3. Tarım Orman Şûrası Sonuç Bildirgesi Açıklanıyor


Tarımda Üretici Örgütlenmesi,Tarımsal Yapı ve Dönüşüm,Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı,Hayvansal Üretim ve Hayvan Sağlığı,Balıkçılık ve Su Ürünleri,Tarımsal Girdiler ve Finansman, Gıda Güvencesi, Tarımsal Meteoroloji, Çevre ve Doğal Kaynaklar Yönetimi,Tarımsal Sulama ve Su Yönetimi,Mera Yönetimi, Tarımsal Öğretim, Çiftçi Eğitimi, Yayım ve Ar-Ge,Tarımsal Pazarlama ve Yeni Pazarlama Trendleri,Tarımsal Üretim Planlaması,Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Yaklaşımlar, Tarım ve Orman Hukuku,Sürdürülebilir Orman Yönetimi, Orman Kaynaklarından Faydalanma, Orman Yangınlarıyla Mücadelede Yenilikçi Yaklaşımlar, Tarımda Teknolojik Dönüşümler, Tarımsal Destekleme Politikaları ile Kırsal Kalkınma ve Tarımda İstihdam gibi, daha önce 21 konu başlığında altında masaya yatırılarak, enine boyuna ele alınan,tartışılan,her üyenin fikir ve düşüncelerinin ayrı ayrı değerlendirildiği grupların ham öneri,teklif ve düşüncelerine son şeklini vermek üzere,18 ve 19 Kasım’da yeniden toplanan ve konu uzmanlarının ağırlıkta olduğu çalışma grupları,dün itibarı ile çalışmalarını tamamlayarak teslim ettiler.

Çalışma Belgeleri daha önce hazırlandı

Daha önceki toplantılar sonunda, çalışma belgelerini hazırlayarak teslim eden, en küçüğü 25 üye, en büyüğü 80’den fazla konu uzmanı ve akademisyen üyelerin ağırlıkta olduğu ve 15 yıl aradan sonra toplanan III. Tarım Orman Şurası, en geniş katılımlı sektör istişare toplantısı oldu. Oluşturulan web sayfası, SMS ve diğer iletişim kanallarıyla tarım ve ormanın yarını için, yaklaşık 30 bin öneri geldi. Gelen bu öneriler 611 kişiden oluşan 21 çalışma grubunda tek tek incelendi.Üretici, çiftçi, vatandaşlar ve akademisyenler, bu çalışmalara  katıldı.

Diğer Haberler:
Corona Virüsünün Tarımsal Ekonomilere Etkileri

18 Kasım’da başlayan ve 3 gün süren III. Tarım Orman Şurası’nda ise 21 komisyon,  hazırlanan çalışma belgelerinde yer alan hedef ve stratejiler üzerinde istişare ederek, komisyon raporlarını hazırladı.Orman Genel Müdürlüğü amfisinde dün sabahtan başlayan 21 komisyon başkanın bu konudaki canlı sunumları,akşam saatlerinde,saat 19.00 civarında tamamlandı.

Hedef ve stratejiler tek tek belirlendi

Raporlar, toplam 550 kişiden oluşan komisyon üyeleri tarafından oy çokluğu esasına göre kabul edilerek, tutanağa bağlandı ve Şura Başkanlık Divanına teslim edildi. Çok geniş bir katılımla tamamlanan III. Tarım Orman Şurası sonunda ortaya çıkan sonuç bildirgesi de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bugün saat 14.00’de yapılacak toplantıda,tüm kamuoyuna duyurulacak.Külliyedeki geniş katılımlı toplantıya, III. Tarım Orman Şurası Genel Sekreteri ve üyeleri,Bakanlık üst düzey yetkilileri,bazı vekiller, bakan yardımcıları, konu ile ilgili STK temsilcileri, öneri ve teklifte bulunan Ankara dışından gelen bazı çiftçi ve üreticiler ve 21 çalışma grubunun üyeleri katılıyor.

Üretici örgütlenmesi çalışma grubuna, kooperatifçilik damgasını vurdu

Ayrıca toplantıya,Tarım ve Orman alan muhabirleri ve gazeteciler de davet edildi.. III. Tarım Orman Şurası’nın hazırladığı 5 yıllık planla, 25 yıla ışık tutacak bir yol haritası belirlendi.Geçen 4 aylık istişare sürecinde, sektörün tüm paydaşlarından, yoğun bilgi,istek,talep,öneri geldi.7 bin civarında telefon, e-posta ve mektup ile web sayfasındaki 23 bin görüşten oluşan, 30 bin parçalık fikir ve proje deposuyla aslında tam anlamıyla bir “tarımsal bilgi, plan, proje kütüphanesi” oluşturuldu.Yönü teknolojiye, Ar-Ge’ye ve inovasyona çevrili çalışmalar yapıldı. Ekoturizm alt yapısı kurmayı hedefleyen, kooperatifleşme ile ölçek sorununu çözmeye çalışan projeler ortaya konuldu.Tarımda Üretici Örgütlenmesi başlıklı çalışma grubuna da, kooperatifçilik damgasını vurdu.

Diğer Haberler:
Corona Virüsünün Tarımsal Ekonomilere Etkileri

Halim Utlu


Yazan - 21 Kasım 2019. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x