Dünya Kuduz Hastalığı Günü!


 

 

 

 

Dünya Kuduz Hastalığı Günü!

 

Dünyada her 10 dakikada 1 kişi kuduz hastalığı nedeni ile hayatını

 

 

Kuduz hastalığı doğru aşılama ve bilinçlendirme programları ile yüzde yüz önlenebilir!

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), kuduz hastalığını dünyanın en ölümcül bulaşıcı hastalıklarından biri olarak kabul ediyor. Kuduz hastalığı nedeni ile her gün 160 kişi, her 10 dakikada bir 1 kişi ve yüzde 40’ı çocuk olmak üzere yılda 59 bin kişinin hayatını kaybediyor.

 

Kuduz, evcil ve vahşi hayvanlarda görülen, zoonoz viral bir hastalıktır.  Bu viral hastalık, insanlar da dâhil olmak üzere tüm memelilerin merkezi sinir sistemini etkiliyor. Dünyanın en büyük ikinci hayvan sağlığı firması olan ve kendini hayvan sağlığının gelişmesine adayan Boehringer Ingelheim, Dünya Kuduz Hastalığı Günü nedeni ile yazılı bir bilgilendirme yaptı.

 

Hayvanları Aşılamak Hayat Kurtarır!

 

28 Eylül Dünya Kuduz Hastalığı Günü, insanların kuduzu önlemek amacıyla birlik olmasına global bir fırsat sunmak adına Kuduzla Mücadele Küresel Birliği-GARC tarafından 2007’de başlatıldı. İlk kuduz aşısını bulan ve kuduz hastalığının önlenmesinin temellerini atan Louis Pasteur’ün ölümü anısına bu tarih seçildi. Dünya Kuduz Hastalığı Günü’nü koordine eden Kuduzla Mücadele Küresel Birliği (GARC) Direktörü Profesör Louis Nel’e göre; “Hayvanları aşılamak hayat kurtarır. Kuduz hastalığının tüm dünyada ortadan kaldırılması mümkündür.”

 

Dünyadaki Köpek Popülasyonunun En Az Yüzde 70’inin Aşılanmasıyla İnsanlarda Kuduz Hastalığına Bağlı Ölümler Ortadan Kaldırılabilir!

Kuduz, belirtileri ortaya çıktığında hem hayvanlar hem insanlar için ölümcül bir hastalık.Kuduzla Mücadele Küresel Birliği (The Global Alliance for Rabies Control) kuduzun neden olduğu küresel ekonomik yükün her yıl 8,6 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor. Tüm bu tabloya rağmen kuduz hastalığı, doğru aşılama ve bilinçlendirme programları ile tamamen önlenebilir.

 

Kuduz Hastalığı Nasıl Bulaşır?

 

Kuduz virüsü, enfeksiyona maruz kalmış hayvanın tükürüğü ile yakın temas, ısırığı, çiziği ve tahrip olmuş cilt/mukoza zarını yalaması yoluyla hayvanlardan başka hayvanlara veya insanlara bulaşıyor. Köpekler, virüsün en yaygın kaynağı ve tüm insan kuduz ölümlerinin yüzde 95’inden fazlasından sorumlu.

 

Evcil hayvanlardan veya yaban hayattan enfeksiyon alma riskini düşürmek ve bu ölümcül hastalıktan korunmak için alınabilecek en iyi önlem ise hayvanların aşılanması.

 

İnsanlarda Kuduzun İlk Bulguları Baş Ağrısı, Ateş, Kaygı Ve Karıncalanma

Hastalığın belirtileri ortaya çıktıktan sonra, hastalık neredeyse hem hayvanlar hem de insanlar için öldürücüdür. Kuduz tanısını klinik gözlemlere dayanarak yapmak zordur ve tanı çoğunlukla güvenilmezdir.

 

Hayvanlarda en güvenilir kuduz işaretleri şiddetli davranış değişiklikleri ve açıklanamayan ilerleyici felçtir. Hastalık hayvanlarda saldırgan davranış ve felç belirtileri gösterebiliyor.

 

İnsanlarda kuduzun ilk bulguları baş ağrısı, ateş, kaygı ve karıncalanma veya ısırık bölgesi yakınlarında değişen duyarlılıklar olabiliyor. İnsanların çoğunda aynı zamanda göz bebeklerinin genişlemesi, ses ve ışığa alışılmadık duyarlılık, değişen vücut sıcaklığı, nöbetler, halüsinasyonlar ve hidrofobi (suyla temasta hatta su gördükten sonra spazmlar) görülüyor.

Hem insanlarda hem de hayvanlarda kuduz felçten komaya, daha sonra ölüme neden olur.

 

Erken Müdahale İle Hastalığı Önleyebilirsiniz

 

Evcil hayvanınız veya bir kişinin, enfekte olmuş bir hayvana temas ettiği şüpheniz varsa erken müdahale ile hastalığı önleyebilirsiniz. İlk adım derhal yara tedavisi uygulamaktır: Yarayı bol su ve sabunla veya deterjan ile yaklaşık 15 dakika yıkayın. Ardından, yüzde 70 alkol/etanol, tentür veya iyot gibi virüsidal tedavi uygulayın. Yaraya dikiş atmayı mümkün olduğunca geciktirin.

 

Hemen bir doktora danışılmalıdır ve doktor kuduzun insanlarda gelişmesini önlemek için maruziyet sonrası kullanılacak profilaksi veya önleyici tıbbi tedaviye karar verecektir.

Veteriner hekim de, kuduz hayvanlar için uygun müdahaleyi uygulayacaktır.

 

Kuduz Hastalığını Önlemek Küresel Bir Toplum Çabası Gerektirir

Evcil hayvan sahipleri ve veteriner hekimler, hayvanların aşılandığından emin olarak kuduza karşı küresel mücadelede kilit rol oynuyor. Kuduz, doğru aşılama ve bilinçlendirme programları ile yüzde yüz önlenebilir.

 

Kuduzla mücadele etmenin yolları:

 

  • Köpek ve vahşi hayvanların toplu aşılanması yoluyla kaynaktaki enfeksiyonun azaltılması veya ortadan kaldırılması

 

  • İnsanlarla temasta olan evcil hayvanların ve yüksek riske maruz kalan çiftlik hayvanlarının aşılanması

 

  • İnsanlarda aşılama ve anti-kuduz immunoglobulin uygulaması ile kuduzun önlenmesi ve tedavisi

 

Tüm Dünyada Uygun Aşılama Stratejisi ve Yatırımlar Sayesinde Kuduz Önlenebilir!

Boehringer Ingelheim Türkiye Hayvan Sağlığı Ülke Müdürü Kubilay Destegüloğlu Dünya Kuduz Hastalığı Günü nedeni ile şunları söyedi; “Bugün Dünya Kuduz Hastalığı Günü. Biz Boehringer Ingelheim olarak kuduz hastalığını ortadan kaldırmak için tüm dünyada veterin hekimler, evcil hayvan sahipleri, sivil toplum kuruluşları ve hükümetler ile güçlerimizi birleştiriyoruz. Hedefimiz, kuduz hastalığını önlemek için uygulanması gerekenler hakkında farkındalık yaratmak ve dünyanın birçok bölgesinde kuduz hastalığının hayvanlar ve insanlar üzerinde ciddi bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekmek. Kuduz hastalığı, özellikle Asya’da ve Afrika’da olmak üzere, 150’den fazla ülke ve bölgede halen bir salgın hastalık.1Uygun bir aşılama stratejisi ve yatırımlar sayesinde kuduz hastalığı önlenebilir bir hastalık olacaktır.

 

Boehringer Ingelheimolarak Türkiye’de de kuduz hastalığına karşı mücadelede kuduz hastalığı aşısı, eğitim desteği ve teknik hizmetler sağlayarak uzun süredir ilgilikuruluşlar ve veteriner hekimlerle ile iş birliği yapıyoruz.Kuduz hastalığının tüm dünyada ortadan kaldırılması için gösterilen çabaya kendini adamış bir firma olarak,bu ölümcül hastalığı önlemek ve en nihayetinde hayat korumak amacıyla toplumsal bilincin yükseltilmesini, evcil hayvanların, vahşi hayatın ve çiftlik hayvanlarının aşılanmasını birleştiren bütüncül bir yaklaşım sunuyoruz.”

 

 

 

Kuduz hastalığı hakkında

 

Enfekte olmuş bir köpek tarafından ısırılma sonucu, her yıl yaklaşık olarak 59binkişi kuduz hastalığından ötürü ölmektedir ve bu ölümlerin yüzde 99’dan fazlası Afrika’da ve Asya’da gerçekleşir. Tüm köpek ısırıkları ve kuduza bağlı ölümlerin neredeyse yüzde 60’ı 15 yaş altı çocuklarda gerçekleşir.

Köpekler de bu hastalığın başlıca kurbanlarıdır; hastalığı durdurmak için yapılan yanlış yönlendirilmiş girişimlerin bir sonucu olarak kitlesel imhalarla her yıl milyonlarca köpek öldürülmektedir.

Kuduz hastalığı yüzde 99.9 ölümcül, ancak aynı zamanda yüzde 100 önlenebilir bir hastalıktır. Köpeklerin aşılanmasıyla hastalığın ortadan kaldırılması, hem onları korur hem de insanlara geçişi durdurur. Ancak hayvanlardaki kuduz hastalığını kontrol altına almak için etkili ve nispeten düşük maliyetli çözümler bulunmasına rağmen, insanlar ve hayvanlar halen ölmektedir.

 

Dünya Kuduz Hastalığı Günü Hakkında

 

28 Eylül Dünya Kuduz Hastalığı Günü, insanların kuduzu önlemek amacıyla birlik olmasına global bir fırsat sunmak adına GARC tarafından 2007’de başlatılmıştır. Bu tarihten beri her yıl daha da büyümüş olup, her yıl 28 Eylül’de veya buna yakın tarihlerde –ve ayrıca yıl içinde başka zamanlarda da – yüzbinlerce kişi lokal, bölgesel ve ulusal organizasyonlar düzenlemekte ve bunlara katılmaktadır. Daha fazla bilgi için: http://rabiesalliance.org/worldrabies-day/

 

Kuduzla Mücadele Küresel Birliği (The Global Alliance for Rabies Control-GARC)Hakkında

 

GARC kuduz hastalığından en ağır darbeyi alan bölgelerde kuduzun ortadan kaldırılması için kapasite yaratmak ve politika değişimlerini hızlandırmak için hükümetlerle, veterinerlik, kamu sağlığı ve eğitim uzmanları ve topluluklarla bir arada çalışarak,köpeklerden bulaşan kuduza bağlı ölümleri 2030 itibariyle ortadan kaldırmayı amaçlayan, önde gelen bir kar amacı gütmeyen kuruluştur.Kuduz hastalığı ve GARC’ın yaptığı çalışmalar hakkında daha fazla bilgi için http://rabiesalliance.org adresini ziyaret ediniz.

 

Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı Hakkında

 

Dünya hayvan sağlığı pazarındaki lider firmalardan biri olarak, Boehringer Ingelheim kendini hayvan sağlığını geliştirmeye adamıştır. Tüm dünyada 10binden fazla çalışanı ile, Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı 150’den fazla pazarda erişilebilen ürünlere ve global olarak 99 ülkede temsil edilmektedir. Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

 

Boehringer Ingelheim hakkında

 

Araştırmaya-dayalı ilaç şirketi Boehringer Ingelheim, 130 yılı aşkın süredir insanlar ve hayvanlar için inovatif ilaçlar geliştirmek amacıyla var olmuştur. Boehringer Ingelheim endüstrinin önde gelen 20 farmasötik şirketinden biridir ve bugüne kadar bir aile şirketi olarak kalmayı sürdürmüştür. Günden güne, yaklaşık 50bin çalışanı ile, insan farmasötikleri, hayvan sağlığı ve biyofarmasötik sözleşmeli üretim olmak üzere üç iş alanında inovasyonla yeni değerler yaratmaktadır. Boehringer Ingelheim 2016’da yaklaşık 15.9 milyar avro net satışa ulaşmıştır. Üç milyar avrodan fazla olan Ar&Ge harcamaları net satışların yüzde 19.6’sına karşılık gelmektedir

 

Sosyal sorumluluk Boehringer Ingelheim’in doğasında vardır. Firmanın, “Daha Fazla Sağlık” inisiyatifi gibi sosyal projelerde görev almasının sebebi de budur. Boehringer Ingelheim ayrıca iş gücü çeşitliliğini aktif bir şekilde teşvik eder ve çalışanlarının farklı deneyimlerinden ve becerilerinden faydalanır. Ayrıca, firma yaptığı her işte çevreyi korumayı ve sürdürülebilirliği odak noktasında tutmaktadır.

 

Boehringer Ingelheim hakkında daha fazla bilgiye www.boehringer-ingelheim.com adresinden veya yıllık raporumuzdan erişebilirsiniz: http://annualreport.boehringer-ingelheim.com.


Yazan - 28 Eylül 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x