4 Büyük Şehir İçin Kurban Rehberi


Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Vatandaş son dönemde et fiyatlarının da artmasıyla gündeme gelen ‘ithal et’in kaygısını taşırken; yurtdışından ülkemize gelen ithal hayvanların sağlıklı olup olmadığını düşünüyor. Bunun yanısıra kurbanlık fiyatlarının belirlenmeye başlaması bir telaşın yaşanmasına neden oluyor.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında ithal hayvan konusunda yaptığı “Vatandaşlar kurbanlık fiyatını düşünmesinler, son güne kadar beklesinler. Fiyatlarda düşüş olacak” açıklamasıyla son noktayı koysa da şu anda kurban pazarlarında görülen rakamlar pek de iç açıcı bir tablo oluşturmuyor. Bakan Eker, “Trakya bölgesinde yer alan Edirne, Kırklareli ve İstanbul’un kimi yerlerinde hayvan varlığı konusunda herhangi bir sorun yok. Buralardan hayvanların aktarımı esnasında denetimler yapılacak yani kurbanlıklar şap karantinasından geçecek. Avrupa yakasında bir sorun yok, ilave tedbirler aldık. Bu hafta sonuna kadar 300 bin hayvanın Avustralya ve Avrupa ülkelerinden Trakya’ya girişi tamamlanacak. Ayrıca Et ve Balık Kurumu 20 bin hayvanı Avrupa yakasına getirecek ve kilogramı 8,5 TL’den satacak” şeklindeki konuşması ilk fiyatları bize veriyor.

Peki Kurban Bayramı’nda vatandaşlar ne yapmalı? En uygun kurbanlıklar nerede olacak? Belediyelerin kurban kesim alanları nerelerde? Tüm bu konuları sizin için araştırdık.

İSTANBUL’DA NEREDE KURBAN KESEBİLİRSİNİZ?

TÜRK HAVA KURUMU’NDA FİYATLAR

Türk Hava Kurumu yurtdışında canlı kurban kesimi yapmıyor. Kurbanını Türk Hava Kurumu’na bağışlamak isteyenler için rakam 420 TL. Vatandaaşlar ister banka yoluyla ister THK’nın web sitesi üzerinden kredi kartıyla, ister THK’nın genel merkezine ücret ödeyerek kurban kesebilecekler. THK yurtdışında herhangi bir kesim yapmayacak. Ayrıca THK’dan yapılan açıklamaya göre, alınan vekâlet kurbanların tamamı Et Balık Kurumu’yla yapılan protokole göre yine Et Balık Kurumu’nun tesislerinde kesilecek. Makbuzlar ise noter tarafından tasdik edilip, vatandaşlara gönderilecek.

MEHMETÇİK VAKFI

Kurbanlarını Mehmetçik Vakfı’na bağışlamak isteyenler de 400 TL’yi gözden çıkaracak. Vakfa bağış yapmak isteyenler ise bankalardaki Mehmetçik Vakfı hesaplarına 400 TL’yi ödeyebilirler. Kredi kartıyla bağış yapmak isteyenler vakfın web sitesine gözatabilirler. Bunun dışında vakfın temsilciliklerine de ücretlerini ödeyebilirler.

KIZILAY’DA DURUM NE?

Türk Kızılay’ı bu yıl da “Kurbanda Kızılay Modeli” isminde bir çalışma yapıyor. Vekaletle kesilecek kurbanlar, uzman veteriner hekimler gözetiminde sağlık kontrolü yapılmış ve tercihen erkek hayvanlar seçilerek satın alınıyor. Tüm kesim süreci ise noterden onaaylı yapılıyor. Kurban etleri Et Balık Kurumu bünyesinde kesiliyor ve çıkan etler kıyma, kuşbaşı et şeklinde konserve haline getiriliyor. Ayrıca kurbanın kesim anını içeren görüntüler CD’ye aktarılıyor ve vatandaşlara ulaştırılıyor. Kızılay’a bağış yapmak isteyenler ise tüm bankalardaki Kızılay hesabına 410 TL yatırabiliyor. Ayrıca PTT’den, Kızılay’ın web sitesinden kredi kartıyla, Kızılay şubelerinden de bağış yapılabiliyor.

ET BALIK KURUMU’NDA KİLOSU 8.9 TL ARASINDA

Et Balık Kurumu Uruguay ve Avustralya gibi ülkelerden ithal kurbanlık getirdi. Şu ana kadar ülkemize kurum aracılığıyla 20 bin civarında ithal kurbanlık giriş yaptı. Kurum’un açıklamalarına göre kurbanlıklar Türkiye’den giden uzmanlar tarafından seçildi ve ülkemize getirildi. Burada da kurbanlıklar, köy, ilçe ve il dernekleri, vakıflar, birliklere kilosu 8,5 liradan, celeplere ise 9 liradan satılıyor.

DİĞER HABERLER
Suriye sınırında keçi kavgası...

BAŞKENT’TE KURBANLIK FİYATLARI

Ankara’ya Türkiye’nin pek çok bölgesinden 100 bin civarında kurbanlık getirildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden edindiğimiz bilgilere göre kurbanlık hayvan satışı için 6 metropol ilçede 10 ayrı satış noktası oluşturulurken, diğer 19 ilçede de 72 alan belirlendi. Başkent’te küçükbaş kurbanlıklaeın fiyatları 400 ile 800 TL arasında, büyükbaş kurbanlıkların fiyatı ise ise 3 bin 500 ile 9 bin lira arasında değişiyor.

BAŞKENT’TE KESİM YERLERİ NERELERDE?

Altındağ: Aydınlıkevler Pazar Yeri, Doğantepe Pazar Yeri, İskitler Pazar Yeri, Karapürçek’teki 55 ve 59. Sokaklar ile Site Yıldız Pazar Yeri.

Çankaya: Mühye Köyü, Emek Pazar Yeri ve Ayrancı Pazar Yeri,

Etimesgut: Optimum Alışveriş Merkezi yanı, Elvankent Kapalı Pazar Yeri, Alsancak Pazar Yeri, Eryaman 1. Etap Kapalı Pazar Yeri, Güzelkent Pazar Yeri ve Bağlıca Köyü.

Keçiören: Aktepe Pazar Yeri, Atapark Pazar Yeri, Ayvalı Pazar Yeri, Çaldıran Pazar Yeri, Yeşiltepe Pazar Yeri, Esertepe Pazar Yeri, Kalaba Pazar Yeri, Ovacık Kesim Yeri, Ufuktepe Pazar Yeri, Uyanış Pazar Yeri ve 23 Nisan Pazar Yeri.

Mamak: Ortaköy Kurbanlık Satış Alanı ve Mamak Pazar Yeri.

Yenimahalle: Batıkent İlkyerleşim Mahallesi, Batıkent Andaç Pazar Yeri, Batıkent Ergazi Pazar Yeri, Demetevler Pazarı, Hurdacılar Sitesi karşısı, Serhat Pazar Yeri, Şentepe Pazarı ve Ümitköy Pazarı.

BURSA’DA FİYATLAR 400-600 ARASINDA

Bursa Kasaplar Odası’ndan aldığımız bilgilere göre ise, ithal hayvanların daha ucuz olacağı yanlış bir bilgi. Odanın bir de uyarısı var: “Anadolu’ya ithal kurbanlık getirilmesi söz konusu değil. Dolayısıyla vatandaşlar arasında yurt dışından ucuz hayvan getirildiği yönündeki beklentileri yersiz.”

Bursa’da küçükbaş hayvanlar için fiyatlar 400 ile 600 TL arasında değişirken, 850 kilogramlık bir dananın 8 bin 500 TL’ye satıldığı söyleniyor. Geçen yılın fiyatlarına baktığımızda 450- 500 TL’lik kurbanlar, bayrama bir gün kala 350-400 TL arasına inmişti.

DENETİMLER ÇOK CİDDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, bu yıl 16-19 Kasımda kutlanacak Kurban Bayramı öncesi kentte hazırlıklara başlandı. 30 Ekim’den itibaren ise şehre kurbanlık girişi için izin veriliyor. İstanbul’a kurbanlık hayvan getirecek satıcıların, ilgili belediyeden aldıkları ”İstanbul’a Kurban Hayvanı Giriş Belgesi”ni, şehre girişlerdeki kontrol noktalarında Büyükşehir Belediyesi zabıta ekiplerine ibraz etmeleri gerekecek.

İSTANBUL’DA NEREDE KURBAN KESEBİLİRSİNİZ? 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığınca uygun görülen ve ilçe komisyonlarınca tanzim edilen kurban satış yerleri dışında kurbanlık hayvan satışına izin verilmeyecek. Kurban satış ve kesim yerleri kriterleri ile Diyanet İşleri Başkanlığının tebliğinde belirtilen esaslara uymayan yerlerde satış ve kesim yapılamayacak.

DİĞER HABERLER
Safkan atlara ithalat izni

İSTANBUL’A KURBANLIKLAR NEREDEN GİRİŞ YAPIYOR?

İstanbul’da kurbanlık hayvan girişi, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü koordinasyonunda; Beykoz, Sancaktepe, Çekmeköy, Ataşehir ve Kartal ilçe tarım müdürlüklerince, İstanbul Anadolu yakasının giriş noktası olan Çamlıca turnikesi ve Kavacık hayvan sevk kontrol noktasında, Kartal İlçe Tarım Müdürlüğünce E-5 karayolu üzerinde Büyükşehir Belediyesi kömür kontrol noktasında ve sorumluluk alanındaki ilçelerin giriş ve çıkışlarında, Eyüp İlçe Tarım Müdürlüğünce Mahmutbey turnikesi ve sorumluluk alanındaki ilçelerin giriş ve çıkışlarında, Esenyurt ve Beylikdüzü İlçe Tarım müdürlüklerince E-6 Avcılar çıkışında, Arnavutköy İlçe Tarım Müdürlüğünce Çilingir girişi ve ilçe giriş ve çıkışında, Büyükçekmece İlçe Tarım Müdürlüğünce Hadımköy turnikesi ve sorumluluk alanı içerisindeki ilçelerin giriş ve çıkışlarında, Silivri İlçe Tarım Müdürlüğünce Selimpaşa turnikesi ve sorumluluk alanı içerisindeki ilçe giriş ve çıkışlarında, Sarıyer İlçe Tarım Müdürlüğünce sorumluluk alanı içerisindeki ilçelerin giriş ve çıkışlarında, Şile İlçe Tarım Müdürlüğünce ilçe giriş ve çıkışlarında yapılıyor.

İZMİR ÇOK YÖNLÜ ÇALIŞIYOR

İzmir Valiliği’nden elimize ulaşan bilgilere göre Metropolde (11 Merkez İlçede) kurbanını görevli kasaba kestirmek isteyenlerden büyükbaş hayvan için, bayramın birinci günü 150.00 (Yüzelli) TL; küçükbaş hayvanlar için 40.00 (Kırk) TL; ikinci ve diğer günlerde ise
büyükbaş için 130.00 (Yüzotuz TL; küçükbaş için 30.00 (Otuz) TL ücret alınmasına, ayrıca kurbanını kendisi kesecekler için tesisten yararlanma ücreti büyükbaş hayvanlardan 20.00 (Yirmi) TL; küçükbaş hayvanlardan 10.00 (On) TL ücret alınmasına karar verildi. Bunun dışında İl Komisyonunca belirlenen kesim ücretlerinin ¾ nün kesim yapan kasaplara dağıtılmasına, ¼ nünde İlçe Kurban hizmetleri hesabına aktarılması, ayrıca kasaplara ödenecek ücretlerden kesilen her büyükbaş hayvan için 6 (altı) TL, küçükbaş hayvan için de 5 (beş) TL Kasaplar Odası Başkanlığı hesabına aktarılmak üzere İl Kurban Hesabına yatırılması görüşüne varıldı.

KURBANLIK FİYATLARI NE?

Geçen yıl kurban bayramında 250-400 lira arasında dolaşan fiyatlar, bu yıl 600 TL’den aşağı değil. Küçükbaş hayvan almak isteyen vatandaşlar en az 600 TL’yi ödemek durumunda. İzmir Kasaplar Odası Başkanı Aydın Mestanlı da bunu destekler görüşte. Mestanlı, şöyle diyor: “Yıllardır, üreticilerin azalması nedeniyle sıkıntının yaşandığı küçükbaşta, havyan sayısının bir anda azalmasıyla fiyatlar tırmanışa geçti.”

İZMİR’DE NERELERDE KESİM YAPILABİLİYOR?

Valilik’ten aldığımız bilgilere göre kesim yerleri şöyle:

BALÇOVA: Eski Çeşme yolu Flora çiçekçilik yanı, Uğur Camii bahçesi, Merkezi Kur’an kursu bahçesi
BAYRAKLI: Cengizhan Mahallesi Rekreasyon alanı, Yamanlar pazar yeri, Manavkuyu Çamkıran pazar yeri, Yeni Girne pazar yeri, Özkanlar pazar yeri, Kula Mensucat eyilik depoları
BORNOVA: Egemenlik Mahallesi 6106 Sokak (Dökümcüler Sitesi yanı Buca Tarımsal Kalkınma KOOP) Işıkkent, Atatürk Mahallesi Kapalı Pazar yeri, Çamdibi eski geçici pazar yeri.
BUCA: Kaynaklar Olduruk mevkii Tansaş Et Entegre Tesisleri yanı, Kaynaklar Adakçılar Sitesi, Kaynaklar Merkez Mahallesi, Kaynaklar Cumhuriyet Mahallesi, Günay Şanlı Sokak No: 6, Turan Yazgan Sokak, Töker Oto Yıkama, Best Oto Yıkama, Numune Kasap, Elmas Otoyıkama, İbocan Oto Yıkama,
ÇİĞLİ: 9295 Sokak civarı İstasyonaltı Mahallesi, Evka-2 pazar yeri, Evka-5 pazar yeri, Egekent pazar yeri, İstasyonaltı pazar yeri, Sasalı Eski Mezbahası, Harmandalı Beldesi Cumhuriyet Mahallesi Mimar Sinan Caddesi, Özel Yeni Oto Yıkama, Kaklıç Sedat BALCI Hayvan Çiftliği
GAZİEMİR: Aktepe Mh. 120 Sk üzeri ( 120-146-149 Sk Arası ), Aktepe Mahallesi, Sarnıç Beldesi 1203/1 Sokak üzerinde bulunan boş arsa, Beyazevler Mahallesi 371 Sokak, Irmak Mh. 32 Sk. No:18/a, Beyazevler Mh. 1505 ada, Sarnıç Beldesi 1203/1 Sk. Köşesi, Aktepe Mahallesi pazar yeri, Sevgi Mahallesi pazar yeri, Irmak Mahallesi pazar yeri
GÜZELBAHÇE: Yalı Mahallesi semt pazar yeri, Atatürk Mahallesi otobüs son durağı
KARŞIYAKA: Şemikler pazar yeri, Cumhuriyet pazar yeri, Esin Sitesi pazar yeri, Elit Sitesi pazar yeri, çok katlı pazar yeri, Kardeşler oto ve Halı Yıkama 1777 Sokak, Ege oto ve Halı Yıkama 1777 sokak, Karşıyaka Oto Yıkama 6026 sokak, Oto Hamam Yıkama 6182 sokak.
NARLIDERE: Çamtepe Mahallesi Canlar Sokak
KARABAĞLAR: Uzundere Mahallesi, Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu bahçesi, 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Yeşilyurt pazar yeri, Kooperatif Evleri pazar içi, Öztepe Halı Sahası yanı, Esendere pazar yeri
KONAK: Halkapınar Mahallesi 1201/8 Sokak ile 1443 Sokak arası – Halkapınar Hayvan Hastanesi karşısı, 246 Sokak ile 255 Sokak köşesi Hatay pazar yeri

DİĞER HABERLER
Sağlık sertifikası orkinos ithalatını çıkmaza soktu

TRAKYA’DA UCUZLUK VAR MI?

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın firmalara tanıdığı kurbanlık hayvan ithal izni kapsamında Bulgaristan’dan ithal edilen küçük baş hayvanlar, Edirne’de kilosu 9 liradan satışa sunuluyor. Yerli kurban etlerinin kilosu ise 11-12 TL’den satılıyor. Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı, fiyatların bayramdan sonra yarı yarıya ineceğini de sözlerine ekliyor.

İNTERNETTE KURBANLIK SATIŞI

Birçok üretici ise kurbanlıkların internette daha iyi satılacağını düşünerek çeşitli internet sitelerine “Ucuz kurbanlık” şeklinde ilanlar veriyor. Tekirdağ, Konya, Bursa ve Hatay başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafından sitelere kurbanlık ilanı veren üreticiler, kurbanlıklarını çektikleri güzel fotoğraflarla sergileyerek pazarlamaya çalışıyor. Hatta sitelerde kurbanlık hayvanlar için “Organik koyunlar”, “Böyle boğalar görülmedi”, “Muhayyar kurbanlık” gibi cümleler de yazıyor. İnternetten satış yapanlar ise hallerinden memnun, satışlarının iyi olduğunu söylüyorlar ve bu sistemi önümüzdeki yıl da tekrarlayacaklarını belirtiyorlar.(HT Eknomi-Begüm Çelikkol)


6 Kasım 2010. 05:37
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x