6 İlde Elektrik Şoku….!


İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Kırlareli ve Edirne’de yaşanan elektrik kesintisinin nedeni açıklandı…

16.32 TEİAŞ’tan yapılan açıklamada saat 14.15;den itibaren peyderpey sistemin toparlanmaya başlandığı saat 16.15 itibarıyla sistemin yüzde 80’lik bölümüne elektrik verildiği bildirildi.

16.18 İstanbul Büyükşehir Belediyesi, elektrik kesintisi nedeniyle aksayan kentteki toplu ulaşımla ilgili açıklama yaptı. Yetkililer, Taksim-Şişli arası metro seferleri hariç tüm seferlerin normale döndüğünü belirtti.

SON DAKİKA: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Kırlareli ve Edirne’de yaşanan elektrik kesintisi, Bursa’daki doğalgaz elektrik santralinde meydana gelen arızanın sebep olduğu sistem çöküntüsünden kaynaklandı.

İstanbul’da raylı sistemlerin durmasına neden olan, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne de yaşanan elektrik kesintilerine, Bursa doğalgaz elektrik santralinde meydana gelen bir arıza sebep oldu.

Doğalgaz santralindeki arıza, sistem çöküntüsüne yol açtı. Bunun sonucu olarak İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’ye elektrik verilemiyor.

Arızanın giderilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten yetkililer, en kısa sürede söz konusu illere elektrik verilmeye başlanacağını kaydettiler.

METRO VE TRAMVAY SEFERLERİ DURDU

İstanbul’da, elektrik kesintisi nedeniyle metro ve tramvay seferleri durdu.

İstanbul Ulaşım AŞ’den alınan bilgiye göre, elektrik kesintisi nedeniyle, saat 13.43’den itibaren metro ve tramvay seferleri yapılamıyor. Seferlerin normale dönmesi için çalışmalar sürüyor.

DİĞER HABERLER
Gazprom'la anlaşma sağlanamadı, Türkiye tahkime gidebilir

İSTANBUL’DA ELEKTRİK KESİNTİSİ

İstanbul genelinde elektrik kesintisi yaşanıyor. Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş (BEDAŞ) ile Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş (AYEDAŞ) yetkilileri, saat 13.43 itibarıyla yaşanan kesintinin kendileriyle bir ilgisinin bulunmadığını, konuyla ilgili Türkiye Elektrik İletim A.Ş’nin (TEİAŞ) çalışmaları sürdürdüğünü kaydetti.

Bu arada, BEDAŞ Sistem Koordinasyon Müdürü Rana Yalçın, TEİAŞ’tan aldığı bilgiye göre, kentin Avrupa ile Anadolu yakasını birleştiren 380 kilovatlık enerji nakil hattında frekans kayması oluştuğunu ve sorunun giderilmeye çalışıldığını söyledi.

TRAKYA’DA ELEKTRİK KESİNTİSİ

TEİAŞ’ın Babaeski Grup Müdürlüğü tesislerindeki 150 bin voltluk yüksek gerilim hattında meydan gelen arızadan dolayı Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’ne elektrik verilemiyor.

TREDAŞ Genel Müdürü Ahmet Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TEİAŞ’ın Babaeski Grup Müdürlüğü tesislerindeki 150 bin voltluk yüksek gerilim hattında arıza meydan geldiğini bildirdi.

Arıza nedeniyle başta Edirne olmak üzere Tekirdağ ve Kırklareli’ne elektrik verilemediğini ifade eden Erdoğan, sorunun kısa sürede çözülmesi için çalışıldığını belirterek, şunları kaydetti:

”Genel bir kesinti. TEİAŞ’dan kaynaklanıyor. Sorunun giderilmesi için çalışmalar devam ediyor. Arıza, TEİAŞ’nin Babaeski Grup Müdürlüğü tesislerindeki 154 bin voltluk yüksek gerilim hatlarındaki arızadan kaynaklanıyor. Bu nedenle Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’ye elektrik verilemiyor.”  Ajanslar

DİĞER HABERLER
Doğaltaş sektörü Çin pazarındaki kaybını Hindistan, ABD ve Ortadoğu’da telafi edecek

Elektrik kesintisi tekrarlanabilir

Enerji Bakanlığı yetkilileri önceki gün 6 ili etkileyen elektrik kesintisinin tekrarlanmama garantisi olmadığını dile getirdiler. Yetkililer ABD’de bile 36 saatlik kesinti olduğunu hatırlattılar.

Enerji Bakanlığı önceki gün İstanbul başta olmak üzere Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’yi etkileyen elektrik kesintisinin tekrarlanmama garantisi olmadığını açıkladı. Bakanlık yetkilileri arızanın kötü hava koşullarından kaynaklandığını ileri sürerek dünyada da böyle büyük kesintilerin yaşandığını öne sürdü. ABD’de 2003 yılında yaşanan büyük kesintiyi hatırlatan bakanlık yetkilileri bugün bir değerlendirme toplantısı yapılacağını dile getirdi. Radikal’in haberine göre, elektrik kesintisi Bursa Tepeören’deki trafonun kötü hava koşullarından etkilenmesi ile başladı. Trafodaki bazı teçhizatların hava koşullarından etkilenmesi üzerine sıkıntının başladığı, bu durumun İstanbul’un Anadolu yakasına verilen elektriği olumsuz etkilediği belirtildi. Anadolu tarafında elektrik sıkıntısı baş gösterince bu sefer Avrupa yakasına elektrik veren Ambarlı, Hamitabat ve Unimar santrallarına yüklenme oldu. Ayrıca doğalgazda da sıkıntı olunca bu santrallara gaz verilemedi. Üniteler devreye giremedi. 380 bin voltluk sistemdeki arıza domino etkisiyle 6 ili birden vurdu.

Yetkililer, Bursa’daki trafonun hava koşullarından etkilendiğini belirterek, “Olmaması gereken bir şeydi ama kötü hava koşulları bazı parçacıkları etkiledi. Çok kötü hava koşullarında her zaman olabilecek bir şey. Yapılması gereken; bakımları daha düzenli yapmak” dediler. Kocaeli ve İstanbul’da elektriklerin kesilmesiyle birlikte birçok fabrikada da üretim sıkıntısı yaşandı. Yetkililer elektrik kesintisiyle birlikte sanayicinin uğradığı kayba ilişkin maliyet hesabı yapıldığını söylediler.

DİĞER HABERLER
EIB: Seçim bitti, gündem ekonomiyi düzlüğe çıkarmak olmalı

MÜHENDİSLERE GÖRE SORUN TEKNİK ELEMAN EKSİKLİĞİ

İstanbul Elektrik Mühendisliği Odası Başkanı Erhan Karaçay yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Tüm santrallar ürettiği enerjiyi enerji nakil hatlarıyla dağıtım merkezlerine iletir. Arıza santrallarda değil iletim hattındaydı. Bursa Ovacık Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı’nda bir arıza yoktu. Ürettiği enerjiyi yolladığı Adapazarı iletim hattındaki trafonun patlamasıyla arıza oldu. Bundan dolayı doğazgaz çevrim santralları da devre dışı kaldı. TEİAŞ’ta, kamuda yeterli teknik eleman istihdam edilmemekte. Yeterli bakım-onarım yapılmamaktadır.”

ABD 36 SAAT KARANLIKTA KALDI

Kuzey Amerika ve Kanada’da elektrik şebekelerini birbirine bağlayan enterkonnekte sistemin aksaması nedeniyle New York ve Ohio eyaletlerinde nükleer elektrik santralleri durdu, New York ve diğer büyük kentlerde elektrikler 36 saat boyunca kesildi. 60 milyon kişiyi etkileyen kesintinin 30 milyar dolarlık maliyeti olmuştu.


14 Ocak 2012. 17:01
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x