30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor


Kurtuluş Savaşı’nı taçlandıran, bağımsız Türkiye’nin önünü açan 30 Ağustos Zaferi’nin 95. yıldönümü kutlanıyor.
Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyet’nin kurulmasını sağlayan Kurtuluş Savaşı’nı taçlandıran Büyük Taarruz’un 95. yıldönümü 30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

ANKARA: 30 Ağustos Zafer Bayramı, Ankara’da üç ayrı programla kutlanacak. İlk program sabah saat 10.00’da Anıtkabir’de gerçekleştirilecek. Devlet erkânı, Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesini ziyaret edip saygı duruşunda bulunacak. Ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kutlamaları kabul edecek. Bugün saat 13.00’te ise TBMM’den İlk Meclis’e kadar yürüyüş gerçekleştirilecek. Yürüyüşe, çok sayıda kurumun, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ve yurttaşların katılması bekleniyor. Türk Yıldızları da saat 16.00’da Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Mogan Gölü üzerinde gösteri uçuşu yapacak.

Saray’da resepsiyon

Akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle resepsiyon verecek. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki resepsiyona şehit aileleri ile yaşamöyküleriyle fark yaratan bazı yurttaşlar davet edildi. Resepsiyona Trabzon’da teröristlerin açtığı ateşte şehit olan Eren Bülbül’ün ailesinin de davet edildiği öğrenildi.

İSTANBUL: İlk tören sabah saat 09.00’da Taksim Cumhuriyet Anıtı’na gerçekleştirilecek. Saat 11.00’da Vatan Caddesi’nde düzenlenecek resmi törenin ardından akşam ise saat 19.00’da Haliç Kongre Merkezi’nde resepsiyon gerçekleştirilecek.

Belediyeler kutluyor

CHP’li belediyeler de etkinlikle düzenleyecek. Bakırköy Belediyesi tarafından “Bakırköy Atatürk ve Zafer Kahramanları ile Buluşuyor” isimli etkinlik düzenlenecek. Saat 14.00’te Bakırköy Turyol İskelesi önünden kalkacak olan 100 tekne dolusu Bakırköylü, Florya Atatürk Deniz Köşkü’ne gidecek.

Maltepe Belediyesi saat 20.00’de fener alayı gerçekleştirecek. Belediye önünde başlayacak yürüyüşün ardındah ünlü sanatçı Onur Akın’ın konser verecek.

Beşiktaş Belediyesi de ilk etkinliğini Klasik Otomobilciler Derneği ile birlikte düzenleyecek. Etkinlik kapsamında Saat 11.00’de klasik otomobiller Maltepe’den hareket ederek Kadıköy üzerinden Dolmabahçe’ye gelecek ve burada mini bir gösteri yapılacak. Akşam saat 19.00’da Beşiktaşlı yurttaşlarında katılımıyla Balmumcu Kavşağı Mercure Otel önünden fener alayı yürüyüşü başlayacak.

Beylikdüzü Belediyesi tarafından saat 18.00’de Yaşam Vadisi 1. Etap’ta bulunan Çanakkale rölyefi önünden Cumhuriyet Caddesi Etkinlik Alanı’na yürüyüş düzenlenecek. 21.00’de Şebnem Ferah konser verecek.

İZMİR: 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, 09.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başlayacak. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, makamında kutlamaları kabul edecek. Kutlamalara saat 10.45’te Cumhuriyet Meydanı’nda geçit töreni ile devam edilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu da saat 17.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda konser verecek.

ANTALYA: Antalya’da saat 09.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayacak resmi törenler geçit töreni ile devam edecek. Törenlerde şiirler okunacak, halkoyunları gösterileri yapılacak.

MERSİN: Resmi törenler saat 09.00’da Cumhuriyet Alanı’nda Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başlayacak. MHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Zafer Haftası dolayısıyla düzenlediği şenlikler, Kıraç konseriyle sona erecek. CHP’li Mezitli Belediyesi, saat 19.30’da fener alayı düzenleyecek. Kutlamalar Nilüfer konseriyle devam edecek.

ADANA: İlk tören 08.00’da Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı önünde yapılacak. Geçit töreni ise Uğur Mumcu Meydanı’nda 09.00’da gerçekleşecek. CHP’liler ise Uğur Mumcu Meydanı’ndaki geçit törenine de katılacak. CHP’li Çukurova Belediyesi tarafından düzenlenen, “Büyük Zafer Konseri” adlı etkinlikte Edip Akbayram konser verecek.

BURSA: Resmi kutlamalar Atatürk anıtına saat 09.00’da çelenk sunumuyla başlayacak. Ardından Atatürk Caddesi’nde Atatürk Anıtı önünde geçit töreni, 19.30’da da Mudanya sahil yolunda Cumhuriyet Yürüyüşü yapılacak. Mudanya’da saat 21.00’de de Mütareke Meydanı’nda Zülfü Livaneli Korosu konser verecek.

ESKİŞEHİR: Törenler 09.00’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayacak. Sivil toplum kuruluşlarının organizasyonunda saat 19.00’da Adalar Migros önünde buluşarak vilayet meydanına fenerler ile yürüyecekler.

RİZE: Rize’de kutlamalar saat 09.25’te Valilik önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayacak ve saat 11.00’de İsmail kahraman Kültür Merkezi’nde açılacak olan fotoğraf sergisinin gezilmesiyle devam edecek.

TRABZON: Resmi törenler saat 09.30’da Cumhuriyet Alanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koyulması ile başlanacak. CHP, saat 11.00’de Uzun Sokak Palet Pastanesi önünden başlayıp Atatürk Alanı’nda sona erecek bir yürüyüş gerçekleştirecek. l


Yazan - 30 Ağustos 2017. Kategori ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x