23.Ahilik Haftası Kutlamaları Yoğun Başladı


Ahiliğin Merkezi kabul edilen Kırşehir’de, 23.Ahilik Haftası kutlamaları yoğun bir katılımla coşkulu bir şekilde başladı.

 

Atatürk anıtına çelenklerin sunulmasıyla başlayan kutlamalara Vali M. Ufuk Erden, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci,   Kırşehir Milletvekilleri Abdullah Çalışkan ve Mikail Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Çağlayan, Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Âdemoğlu, İl Emniyet Müdürü Osman Öztürk, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selahattin Salman, Kırşehir Esnaf Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri, daire müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

 

Çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda bir konuşma yapan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa, Ahilik kültürünün çok önemli ve dünyanın kurtuluş reçetesi olduğunu belirterek, “Esnafımızı ne kadar güçlü tutarsak devletimizde o kadar güçlü olacaktır. Yıllar öncesinde esnaf olabilmenin kriterlerini belirleyen Ahi Evran-ı Veli’nin getirdiği bu sistemle esnaf olabilmenin şartları ortaya konmuştur. Aynı zamanda Ahilik, dünya üzerinde ticaret hukukunun da temeline esas olmuştur” dedi.

 

Vali Erden ise, Ahilik kültürünün esaslarını bugüne uyarlamanın esnaflar başta olmak üzere herkesin asli görevi olduğunu belirterek, “Ahilik kültürünün tam anlamıyla yaşandığı ve uygulandığı yıllarda adalet ve düzen sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

 

Kutlamalar çerçevesinde Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin türbesi ziyaret edilerek dualar okundu. Ardından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Sergi Salonu’nda yöresel el işi işçiliklerinin yer aldığı serginin açılışı yapıldı.

 

Sergi açılışı sonrasında Ahi Çarşısı, Ahi Baba’nın duası ile açıldı. Protokol, Ahi Çarşısı Esnafı’na hayırlı işler temennisinde bulundu.

 

Ahi Çarşısı’nı gezen protokol, daha sonrada Uzun Çarşı esnafını ziyaret etti.

 

Cacabey Meydanı’nda bu yıl ilk defa kurulan temsili Ahi Sokağı’nın da açılışını yapan protokol, burada Türkiye’nin 80 ilinden gelen misafirler tarafından sergilenen cam üfleme sanatından hat sanatına, yemenicik sanatından kunduracılığa kadar pek çok standı gezerek, yapılan işler hakkında bilgiler aldılar.

 

Ahi Sokağı gezildikten sonra Cacabey Meydanı’nda protokole Kırşehir Belediyesi Mehteran Takımı tarafından konser verildi. Oldukça beğenilen Mehteran Takımı’nın konserinin ardından Aydın Halk Oyunları ekibi tarafından oyunlar sergilendi.

 

Cacabey Meydanı’ndaki programın ardından Anıt Meydanı’nda geleneksel olarak yapılan Ahi Pilavı ikramı ile devam eden Ahilik Kutlamaları’nın ilk günkü programı, Kırşehir Belediyesi tarafından Kültür Evi haline getirilen Ağalar Konağı açılışı ile sürdü.

 

Ağalar Konağı’nın açılışını yapan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar BAHÇECİ, bu konağın Kırşehir Belediyesi’ne tahsis edildikten sonra Kültür Evi şekline dönüştürdüklerini, artık şehir dışından gelen misafirlere, Kırşehir’in yöresel yemeklerini bu tarihi konakta ikram edeceklerini, aynı zamanda bu konağın klasik Kırşehir Ev yapısını da yansıttığını, burada ilerleyen zamanlarda Ahi ve Yaren sohbetlerinin yapılabilmesi için gerekli çalışmaları başlattıklarını söyledi.

 

Açılışın ardından Ağalar Konağı’nda protokol ve şehir dışından gelen misafirlere 60’ın üzerinde yöresel yemek  ikramı yapıldı. Yemek ikramı sırasında Kırşehir Belediyesi ve Yardımsevenler Derneği katkıları ile Kırşehir’e özgü olarak belirlenen 111 yemek tarifinden oluşan Kırşehir Yöresel Yemekler Kitabı’nın dağıtımı yapıldı.

 

Ahilik Haftası kutlama programı kapsamında Kırşehir Belediyesi tarafından etkinlik alanı olarak düzenlenen Eski Sanayi Sitesi alanında kurulan, Kırgız, Kazak ve Yörük Çadırları’nın açılışı yapıldı.

 

 

Daha sonra KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk ve beraberinde Oda Başkanları ile Belediye Başkanı Yaşar BAHÇECİ’yi makamında ziyaret etti.

 

Ziyarette bir konuşma yapan Bahamettin Öztürk: ‘’Bugün Ahilik Kutlamalarının başlangıcı olması nedeniyle sizleri ziyarete geldik. Bayramınızı teşkilatımız adına kutluyorum. Gerçektende birlik ve beraberlik içerisinde göreve geldiğiniz günden beri Ahilik’e sahip çıktınız. Geçen yıl kutlamalar güzel olmuştu fakat bu yıl daha bir coşkulu başladı. Bizler göreve geldiğimizden günden bugüne kadar tek amacımız, Ahiliğin Merkezi olan Kırşehir’de Ahiliği ulusal bir boyuta taşımaktı. Bunu başardık, şimdi hedefimiz Ahiliği uluslararası boyuta taşımaktır’’ dedi.

 

Başkan BAHÇECİ ise yaptığı konuşmada bu yıl Ahilik Kutlamaları’nın daha coşkulu ve daha fazla katılımla gerçekleştiğini belirterek; ‘’23. Ahilik Haftası Kutlamaları bu yıl oldukça dolu dolu başladı ve böyle geçecek. Bu yıl katılım ve coşku daha fazla oldu. Ahiliğin Merkezi Kırşehir’de Ahiliğe sahip çıkılmaya başlandı artık. Özellikle Esnaflarımız ve vatandaşlarımız yoğun bir ilgi gösteriyor’’diyerek ziyaretlerinden dolayı KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk ve oda başkanlarına teşekkür etti.

 

Karşılıklı hediyelerin verilmesi ile Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığı ( KESOB)’nın Belediye ziyareti sona erdi.

 

Belediye ziyaretinin ardından 23’üncü Ahilik Kutlamaları Cacabey Meydanı’nda düzenlenen mahalli sanatçılar konseri ile sürdü.

Saat 19.00’da Eski Sanayi Meydanı’nda başlayan Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun gösterileri oldukça yoğun ilgi görürken, Ahilik Kutlamaları’nın ilk gününün son programında sahneye çıkan Mustafa Ceceli ile kutlama coşkusu arttı. Eski Sanayi Meydanını dolduran binlerce vatandaş, Mustafa Ceceli’nin şarkıları ile doyasıya eğlendiler.


Yazan - 18 Eylül 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x