5 ülke ‘Tarımsal Yenilik Sistemleri’ için masaya oturdu


Türkiye ile Azerbaycan, Kırgısiztan, Tacikistan ve Özbekistan’da var olan tarımsal yenilik sistemleri İzmirde analiz edildi. Toplantıda Web Tarım TV örnek model olarak tanıtıldı

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile FAO ortaklığında yürütülen ‘Orta Aysa ve Türkiye’de Tarımsal Yenilik Sistemlerinin Analizi ve Güçlendirilmesi için Kapasite Geliştirme’ konulu projeden elde edilen deneyim ve sonuçlar düzenlenen çalıştayla katılımcılara açıklandı.

 

Yapılan açıklamada projenin temel amacı Türkiye ile Azerbaycan, Kırgısiztan, Tacikistan ve Özbekistan’da var olan tarımsal yenilik sistemlerini analiz etmek olduğu ifade edilirken, projenin diğer amaçları arasındaysa kapasiteyi arttırma ve güçlendirmenin yer aldığı kaydedildi.

 

2010 yılında başlayan proje çerçevesinde daha önceden ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla 2 çalıştay daha düzenlendiğinin hatırlatıldığı toplantıda, ulusal düzeydeki kuruluşlarla anketler yapılarak tarımsal yenilik sisteminin güçlü ve zayıf noktalarının tespit edilmeye çalışıldığı anlatıldı. 2 yıllık süre zarfından yapılan araştırmalar sonucunda özel sektör ve çiftçi arasındaki bağın güçlendirilmesi gerektiğinin ortaya çıktığı belirtildi.

 

Sonuçların açıklanmasının ardından katılımcı ülkeler tarımsal yenilik sistemlerinin geliştirilmesi adına ne tür işbirliği içine girilebileceği üzerine tartıştılar.

Halide Dinler/Tarımtv


DİĞER HABERLER
İklim Değişiminin Tarıma Olumsuz Etkilerine Karşı Neler Yapılabilir
23 Mayıs 2012. 18:25
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x