2.Kırşehir Tarım,Hayvancılık ve Teknolojiler Fuarı


unnamed (2)

 

 

 

 

Halim UTLU

 

Ahi Evran Üniversitesi,Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği,Kırşehir Pancar Ekicileri Kooperatifi, Kırşehir İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği, Kırşehir Bölgesi Veteriner Hekimler Odası, Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin desteklediği, 2. Kırşehir Tarım, Hayvancılık ve Teknolojiler Fuarı,4-7 Eylül 2015 tarihleri arasında Kırşehir Pazaryeri’ndeki kapalı teşhir salonlarında açılıyor.

 

İlki 2014’te düzenlenen 2. Kırşehir Tarım, Hayvancılık ve Teknolojiler Fuarı’nın,Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Kırşehir Ticaret Borsası ve Kırşehir Ziraat Odası’nın katkılarıyla düzenlenmişti..

 

İlki 2014’te düzenlendi

 

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Ticaret Borsası ile Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliğiyle düzenlenen 2. Kırşehir Tarım, Hayvancılık ve Teknolojiler Fuarı’na, tüm Kırşehir ve bölge illerindeki halkı davet etti.

 

 

unnamed (1)

 

Kırşehir Tarım, Hayvancılık ve Teknolojiler Fuarı’nın ilkini,  2014’de Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın 100. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında kutladıklarını,4-7 Eylül tarihleri arasında 2.fuarı düzenlediklerini, bu konuda bütün hazırlıkları tamamladıklarını belirten Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu

 

20 yıl önce fuar alanı ve kongre merkezi için arsa alındı

 

” Fuar,Türkiye’de ve Kırşehir’de bir ilkti,Türkiye’de ses getirdi.İkincisini düzenledik.Fuar,üyelerimizden de çok olumlu tepkiler aldı. Fuar ruhsatlandırmasını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yapmaktaydı. Bu konuda Kırşehir’de 20 yıl önce alınmış olan kendi arsamız üzerinde bir fuar alanı ve kongre merkezi projesi için alınmıştı. Bu konuda çalışmaya başladık. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölgesel bir fuar alanı yapmaya karar verdik. Şu anda bizim ve çevre illerinde altyapısı yok.Sadece Kırşehir Belediyesi’nin verdiği destekle pazar yerinde düzenliyoruz.

 

Yozgat, Kırıkkale,Kayseri, Ankara,Nevşehir, Aksaray’ı kapsayacak fuar alanı yapılacak

 

Yaptığımız çalışmada, meclisimiz ve yönetim kurulumuzdan karar çıktı.Yozgat, Kırıkkale,Kayseri, Ankara, Nevşehir, Aksaray illerini kapsayacak bir bölgesel fuar alanı yapmaya karar verdik.Yaklaşık 10 bin metrekare olan fuar ve kongre merkezimizi,33 bin metrekareye çıkarıyoruz.Bu alanın, 20 bin metrekaresini fuar ve kongre merkezi,kalan 13 bin metrekareye de otopark ve sosyal donatılar yapacağız.

 

Sanayici,tüccar ve KOBİ’lerin ürünlerini satmaları için önderlik yapılacak

 

Böyle bir fuar alanı, çevre illerimiz içerisinde hiçbirinde yok.Böyle bir altyapı yaptığımızda, bölgeye Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden ruhsat verilmeyecek.Bunun için biz geleceğe bir proje hazırlamak ve geleceğe bir altyapı yatırımı olması için, bu fuar alanının bir an önce Kırşehir’de ilk önce faaliyete geçirmek istiyoruz.

 

Sanayicimizin, tüccarımızın ve küçük işletmelerin, KOBİ’lerin ürünlerini,dünyaya ve Türkiye’ye tanıtıp, pazarlama konusunda önderlik yapacağız.”dedi.

 

Arsa kamulaştırma işi

 

Ekicioğlu şöyle devam etti;”Geleceğin 100 yıllık projesi olacak fuar ve kongre merkezimizi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği,valiliğimiz, belediyemiz ve ticaret borsamızın açık destek vermesiyle, gerekirse onları da ortak ederek, arsa kamulaştırma işini bitirdikten sonra, hayata geçireceğiz ve Kırşehir’in önünü açacağız.4-7 Eylül tarihleri arasındaki fuara, tüm tüccar, sanayici,iş adamlarımızı ve halkımızı davet ediyoruz.”

 

TOBB, Ahilik Külliyesi Projesi’ne, 17 milyon destek sağladı

 

Ekicioğlu, Anadolu’da ticaret, sanat ve ekonomi alanında ilk Ahilik Teşkilatının kurulduğu Kırşehir’in bu sayede kabuğunu kıracağına inandığını,Ankara- Kayseri kara yolundaki, odalarına ait 11 bin metrekarelik alanın kamulaştırma ve bağışlarla 33 bin metrekareye çıkarılmasının kararlaştırıldığını,TOBB’un Ahilik Külliyesi Projesi’ne de, 17 milyon lira destek sağladığını, 10 milyon lira maliyetli fuar ve kongre merkezine de katkı için söz aldıklarına dikkat çekti.

 

Kırşehir Pancar Ekicileri Kooperatifi de destek veriyor

 

2.Kırşehir Tarım, Hayvancılık ve Teknolojiler Fuarı, KOSGEB, Ahi Evran Üniversitesi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği, Kırşehir Pancar Ekicileri Kooperatifi, Kırşehir İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği,Kırşehir Bölgesi Veteriner Hekimler Odası, Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin destekleriyle düzenlendi.

 

 

 

 


Yazan - 30 Ağustos 2015. Kategori MANŞET, TARIM, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x