20 Nisan Dünya Hayvanları Aşılama Günü


Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) 20 Nisan Dünya Havyanları Aşılama Günü için bir açıklama yaparak sağlıklı hayvanların insan sağlığına yaptığı katkıya dikkat çekti.

Aşılamanın koruyucu hekimlik ve tek sağlık konseptinin vazgeçilmez bir unsuru olduğunun altını çizen TVHB, aşılamanın ayrıca antibiyotik kullanımını da azaltarak sağlığa büyük katkı yaptığını belirtti.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Hepimizin bildiği gibi önemli olan hastalık meydana geldikten sonra hastalığı tedavi etmek değil, hastalığın çıkmasına mani olmaktır. Aşılama, uygulanan tedavilerden daha az maliyetli ve etkili bir sağlık yatırımıdır. Hep vurguladığımız “Sağlıklı Hayvan, Sağlık Gıda, Sağlıklı Çevre ve Sağlıklı İnsan” ancak aşılamayla oluşturulur. 

“Aşılama, koruyucu veteriner hekimlikte vazgeçilmez bir araçtır”

Aşılama; koruyucu veteriner hekimlik, hayvan sağlığı ve refahının arttırılması, insanların hayvanlardan geçen zoonotik  hastalıklara maruz kalma ve gıda güvenliği açısından oluşan risklerin azaltılması bakımından vazgeçilmez bir araçtır. Aşılama yapılmaması durumunda karşılaşılan riskler hayvanlar için ölümcül olabilmektedir. Bunun yanı sıra, gelişmekte olan ve hastalık görülen ülkelerde kırsalda yaşayan hayvan yetiştiricilerinin gelirleri de aşılama yapılmadığında önemli ölçüde düşmektedir. Geniş çaplı uygulanan etkili aşılama programları, hayvanların hastalanmasını engelleyerek antibiyotiğe duyulan ihtiyacı azaltacak ve böylece küresel bir sorun olan antibiyotik direncinin oluşma riskini de azaltmaya yardımcı olacaktır. Öte yandan Covid-19 pandemi sürecinde ülkelerin aşı geliştirme ve üretim teknolojilerine destek vermeleri ve yatırım yapmalarının önemi  daha iyi anlaşılmıştır.

DİĞER HABERLER
Türkiye'de Kırsal Kalkınma 10

Ali EROĞLU
Türk Veteriner Hekimleri Birliği
Merkez Konseyi Başkanı


19 Nisan 2021. 19:22
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x