 2010. 10:46
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x