2. Sokak Hayvanları Refahı Kongresi.


 

 

Bursa’da yapılan 2. Sokak Hayvanları Refahı Kongresine Katılım sağladık.

 

10-13 Mayıs tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilen 2. Sokak Hayvanları Refahı Kongresi tamamlandı. Nilüfer Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Kongrenin paydaşları; Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, Ankara, Bursa, İstanbul İzmir Veteriner Hekimleri Odaları ve Nilüfer Kent Konseyi oldu.

 

İzmir Veteriner Hekimler Odası olarak Kongrede; Oda Başkanımız H. Gökhan ÖZDEMİR “Mesleki Anlamda Sokak Hayvanlarının Sorunlarına Bakış” Oda Genel Sekreteri Dr. Ebru TONG da, “Yasal Düzenlemelerle Barınak Denetimlerine Bakış ve Beklentiler” konularında sunum yaptılar.

 

Kongre açılışında Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa BOZBEY, Belediye Veteriner İşleri Müdürü Fikriye EKER, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Temsilcisi Dr. Mustafa ULUDAĞ ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Murat AR Kongreye ilişkin görüş ve beklentilerini belirttiler.

 

İlk oturumda CHP İzmir milletvekili Zeynep ALTIOK’un videolu mesajı, Bursa CHP milletvekilleri Erkan AYDIN ve Nurhayat ALTACA KAYIŞOĞLU ile MHP Bursa İl Temsilcisinin konuşmaları yer aldı.

 

İlk gün Hayvan Haklarına yönelik sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı oturumlarda: Meslek Odalarının sokak hayvanlarının sorunlarına mesleki bakışları, Sivil Toplum Kuruluşlarının sokak hayvanlarının sorunlarına bakışları, Medyanın sokak hayvanlarına bakışı, Avrupa’da Kedi ve Köpeklerin Kontrol Programı, Halk Sağlığı açısından sokak hayvanlarının değerlendirilmesi ve İslam’ın hayvanlara bakış açısı, onlar için belirlenmiş temel haklar ve Sokak hayvanlarının refahına etki eden faktörler ana başlıkları üzerine oturumlar ve konuşmalar gerçekleştirildi.

İkinci gün oturumlarında: Sokakta yaşayan hayvanları bekleyen hastalık risklerine güncel bakış, barınaklarda köpek ve kediler için çevresel zenginleştirme, yasal düzenlemelerle barınak denetimlerine bakış, sokak ve barınak köpeklerinde vektörle bulaşan hastalıklar, Belediyelerin hayvan hakları ve refahına yönelik faaliyetlerinin yanı sıra sokaktaki ve barınaktaki hayvanların sorunlarına dair çözüm önerilerinin yer aldığı sunumlar gerçekleştirildi.

 

İki gün boyunca etkinliğe dahil olan Hayvan Refahı ve Davranışı Uzmanı Prof. Dr. Gonçalo Da Graçia PERERIA yaptığı sunumları ve bilgilendirmeleri ile beğeni toplarken, Kongre katılımcısı Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinin Veteriner Hekimlere yönelik olumlu tavırları Kongrenin başarılı geçmesine katkı koydu.

 

Kongrenin son günü “Mesleğin İcrası Sırasında Hukuka Aykırı Sonuçların Meydana Gelmesi Durumunda Hekimlerin Sorumlulukları” konulu sunumda Av. S. Safa ERGİN ile bir araya gelen Kongre katılımcıları toplantı sonrasında önümüzdeki yıl düzenlenecek Kongrenin Samsun Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşmesine karar verdi.

Kongre kapanış toplantısına, 13 Mayıs günü aynı otelde gerçekleştirilen başka bir etkinlikte olan CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU’NUN katılımı sürpriz oldu. Genel Başkan KILIÇDAROĞLU’nun tüm canlıların özgürce yaşamasını arzu ettiklerini belirttiği konuşmasının ardından söz alan Oda Başkanımız H. Gökhan ÖZDEMİR gündemde olan fiili hizmet zamları konusunda Veteriner hekimlerin mağdur edilmemesi hususunda düzenlemeler beklendiğini dile getirdi.

 

Kongre boyunca ve önceki faaliyetleri de dahil olmak üzere Kongre çalışmalarında emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz.

 

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu


Yazan - 18 Mayıs 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x