400 kadından 400 enfes lezzet


Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO’ya bağlı Festivaller Birliği CIOFF’a üye Büyükçekmece Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali bu yıl dünyanın renklerini İstanbul’da buluşturdu.

Büyükçekmece Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali ünlü sanatçıları ve dünyanın dört bir yanından gelecek dans gruplarıyla bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Avrupa, Asya, Amerika, Afrika kıtalarından yaklaşık 34 ülkeden bine yakın yabancı konuk Büyükçekmece’de bu yıl 12.si düzenlenen uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’nde bir araya geldi. Festivalin en çok ilgi çeken bölümlerinden birini Türk Yemekleri Günü oluşturdu. Yaklaşık 400 Büyükçekmece sakini kadının kendi elleriyle hazırladığı yemekler, tarihî Kervansaray’da yabancı konuklara sunuldu.

Türk mutfağını tanıtmak üzere 12 yıldan beri Büyükçekmeceli kadınlar ile beraber çalıştıklarını belirten Belediye Başkanı Hasan Akgün, Türkiye’nin dört bir yöresine ait 400 yemeği yaparak yabancı katılımcılara ikram ettiklerini belirtti. Akgün, “Dışardan gelen bin 500 davetliye Türk mutfağını tanıtıyoruz.” dedi. Akgün, festivale katılan yabancı davetlilerin Türk mut- fağından çok etkilendiklerini belirterek, yaptıkları birbirinden güzel yemeklerle hem festivalin hem de Türkiye’nin tanıtımına büyük katkıda bulunan kadınlara teşekkür etti. Akgün, şöyle devam etti: “Festivale 12 sene önce başladığımız zaman, B kategorisindeydik. 3 sene sonra A kategorisine yani, birinci lige çıkan ilk festival olduk. Geçen sene dünya 1.si olduk. Bu sene de, yine Seul’ün ve Barcelona’nın önüne geçerek 1. olacağız./ Cihan

DİĞER HABERLER
Ağaç Sallama Aleti Keşfedildi

12 Temmuz 2011. 14:11
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x