40 ton hamsi dağıtıldı, Ereğli balığa doydu


nnn2

 

 

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde belediye tarafından bu sene 12. kez düzenlenen hamsi festivali yoğun katılım ile gerçekleştirildi. 40 ton hamsinin bulunduğu havuzdan balık almak isteyen vatandaşlar izdihama sebep oldu.

 

 

 
Denizden balıkçı tekneleri ile festival alanına getirilen hamsiler, önceden hazırlanan hamsi havuzuna döküldü. 40 ton hamsi, 10 bin ekmek, 10 bin paket helva, 10 bin ızgara, 5 bin kilo soğan, 650 mangalın dağıtıldığı festivalle ilgili olarak açıklamada bulunan Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, balıkları hazırlamak için geniş bir yer ayarladıklarını söyledi. Başkan Posbıyık, “Festival çok kalabalık. Allah da yardım ediyor. Havamız da çok güzel. Türkiye’nin dört bir tarafından insanlar festivale akın ediyor. Bütün mangallarımız hazır vaziyette. Vatandaşlarımız hazır ve mangallarını yakmak için bizim işaretimizi bekliyorlar. Tabi ondan evvel de hamsi dağıtmamız lazım. Yaklaşık 40 ton hamsi dağıtacağız. Şu anda da halkımıza dağıtım yağacağız. Yan taraflarda balık yıkma yerleri yaptık. Büyük düzenekler kurduk. Hamsilerini rahat ayıklasınlar ve pişirebilsinler diye. Ayrıca belediye olarak ihaleye çıktık. Şu anda müstecirimiz hem ekmek arası balık dağıtmak üzere hazırlık yapıyor. Hamsili pilav ve çorba yaptık. Bunlar da vatandaşa belediye olarak ücretsiz olarak dağıttırılacak.” dedi.

DİĞER HABERLER
Yumurta Fiyatları Rayına Oturdu

 

 

 

 

İlk hamsi dağıtımını Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık yaptıktan sonra vatandaşlar hamsi alabilmek için adeta birbirleri ile yarıştı. Hamsi havuzunun başında izdiham yaşandı, ellerinde poşetlerle havuza gelen vatandaşlar hamsilerini aldıktan sonra helva ekmek ızgara ve soğanlarını da alarak mangallarının başına gitti. Mangallarını yakan vatandaşlar hamsilerini kızarttıktan sonra aileleri ile birlikte yedi. Halka belediye tarafından ücretsiz olarak dağıtılan hamsili pilav, hamsili çorba ve ekmek arası hamsi de vatandaşların izdihamına yol açtı. Ekmek arası hamsi, hamsili pilav ve hamsili çorbalarını alan vatandaşlar sahil bandındaki çimenlere oturarak yemeklerini yedi. Amfi tiyatroda halka hitaben konuşan Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, hamsi festivalini 24 Kasım’ da düzenleyerek Öğretmenler Günü’nü de kutlamak istediklerini ifade etti. Posbıyık, “24 Kasım’ a hamsi festivalini denk getirelim dedik. Öğretmenlerimize belediye çalışanları olarak biz balıklarını pişirip ekmeklerini, çatallarını soğanlarını helvalarını biz ikram edelim dedik. Öğretmenlerimize emekli öğretmenlerimize ve imamlarımıza yer ayırdık. Onlara biz belediye olarak hizmet etmek istiyoruz.” diye konuştu.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, konuşmasının ardından temsili hamsilerle fotoğraf çektirdi.

 

CİHAN


24 Kasım 2013. 15:17
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x