3 yıllık bor üretimini üretmeden sattık…!


Enerji Bakanı Yıldız, önümüzdeki 3 yıl boyunca üretilecek bor ürünlerinin tamamının satıldığını belirtti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bor meselesine dışarıdan bakıldığı zaman Türkiye’nin durumunu çok enteresan bir noktada gördüğünü belirterek, ”Bir taraf Türkiye’nin tüm borçlarını ödeyecek bor madenimizin olduğunu söyleyerek meseleyi abartıyor, bir taraf da önemsizleştirme noktasında duruyor. Biz ise terazinin tam orta noktasında, yani mutedil olma çizgisinde duruyoruz. Bor bir potansiyeldir, fakat asla hemen yarın kullanacağınız bir nakit para da değildir” diye konuştu.

CARİ AÇIK İÇİN OLUMLU

Bakan Yıldız, bakanlığına bağlı Eti Maden İşletmeleri’nin ürettiği ürünün yüzde 97’inin ihraç edildiğini ve şirketin hiç ithalatı bulunmadığını belirterek, ”Yerli hammadde bor kimyasalına dönüştürülüyor ve satılıyor. Meşhur cari açığın aleyhine çalışan bir kurum” diye konuştu.

PAZAR LİDERİYİZ

Şirketin dünyanın 84 ülkesinde 2 bine yakın müşterisi bulunduğunu anlatan Yıldız, ”Dünya bor pazarında 2005 yılından bu yana lideriz. Dünyanın her tarafına ürün satıyoruz. Son 7-8 yıldır kapasitemizi neredeyse 5 kat artırdık, buna rağmen yok satıyoruz” dedi. Yıldız, bor işletmelerinde önümüzdeki 3 yılın tüm malının satıldığını belirterek, ”En az 3 sene satacak ürün yok” dedi.

Dünyada bor rezervi ile tüketimi arasında çok büyük bir orantısızlık olduğunu kaydeden Enerji Bakanı, dünyada 4 milyar ton bor rezervi bulunduğunu, fakat yıllık tüketimin 4 milyon ton düzeyinde bulunduğunu söyledi.aa

 


Yazan - 9 Kasım 2011. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x