24.Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknoloji Fuarı


1472728587_Worldfoodtech_03

 

– WorldFood Istanbul ve 31. Uluslararası Ambalaj, Paketleme ve Gıda İşleme Teknolojileri Fuarı – Ipack Turkey bugün açıldı.

 

 

 

 

 

GIDA VE AMBALAJ SEKTÖRLERİNİN ZİRVESİ WORLDFOOD ISTANBUL VE IPACK TURKEY KAPILARINI AÇTI!

 

 

  1. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknoloji Fuarı – WorldFood Istanbul ve 31. Uluslararası Ambalaj, Paketleme ve Gıda İşleme Teknolojileri Fuarı – Ipack Turkey bugün açıldı.Fuarın açılış töreni; T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Kenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Honorable Kiema Kilonzo, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, TUGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Manav, PAKDER Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Aral, ITE Group Bölge Direktörü Vincent Brain, ITE Turkey Yönetim Kurulu Üyesi Burcu Başer, ITE Turkey Hızlı Tüketim & Enerji Grup Direktörü Atilla Marangozoğlu tarafından yapıldı.

Bu yıl pek çok yeniliği beraberinde getirecek olan WorldFood Istanbul’da; Konuk Ülke Kenya Toplantısı, Retail Center Etkinlikleri, ColdChain Expo Eurasia ve WorldFoodTech Özel Bölümleri, Yurtiçi ve Yurtdışı Alım Heyetleri İkili Görüşmeleri ve fuar süresinde yoğun bir programda gerçekleşecek olan Konferans ve Etkinlikler düzenlenecek.

 

 

1472728591_WorldFoodIstanbul_Ipack_Turkey_A____l____

 

Türkiye’nin lider sektörlerinde lider fuarlar düzenleyen ITE Turkey’in bünyesinde yer alanEUF – E Uluslararası Fuarcılık tarafından düzenlenen 24. WorldFood Istanbul ve 31. Ipack Turkey açıldı. 70.000 m2’lik 6 salonda gerçekleşecek fuarlar, 600’ün üzerinde yerli ve yabancı firma ve markanın en son ürün, hizmet ve teknolojilerini 45 ülkeden 16.000’i aşkın ziyaretçiyle bir araya getirecek. Fuar süresince düzenlenecek olan etkinlikler sektöre yeni pazarlar kazandırma konularında fayda yaratarak ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

 

Konuk Ülke Kenya Projesi

 

WorldFood Istanbul, “Konuk Ülke Projesi” kapsamında, ekonomisinin %27’sini tarım sektörü oluşturan Kenya’yı ağırlıyor. Proje kapsamında fuarın ikinci günü DEİK Türkiye – Afrika İş Konseyleri işbirliğiyle düzenlenecek

 

 

“Kenya – Türkiye Gıda Forumu”nun ardından, Afrika ve Kenya’dan gelen satın alma heyetleri, fuar katılımcı firmaların temsilcileriyle “İkili İş Görüşmeleri Toplantısı”nda bir araya gelecek.

 

Eurotürk Chefs Gastro Show ile keyifli lezzet etkinlikleri…

 

WorldFood Istanbul 2016 ve Ipack Turkey 2016, katılımcılarının çeşitli etkinlik ve şovlarına da sahne olacak. Türk ve uluslararası mutfakların lezzetlerine ait ikramların yapılacağı etkinliklerde yemek şovları da gerçekleşecek. Yurtdışında Türk mutfağını başarıyla temsil eden EuroTurk Chefs Culinary Team ve İKA – Dünya Aşçılar Olimpiyatı Aşçıları“aşçılık sanatı”,

 

 

“artistik” ve “patisserie”

 

 

dallarında gösteriler yapacaklar. Dünya Aşçılar Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil eden aşçılar, “Eurotürk Chefs Gastro Show”kapsamında Türk – Dünya mutfağının en seçkin lezzetlerini fuar ziyaretçileriyle paylaşacak.

 

Fuarlarda iki yeni bölüm: ColdChain Expo Eurasia ve WorldFoodTech

 

Bu yıl ilk kez bünyesine iki yeni özel bölümü dâhil eden fuarlar, katılımcı ve ziyaretçilerini Soğuk Zincir, Depolama Sistemleri, Soğutma, Havalandırma ve Lojistik Özel Bölümü – ColdChain Expo Eurasia” ve Gıda İşleme Makine ve Ekipmanları Özel Bölümü -WorldFoodTech ile buluşturacak.

1472728624_Atilla_Marangozo__lu__Burcu_Ba__er_Mehmet_Dani____Vincent_Brain

 

WorldFood Istanbul kapsamında yer alan Gıda Katkıları Özel Bölümü “Ingredients Turkey” de bu yıl da yine fuarda yerini alacak.

 

Uluslararası Süpermarket Zincirlerinin Satın almacıları da fuarlarda bir araya geliyor…

 

Fuar alanında bu yıl ilk kez yer alan “Retail Center”; fuar katılımcılarını, sektörün uluslararası lider süpermarket zinciri temsilcileri ile bir araya getiriyor.

 

 

 

Azerbaycan,Kazakistan ve Ukrayna’nın aralarında bulunduğu sektörün yerel ve uluslararası lider perakendecileriyle gerçekleşecek Retail Center’daki ikili iş görüşmeleri, fuar süresince devam edecek ve sadece fuar katılımcılarına özel olacak. Retail Center’da yapılacak ikili iş görüşmeleri, fuar katılımcı firmalarına yeni iş ve işbirliği fırsatı sunacak.

 

WorldFood Istanbul’a 48 ülkeden Yurtdışı Alım Heyeti geliyor!

 

Sektör temsilcilerine uluslararası alanda, yeni satın alma, iş geliştirme, yeni iş ve işbirliği fırsatları yaratılması amacıyla düzenlenen ve bu yıl 48 ülkenin katılımıyla gerçekleşiyor.T.C. Ekonomi Bakanlığı “Yurtdışı Alım Heyetleri Programı”nın yanı sıra, ITE Turkey ev sahipliğinde Afrika ve hedef pazarlardan da alım heyetleri ağırlanacak.

 

Ipack Turkey’de ise alım heyeti programı 32 ülkenin katılımıyla gerçekleşiyor. Ülke çapında sektörün tüm paydaşlarının birbiri ile etkin bir biçimde iletişime geçebilmesi, sektördeki tüm yeniliklerden haberdar olup takip edebilmesi, bu alandaki ticari faaliyetlerin artması amacıyla düzenlenen “Yurtiçi Alım Heyetleri Programı” da fuarlarda gerçekleştirilecek etkinlikler arasında yer alıyor.

 

1472728585_ITE_Turkey_H__zl___T__ketim___Enerji_Grup_Direkt__r___Atilla_Marangozo__lu_Atilla_Marangozo__lu

 

 

Konferansta Sektördeki Yeni Hizmet ve Teknolojiler Paylaşılacak…

 

Fuar süresince yoğun bir programla gerçekleşecek konferanslarda ise; sektörün konusunda uzman konuşmacıları ve yetkilileri “PAKDER tarafından Yürütülen “Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat” Projesi Hakkında Bilgi Verilmesi ve Belgesel Gösterimi”, “Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme & Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmelikleri Hakkında Bilgilendirme”, “Yerel Zincirlerin Gıda Perakendesindeki Durumu” vb. konuları ele alınacak.

 

ITE Turkey Hızlı Tüketim & Enerji Grup Direktörü Atilla Marangozoğlu; “Türk gıda sektörünün her geçen gün gelişmesi ve bir adım daha ileriye taşınması hedefi, fuarlarımıza olan ilgiyi her geçen gün daha da arttırıyor.

 

 

Ayrıca ambalaj sektörüne en çok talep gösteren gıda sektöründeki büyüme ve gelişmeler; gıda işleme sanayisinin de önemini her geçen gün ileriye taşıyor. Bu bağlamda fuarlar; sektör profesyonellerine, yeni pazarlara ulaşmaları için yurtiçi ve uluslararası iş birliği fırsatlarının görüşüleceği iş platformu sunuyor.

 

 

Bu yıl 131 milyon dolar ihracat rakamına ulaşılan Kenya, DEİK Türkiye – Afrika İş Konseyleri işbirliği ile gerçekleşen “Konuk Ülke Projesi”kapsamında ağırlanıyor. Çay ve kahve başta olmak üzere tropik meyveler, mısır, şeker, bezelye ve patates ihracatında dünyada önemli bir paya sahip olan Kenya’nın “Konuk Ülke” olarak ağırlanmasının iki ülke arasındaki gıda sektörü ticaretinin büyümesinde etkili olacağına inanıyoruz”

 

“Ambalaj sektörü ise; günümüzde hem iç pazarda hem de ihracatta yüksek performansıyla dikkat çeken bir sektör… 2016 yılının ilk 3 ayında 942 milyon dolar ihracat geliri elde eden sektör, 804,6 milyon dolar ithalat gerçekleştirdi.

 

 

İstikrarlı büyümesini sürdüren Türkiye Ambalaj Sanayi üç aylık dönemde toplamda 137,5 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi. 2015’in ilk çeyreğine oranla bu yılın aynı döneminde ambalaj ihracatı yüzde 29 arttı. Bugün AB ülkeleri başta olmak üzere dünyada 180 ülkeye ambalaj ihraç ediyor. Ülkemiz için katma değeri oldukça yüksek olan ambalaj sektörünü Ipack Turkey fuarımız ile bir adım daha ileriye taşımayı hedefliyoruz” dedi.


Yazan - 1 Eylül 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x