6 Liraya Baklava Olur mu?


Yapay tatlandırıcı ve sahte şekerleme kullanılarak yapılan ucuz tatlılar insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.
Bursa’da merdivenaltı tatlıcılara karşı savaş açtıklarını belirten Tatlıcılar Odası Başkanı Necip Daş, “Bursa’da ruhsatlı  işletme  kadar merdivenaltı tatlıcı var.  Ucuz tatlı sebebiyle çok şikayet alıyoruz” dedi.

İHA’nın haberine göre,Bursa’da sayıları 200’e yaklaşan merdivenaltı  işletmeler  sektörü mağdur ediyor. Yapay malzemeler kullanılarak  yapılan tatlıları kilosunu 6 TL’ye kadar vatandaşlara satan merdivenaltı  işletmeciler  sebebiyle şikayetler duyduklarını dile getiren Tatlıcılar Odası Başkanı Necip Daş,  ucuz  tatlıların  sağlıklı  ortamlarda üretilmediğini söyledi.Tek  kullanımlık  yağlarla yapılan tatlıların gerçek lezzeti verdiğini kaydeden Daş,  ucuz  tatlılara  ise  defalarca  kullanılan  yağların  katıldığını belirtti.

Gıdanın   kalitesi  ve tadının önemli olduğunu kaydeden Daş, “Gıda  deyip geçmeyelim. Baklavanın içerisine nasıl ceviz ve yağ  kullanıyor . Vatandaş onu göremeyebilir.  Ucuz  tatlı yerken bunu hissedersiniz. 24-25 TL’ye satılan baklavalarda ham yağ  kullanıyoruz . Süzdürdüğümüz yağları bir daha  kullanabiliyoruz . Ucuz  yağlarda bu devir daim yapılıyor. Bu yağları sürekli kullanıyorlar . İnsanlar gırtlağımızı yaktı diye geliyor” dedi.

“BURSA’DA 200 MERDİVENALTI TATLICI VAR”

Bursa’da 200’ün üzerinde ruhsatlı ve odaya kayıtlı sektör temsilcisi olduğunu ifade eden Daş, “Merdvinaltı  işletmenin sayısı da ruhsatlı kadar. Bu bizi etkiliyor.  Ucuz  tatlıdaki hileyi herkesin görmesi lazım. Tüketici olarak bilinçli bir toplum olmalıyız.  Otomobilin  bagajında satılan kilosu 6 TL’lik tatlılara itibar etmeyin. Bu tatlılar sebebiyle şikayet çok fazla alıyoruz. Bunları yiyen tatlıdan soğuyor” şeklinde konuştu .

DİĞER HABERLER
Organik gıdalar ne kadar organik?

Oda  olarak merdivenaltı  işletlemelere  yönelik hiçbir yaptırımlarının olmadığını dile getiren Daş, “Yerel yönetimler burada etkili. Biz bunlara resmi yazıp belediyelere gönderiyoruz. Adres  bilgilerini  veriyoruz. Oda  başkanı olarak ceza yazma yetkimiz yok. Denetim yetersizliği var. Ancak denetimler yetersiz. Bu konuda ciddi adımlar atılmalı” ifadelerini  kullandı.


16 Ağustos 2011. 15:52
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x