“2. Koyun Keçi Panayırı” Seferihisar’da


İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen 2. Koyun Keçi Panayırı, “Sakin Şehir” unvanlı İzmir’in Seferihisar ilçesinde yapıldı.

Küçükbaş hayvancılığın canlandırılması amacıyla düzenlenen Koyun Keçi Panayırı’nın kortej yürüyüşüne, İzmir Valisi Cahit Kıraç, AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden, Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Damızlık Koyun Keçi Birliği Başkanı Özer Türer ve AK Parti İzmir 1. Bölge Milletvekili Adayı İlknur Denizli ile üreticiler katıldı.

Seferihisar Kapalı Pazar Yeri’ndeki açılış töreninde konuşan Vali Kıraç, çağın en önemli sorunlarının istihdam ve beslenme olduğunu belirtti.

Beslenmede sıkıntı yaşanmamasının bitkisel ve hayvansal üretime dayalı olduğuna işaret eden Kıraç, bu noktada İzmir’in önemli bir konuma sahip bulunduğunu ifade etti.

İzmir’in bitkisel üretimde Türkiye genelinde Antalya’nın ardından ikinci, hayvansal üretimde ise Türkiye üçüncüsü olduğunu kaydeden Kıraç, “İzmir, tarım şehridir, orman şehridir, kültürlü insanların yaşadığı turizm şehridir. Böylesi bir şehirde üreticiyi desteklemek ve önderlik etmek bizim görevimizdir” dedi.

Kıraç, İzmir’de 100 bin ton keçi sütü üretimi yapıldığını ve bu üretimin yüzde 57’sinin soğuk zincir sevk sistemine alındığını belirterek, şunları söyledi:

“Bunu en üst rakamlara çıkarmak için elimizden geleni yapacağız. Amaca uygun kullanımda sorun yaşanmaması için yüzde yüz başarıya ulaştıracağız. Burası aynı zamanda bir turizm bölgesi, buraya gelenler organik ürünleri de görmek istiyor. Bu coğrafyanın verimliliği, en kısa zamanda ülkenin geneline ve yurt dışına aktarılır. ”

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise panayırda sektörün sıkıntılarının ele alınacağını, ayrıca eğlenceli faaliyetlerle kaliteli ürünleri tanıtma fırsatı bularak üreticileri teşvik edeceklerini söyledi.

İzmir Damızlık Koyun Keçi Birliği Başkanı Özer Türer de, panayır ile koyun keçi sektörünün durumunu ortaya koymayı hedeflediklerini söyledi.

Ulamış İlköğretim Okulu Halk Oyunları ekibinin de bir gösteri sunduğu açılış töreninin ardından Vali Kıraç ve beraberindekiler, panayır alanında hayvan pazarını ve diğer üreticilerin açtığı stantları gezdi.

İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’e, panayırın düzenlenmesine desteklerinden dolayı birlik tarafından çoban kepeneği hediye edilerek plaket verildi/aa


Yazan - 17 Nisan 2011. Kategori KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x