2B’de Süre Uzatımı Yok!..


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B satışlarından 2013 yılında 4,8 milyar liralık bir gelir öngördüklerini bildirdi. Şimşek, şu an itibariyle başvuru süresini uzatma gibi bir konunun gündemlerinde olmadığını söyledi.

 

Maliye Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, orman vasfını yitirmiş arazilerin (2B) kullanıcılarına satışıyla ilgili bilgi veren Şimşek, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

 

Bir gazetecinin “2B gelirlerinden ne kadar 2013 bütçesine konuldu?” şeklindeki sorusu üzerine Şimşek, 2013 yılında 4,8 milyar liralık bir gelir öngördüklerini söyledi.

 

Şimşek, “Yani toplam gelirin yaklaşık yarısı. Toplamda biz 9,8 milyar liralık bir gelir öngörüyoruz. Ama bunun bir kısmı 3-4 yılda taksitle geleceği için, ilk yılda biz 4,8 milyar liralık bir gelir bekliyoruz” diye konuştu.

 

Uzatma olacak mı?

 

Başvuru sürelerinin uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin bir soru üzerine Bakan Şimşek, kanunda Bakanlar Kurulu’na bir uzatma yetkisi verildiğini, fakat şu an itibariyle başvuru süresini uzatma gibi bir konunun gündemlerinde olmadığını söyledi.

 

Şimşek, “Çünkü biz gerçekten bir an önce bu sürecin tamamlanması niyetindeyiz. 18 günümüz var, 30 Ekim 2012 tarihine kadar başvuru yapılabilir. Başvurmak isteyenler için her türlü kolaylığı sağladık” dedi.

 

En büyük 2B alanı olarak bilinen Sultanbeyli’de ne kadar başvuru olduğunun sorulması üzerine Bakan Şimşek, Sultanbeyli’de bugüne kadar 10 bin 875 başvuru yapıldığını dile getirdi.

 

Bakan Şimşek, Türkiye genelinde yapılan 300 bin başvurunun neredeyse 140 bininin başvuru bedeli ödenmeden yapıldığını da vurguladı.

 

Başvurmayanların mülkü Hazine’ye geçecek

 

Bir basın mensubunun, “Başvurulmazsa ne olur?” sorusu üzerine, “Başvuru yapılmazsa birinci olarak doğrudan satın alma hakkını kaybediyor. Mülk zaten esas itibariyle Hazinenindi, başvurduğu zaman kendi adına tescil ediliyordu. Hazine adına tescil edilmiş bir yeri siz izinsiz kullanırsanız Hazine bunun bedelini alır” diye konuştu.


Yazan - 12 Ekim 2012. Kategori TARIM, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x