2. Uluslararası Tarım ve Gıda Etiği Kongresi’nde geri sayım başladı


Tarım ve Gıda Etiği Derneği(TARGET)’in İzmir Büyükşehir Belediyesi ana desteğiyle düzenlediği 2. Uluslararası Tarım ve Gıda Etiği Kongresi’nde geri sayım başladı. 24 -25 Ekim 2019 tarihlerinde İzmir’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi gerçekleşecek Kongre’nin çalışmaları tamamlandı. 

Sözlerine, “Şimdi ‘etik’ konuşma zamanı” diyerek başlayan ve Kongre hakkında bilgi veren Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cemal Taluğ, “Uzun ve yorucu bir çalışma dönemi sonucunda Kongremizin hazırlıklarını tamamladık. Bu süreçte gerek katılımcı gerek konuşmacı ve gerekse paydaş olması için pek kişi ve kurum ile görüştük. Sektörün paydaşları ile yakın görüşme, tanışma ve işbirliği olanakları yakaladık. Buralarda sıra dışı bir sinerji oluştu. Ortaya çıkan bu olumlu tablo ile tarihe not düşülebilecek bir Kongre’nin çalışmalarını yürüttük” dedi.

Yurtiçi ve yurtdışından katılacak konuşmacıların, tarım ve gıda etiği alanında yaptıkları çalışmaları Kongre sürecinde dinleyici ve kamuoyu ile paylaşacaklarını dile getiren Prof. Dr. Taluğ, “Dolu dolu bir Kongre programı ortaya çıktı. Açılış programının hemen ardından etik konusunda dünyaca bilinen çalışmalara imza atan Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ‘Beslenme Hakkının Tuzakları’ ve Avrupa Tarım ve Gıda Etiği Birliği’nden Prof. Dr. Carl Walther Matthias Kaiser ‘Gıda Etiğinin Politikaları’ isimli açılış konferanslarını verecekler. Paneller ve oturumların yanı sıra çağrılı konuşmacıların sunumlarının da yapılacağı Kongre’de poster sunumlara yer verilecek. Kongre; Prof. Dr. Bilsay Kuruç’un başkanlık edeceği Kapanış Oturumu’nda Prof. Dr. Mustafa Koç, Prof. Dr. Hilal Elver ve Prof. Dr. Richard Falk konuşmacı olarak yer alacak. Yurtiçi ve yurtdışından gelen konuşmacıların çalışmaları daha sonra kitap ve CD haline getirilerek sektöre ve bilim dünyasına ulaştırılacak. Böylece etik alanında, ülkemizde eksikliği hissedilen literatüre de katkı sağlanmaya çalışılacak” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Prof. Dr. Cemal Taluğ, “Kongre çalışmaları sırasında tespit ettiğimiz ve paylaştığımız konularda ülkemizin dört bir yanından bildiriler geldi. Yeni konuşulmaya başlanan ‘etik’ konusunda sektör paydaşlarının ve bilim insanlarının bu denli ilgi göstermesi gelecek açısından umut verici. Bu alanda bilinç ve farkındalık oluşturmak, yapılmış ve/veya yapılacak yasal düzenlemelerin hayat bulması için çok önemlidir. Daha önce de söylediğim gibi, ‘Etik kavramı yasalarda ve vicdanlarda yer bulduğu ölçüde uygulamalara da yansıyacaktır’.  Bakanlık tarafından yakın zamanda açıklanan ‘Hileli Gıda Üreten İşletmeler’ listesine bakıldığında durumunun ciddiyeti, aciliyeti ve vahameti ortaya çıkmaktadır. Listeden görüleceği gibi hileli gıda üretimi oldukça yaygındır ve sadece Bakanlık denetimleri ile bu sorun ortadan kalkmayacaktır. O halde ‘etik’ konuşma ve ‘etik’ davranma için zaman çoktan gelmiştir” şeklinde konuştu.

Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bazı kurum ve kuruluşların Kongre’ye önemli destekler sağladığını ifade eden Prof. Dr. Cemal Taluğ, “Etik kurallar çerçevesinde bir etik kongresi düzenlemek kolay iş değil. Her şeye rağmen ülkemizde etik bilincini yerleştirmek ve geliştirmek fikrine sahip çıkıp onu destekleyen her kişi ve kuruma çok teşekkür ediyorum. Sektörün tüm paydaşlarını güzel İzmir’in en güzel günlerinde Kongremize katılmaya davet ediyorum” dedi.

DİĞER HABERLER
2. Uluslararası Tarım ve Gıda Etiği Kongresi İzmir'de gerçekleşecek

21 Ekim 2019. 13:29
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x