55 maddede fiyat artışı enflasyonun çok üzerinde!


18sut

 

 

 

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, 55 çeşit gıda maddesindeki fiyat artışının resmi enflasyon oranının çok üzerinde gerçekleştiğini ileri sürdü. Çakar, hükümetin gıdada acilen önlem alması gerektiğini de vurguladı

 

ANKARA – Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, TÜİK’in 2013 yılı Ağustos ayı ile 2014 yılı Ağustos ayı gıda fiyat istatistiklerini karşılaştırdıklarında, 55 çeşit gıda maddesindeki fiyat artışının resmi enflasyon oranının çok üzerinde gerçekleştiğini ileri sürdü. Çakar, yazılı açıklamasında, son bir yıllık sürede, gıdada tüketicilerin satın alma gücünün düştüğünü belirtti.

 

Çakar, şunları kaydetti:

 

“55 çeşit gıda maddesinin tamamının son bir yıllık dönemdeki fiyat artış oranları, asgari ücretli işçiler ve emekli işçiler ile emekli memurlar ve emekli öğretmenlerin maaş artış oranlarının üstünde  gerçekleşmiştir. Söz konusu dönemde, çalışan asgari ücretli işçinin maaş artış oranı yüzde 10.9, emekli işçinin yüzde 9.16, emekli memurunun yüzde 11.77, emekli öğretmenin yüzde 9.31 iken, 55 çeşit gıda maddesinin fiyat artış oranları yüzde 12.22 ile yüzde 108 arasında değişmektedir. 26 gıda maddesinin fiyatı yüzde 12.22 ile yüzde 20 arasında artmış, 22 gıda maddesinin fiyatı yüzde 20 ile yüzde 50 arasında artmış, 5 gıda maddesinin (kuru fasülye, kiraz, fındık içi, antep fıstığı, kuru kayısı)  fiyatı yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artmıştır.”

DİĞER HABERLER
Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği'nin Yeni Genel Sekreteri Ahmet Atıcı Oldu

 

“Gıdada gerçekleri görün”

 

Türkiye’de en az 53 milyon kişinin gıda yoksulu olup yeterli ve dengeli beslenebilecek gıdayı satın alabilecek ekonomik güçte olmadığını ifade eden Çakar, tüketiciler olarak hükümete sesleniyoruz: Gıdada gerçekleri görünüz. Gıdada kronikleşen fiyat artışları mevcut tarım ve gıda politikalarının yanlışlığından kaynaklandığı apaçık ortadadır. Tüketici haklarına ve halk yararına uygun tarım ve gıda politikaları acilen uygulamaya konulmalıdır. Gıdada tüketicilerin satın alma gücünü artıracak önlemleri acilen almanızı öneriyor ve bekliyoruz.”

 

AA


8 Eylül 2014. 18:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x