2015’İ Görebilmeniz İçin, (Sahte) İçki İçmeyin!


sahte-icki

 

 

 

 

 

TÜSODER Gıda Kom. Bşk. Dr. Can DEMİR, Tüketicileri uyarıyor…

 

 

 

Gönül ister ki, bu sene yılbaşı gecesi içki içmeden kutlamalar yapılsın. Sevdiğiniz en güzel müzikler eşliğinde eğlenilsin. Yiyecek ve içecek olarak da, bir geceliğine de olsa, GTH Bakanlığının izlenebilirlik logolu etiketi bulunan organik sertifikalı ürünlerden, başta mevsime uygun meyveler, sebzeler, süt, bal, tereyağı, kaymak yoğurt, ayran, yumurta gibi sağlıklı besinler tüketilsin. Tabii, bu şekilde yılbaşı kutlaması mı olur, diyenleriniz olacaktır. Tüketicilerimizin bu konudaki tercihlerinin farklı farklı olması doğaldır. Benimki ise; girişte belirttiğim gibi gönlümün isteğine uyup hazırladığım, sadece bir öneriydi…

 

Gelelim tercihini, yeni yılı alkol alarak karşılayacak tüketicilerimize; mutlaka aşağıda belirttiğim uyarılara dikkat etmelidirler. Kontrol etmeden güven esasına dayalı veya “marka yerdeyiz burada olumsuz bir durum olmaz” demek yerine bizzat kontrol etmeliyiz. “Kontrol, güvene mani değildir” sözünü unutmamalıyız. Aksi durum da eğlenceniz bir faciayla sonuçlanabilir. Bizi mi bulacak demeyin. Son günlerde medyadaki haberleri inceleyin, binlerle belirtilen sayılarda sahte içki yakalanıyor. Ya yakalanamayanlar varsa, o zaman 2015’i karşılarken görme yeteneğinimizi kaybedebilir veya alınan miktara ve sahte içkinin hazırlanış dozuna göre canımızdan (ÖLÜM) olabiliriz…

DİĞER HABERLER
Cengiz Civan'ı kaybettik

 

Ülkemizde, alkol ürünlerinde 2007 yılından bu yana, öncelikle mali takip ve de tüketici sağlığını korumak maksadıyla akıllı bandrol uygulaması (Uluslararası düzeyde “Güvenlikli İzlenebilirlik”) mevcuttur. Yerli ve ithal tüm ürünleri kapsayan bu uygulama tüketicileri sahte ve kaçak ürünlerden korumak amacıyla TAPDK (Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu) ile GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) kurumlarının yasal düzenlemesi olarak yapılmaktadır.

 

Tüketicilerimiz; Otel, Bar ve Eğlence Merkezleri ile Restoranlarda içki şişesinin önlerinde açılmasını istemeli ve akıllı bandrolü detaylı olarak kontrol etmelidir.

Tüketicilerimiz, kesinlikle akıllı bandrolü olmayan ve de önceden açılmış şişe ile ölçekli adı altında bardak vb. kaplara aktarılmış olarak servis edilen içki tüketmemeli, yırtık ve bozulmuş bandrollü ürünleri satın almamalıdır. Bu durum şişenin daha önce açıldığı anlamına gelir.

 

Tüketicilerimiz, Akıllı bandrol üzerinde Fermente Alkollü İçkiler damgası bulunan ürünler için” F” harfi, Distile Alkollü İçkiler damgası bulunan ürünler için ise “D” harfini büyük harf olarak pembe şerit içerisinde olup olmadığını kontrol etmelidirler.


29 Ekim 2015. 16:31
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x