6. Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali


Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen açılış yürüyüşü ile başlayan 6. Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali, Anıtpark’ta gerçekleştirilen Saygı Duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile sektör temsilcileri adına Şerafettin Erbayram’ın Atatürk anıtına çelenk koyması ile devam etti.

 

 

 

Anıtpark’ta gerçekleştirilen etkinliklerle başlayan 6. Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali’ne, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu, Bolu Ak Parti Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Hayri Coşkun, ilimiz protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış yürüyüşü, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile sektör temsilcileri adına Şerafettin Erbayram’ın Atatürk anıtına çelenk koyması ile başlayan açılış etkinlikleri daha sonra protokol konuşmaları ile devam etti.

 

 

İlk olarak beyaz et sektörü temsilcileri adına Şerafettin Erbayram konuşma yaptı. İlk olarak Afyonkarahisar’daki cephanelikte gerçekleşen kaza sonucu şehit olan 25 askerimize Allah’tan rahmet ve ailelerine de başsağlığı dileyen Erbayram; “Bolu’daki beyaz et sektörü, Avrupa’ya kıyasla çok daha gelişmiş durumdadır. Bugün Bolu’da günde 1 milyon tavuk üretimi gerçekleşmekte ve işlem görmektedir. Biz bu günlere çok zor durumlardan ve bu da pek kolay olmadı. Bu sektör ilk başlarda çok küçük destekler aldı, küçük adımlarla ilerledi ve bu günlere kenetlenerek geldi. Bolu bugün, 1 milyon 700 bin olan Türkiye üretiminin üçte birini yani 480 bin ton tavuk üretimini tek başına sağlıyor. Bu çok büyük bir rakamdır ve inşallah artarak da devam edecektir.” şeklinde konuştu.

 

“Sektörün nimetinin yanında külfetinden de faydalanacağız”  

 

 

Şerafettin Erbayram’ın ardından konuşmasını yapmak için kürsüye çıkan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, son zamanlardaki artan terör saldırıları sonucu ülke olarak büyük acılar çektiğimizi belirterek; “Teröristler bizim normal yaşantımızdan vazgeçmemizi ve akıllarınca onların istediği şekilde davranmamızı ve yaşantımızı korkarak sürdürmemizi istiyorlar. Bolu’da da teröristlerin bu amacını görmeyip, böylesine bir organizasyonu iptal etmemizi isteyen provokatörler bulunuyor. Bunlar olacaktır ve biz Bolu halkı ile birlikte her türlü zorluğa göğüs gererek ileriye doğru emin adımlarla ilerleyeceğiz. Türkiye’nin beyaz et üretiminin üçte birini sağlayan Bolu’da bu sektör için böylesine organizasyonlar yapmak bizim için onur verici bir olaydır. Her şeyin bir külfeti olduğu gibi beyaz et sektörünün de bir külfeti var ve bu da tavuk gübreleridir. Bolu’da tavuk gübreleri ile ilgili çözüm önerisi noktasında çalışan kafa yoran bir tek insan varsa o da benimdir. İl Başkanlığım döneminden beri bu sorunla ilgili birçok araştırmalarım ve çalışmalarım oldu. Son olarak tavuk gübrelerinden elektrik enerjisi üretecek bir tesisi Türkiye’de ilk defa Bolu’ya kazandıracak aşamaya geldik. İnşallah bunun en yakında kurulduğunu göreceğiz ve sektörün nimetinin yanında külfetinden de hem kurtulmuş hem de bunu değerlendirmiş olacağız. Beyaz et sektörünün gelecekte Bolu’nun ve Türkiye’nin en büyük sektörü olacağına ve bunu hep beraber başaracağımıza inanıyor, festivalimizin önce Bolumuza sonra beyaz et sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

 

  “Bolu’nun gururu olan bir sektör”  

 

Kürsüde konuşma yapan Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun ise ’Beyaz et sektörü, Bolu’nun gururu olan sektörlerden bir tanesi ve ekonomik anlamda en önemlisidir. 3 milyar dolar gibi çok büyük bir ekonomik girdiye sahip olan bir sektör. Ben ilimizdeki beyaz et sektörünün daha da iyi durumlara geleceğine inanıyor ve 6. Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali’mizin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

 

 

Ali Ercoşkun’un ardından kürsüye çıkan Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü’de, 6. Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali’nin milletimizin birlik ve beraberliğine katkı sağlamasını dileyerek, “Bu tür organizasyonlarla birlik ve beraberliğimizin mesajlarını anlaması gerekenlere çok iyi şekilde veriyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

 

Protokol konuşmalarında son olarak kürsüye çıkan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu ise, ülke olarak Avrupa’ya bile beyaz et ve ürünlerini satar hale geldiğimizi anlatarak, “Türkiye, 10 yıllık süre içerisinde siz halkımızdan ve yöneticilerimizden almış olduğu destek ile dünyada tarımda 11’incilikten 7’nciliğe gelmiş, Avrupa’da 1’inciliğe ulaşmıştır. Önümüzde bulunan ülkeler ise kıta ülkeleri. Toprak ya da nüfus büyüklükleri olarak bizim onlarca katımız olan ülkeler. Hindistan, Çin, Amerika ve Kanada gibi ülkeler. Biz 2023 vizyonunda üreticilerimizin de desteği ile dünyada tarımda da 5’inci sıraya gelmeyi hedefliyoruz. 230 milyar gayri safi milli hasıladan sizlerin desteği ile bu gün 730 milyar hasılaya geldiysek, kişi başına düşen gayri safi milli hasılada 10 doları geçtiysek, bundan sonrada sizlerin desteği ile 2023 vizyonunda tarımda da 40 milyar dolar ihracatı el birliği ile yapacağız.” şeklinde konuştu.

 

 

Protokol konuşmalarının ardından Düzce Belediyesi Mehter Takımı’nın gerçekleştirdiği muhteşem gösterisi katılımcılar tarafından büyük alkış aldı. Gösterinin ardından protokol festival alanında açılan stantları gezdi. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu’ya stantlarda sergilenen yöresel ürünleri tanıttı. Bolu ilçelerinin tamamının stantlarında bulunan yöresel ürünlerin tadına bakan Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu, stantlarda bulunanları çalışmalarından dolayı tebrik etti.

 

 

Son olarak Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Nilgün Tanrıkulu İle Resim Yarışması’nın açılışını yapan protokol daha sonra sergiyi gezdi. Birbirinden güzel resimlerin yer aldığı yarışmada dereceye girenlere, Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu, Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Hayri Coşkun tarafından hediyeleri verildi.

 

 

 

 

 

İkinci gün etkinliklerinde sürpriz isimler yer aldı

 

6. Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali, ikinci gününde de birbirinden güzel etkinliklerle devam ediyor. Yabancı halk oyunları ekiplerinin gösterileri ile başlayan ikinci gün etkinlikleri, çocuklara yönelik tiyatro gösterimi ve sunucu Okan Karacan, Sanatçı Safiye Soyman ve  Faik Öztürk’ün katıldığı keçi sağma yarışması ile devam etti. Birbirinden güzel anlara sahne olan keçi sağma yarışmasında sanatçı Safiye Soyman,  Faik Öztürk’ün ısrarına dayanamayıp aynı anda hem keçi sağdı hem de şarkı söyledi.

 

Festival’in ikinci gününde Anıtpark ve Anıtpark’ta bulunan alternatif sahnede birbirinden güzel etkinlikler gerçekleştirildi.

 

 

Öğlen başlayan etkinliklerde ilk olarak, Romanya, Bulgaristan ve Makedonya’dan gelen yabancı halk oyunları ekiplerinin birbirinden güzel halk oyunu gösterileri izleyenlerden büyük alkış aldı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği halk oyunu gösterisinin sonrasında çocuklarda unutulmadı ve çocuklar için alternatif sahnede tiyatro gösterisi gerçekleştirildi. Çevre temizliği ile ilgili sergilenen tiyatro gösterisine çocuklardan ve velilerden büyük ilgi vardı. Yaşadığımız sokağın, caddenin genel bakışla çevrenin kirletilmemesi ve temiz tutulmasının önemini çocukların anlayacağı ve eğlenceli bir şekilde onlara anlatan oyuncular da hem çocuklardan hem de velilerinden büyük alkış aldı.

 

Etkinliklerde en çok ilgiyi geleneksel hale gelmiş olan keçi sağma yarışması gördü. Okan Karacan’ın sunduğu keçi sağma yarışmasının iki sürpriz yarışmacısı Safiye Soyman ve Faik Öztürk vatandaşların alkışları arasında yarışmaya başladı. Yarışma sonunda Safiye Soyman’ın sağdığı süt ile yüzünü yıkayan Faik Öztürk’ten, Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu’da nasibini aldı. Keçi sütünün cilt sağlığına son derece iyi geldiğini söyleyen Faik Öztürk, Emine Davarcıoğlu’nun da yüzünü keçi sütü ile yıkadı. Safiye Soyman ve Faik Öztürk ikilisinin yarışma alanından ayrılmasından sonra yarışma için kayıt yaptıran vatandaşlar arasında kıran kırana bir mücadele başladı. 6 kişinin katıldığı yarışmada en çok sütü sağan ilk üç yarışmacıya hediyeleri verildi. Birinci yarışmacıya bilgisayar, ikinci yarışmacıya derin dondurucu ve üçüncü yarışmacıya da fotoğraf makinesi hediye edildi.

 

 

“Provokatör oyunlara karşı dim dik ayaktayız”

 

 

Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali’nin 3’ncü günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.       Güne damgasını vuran ise Safiye Soyman Faik Öztür ikilisi ve hemen ardından gerçekleşen Gülşen konseri oldu.

 

“Ben Bolu’nun suyunu içtim, buranın toprağında yürüdüm”

 

 

Vatan Şaşmaz ve Ebru Güzel’in sunuculuk yaptığı gecede sahneye ilk olarak Çıkan Safiye Soyman Bolululara hitaben yaptığı konuşmada, “Değerli Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz’a beni Bolulu hemşerilerim ile buluşturduğu için çok teşekkür ediyorum. Sizlerle beraber olmanın büyük mutluluğunu yaşıyorum. Ben buranın suyunu içtim toprağında yürüdüm. Ben buranın çocuğuyum. Onun için Bolu benim için çok özeldir. Verdiğim bütün konserler arasında en çok duygulandığım yer burasıdır” dedi.

 

Konsere tek başına başlayan Safiye Soyman’a ilerleyen saatlerde Faik öztürk’te sahneye çıkarak eşlik etti.

 

İkilinin çok canlı bir performans sergilendiği ve birbirinden güzel eserleri seslendirdiği gecenin sonunda ise Safiye Soyman ve Faik Öztürk ikilisine Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu tarafından plaket, canlı hindi, Boluspor atkısı ve tavuk tüyünden yapılmış taç ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

 

İkilinin konserinin ardından havai fişek gösterileri yapıldı. Görsel bir şölene dönüşen ve havada büyüleyici görüntüler oluşturan havai fişek gösterilerini katılımcılar büyük bir heyecanla izlediler.

 

 “Size hizmet etmek bizim için bir onurdur”  

 

 

Gösterilerin ardından sahneye çıkarak bir konuşma yapan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Bolulu hemşerilerim, bu sene 6’ncısını düzenlediğimiz Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali’ne yoğun alakanızdan dolayı hepinize teşekkürlerimi sunuyorum.  Evet, ülkemiz sıkıntılı dönemlerden geçiyor. Coğrafyamızda bazı istenmeyen olaylar oluyor.  Bu provokatör oyunlara karşı dim dik ayakta durabilmek ve onların oyunlarına gelmemek için normal hayatımızı devam ettirmek durumundayız. Biz buna inandık. Eğer bu festivali iptal etseydik onların istediği noktada davranmış olacaktık. Şehrimizde de bu işleri provoke etmek isteyenler var. Ama biz bütün bu engellemelere karşı dim dik ayakta olduğumuzu göstermek için buradayız. Sizlerin bu kudretli bakışlarınız, bu coşkun kalabalığınız bizi heyecanlandırıyor. Size hizmet etmek sizlerle beraber olmak bizim için çok büyük bir gurur kaynağıdır” dedi.

 

Başkan Yılmaz’ın konuşmalarının ardından pop müziğin sevilen sanatçısı Gülşen sahne alarak meydanı tıklım tıklım dolduran sevenlerinin eşliğinde parçalarını seslendirdi.      Gece geç saatlere kadar süren Gülşen konserinin ardından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu tarafından sanatçıya Bolu’ya özgü çeşitli hediyeler takdim edildi.

 

 

Festivalin son günüde dolu, dolu geçti

 

Bolu Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali’nin son günüde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali programının son günü alternatif sahnede çocuk tiyatrosu gösterisiyle başladı.

 

Tiyatro gösterisinin ardından Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Yemek Yarışması başladı.

 

Beyaz etten yapılan birbirinden güzel yemeğin yarıştığı, yarışmada dereceye girenler ödüllendirildi.      Daha sonra Okan Karacan ile tavuk yakalama yarışması düzenlendi.

 

33 kişinin katıldığı yarışmada bir dakika içerisinde en fazla tavuğu yakalayan yarışmacılar çeşitli hediyelerle ödüllendirildiler.

 

Akşamın ilk saatlerinde Uluslararası Halk Oyunları gösterisi ile devam eden etkinlikler Vatan Şaşmaz ve Ebru Güzel’in sunuculuğunu yaptığı ana sahnede devam etti.

 

İkilinin ardından sahneye çıkan pop müziğin güçlü seslerinden Betül Demir’de hayranlarına unutulmaz bir gece yaşattı.

 

Konserin sonunda genç sanatçıya Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu tarafından çeşitli hediyeler içerisinde bir de canlı tavuk hediye edildi. Böyle bir hediyeyi ilk defa aldığını söyleyerek şaşkınlığını gizleyemeyen Betül Demir tavuğun ismini ise Bolucan olarak koydu.

 

 “Bolu insanı yetenekli ve cesur olur”

 

 

Havai fişek gösterileri ile devam eden gecenin son konuğu ise Volkan Konak oldu. Güçlü sesiyle meydanı dolduran hayranlarının karşısına çıkan Konak seslendirdiği eserlerle bazen hüzünlendirdi, bazende coşturdu. Gecenin sürprizini ise Volkan Konak’a çeşitli hediyeler vermek üzere sahneye çıkan Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu yaptı. Başkan Yardımcısı Davarcıoğlu sahneye çıkar çıkmaz aldı eline mikrofonu ve Trabzon yöresine ait olan “Ben seni sevdiğimi” türküsünün bir kısmını söyleyerek Volkan Konağı bile şaşırttı. Davarcıoğlu’nun seslendirdiği türküye eşlik eden Konak, “Bolu insanı böyle yetenekli, zeki ve cesur olur” diyerek Başkan Yardımcısı Davarcıoğlu’na not verdi.

 

  “Provokatörler emellerine ulaşamayacaklardır”      

 

Gecenin sonunda sahneye çıkan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’da bir kapanış konuşması yaparak, “Bu yıl 6’ncısını düzenlediğimiz Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali’nin bitiş konserinde bizleri şereflendiren Volkan Konak ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. Bu birlik ve bütünlüğümüz oldukça hem PKK provokasyonu, hem de illerimizdeki provokatörler emellerine ulaşamayacaklardır. Sizlere güveniyoruz ve sonuna kadar sizlerin emrindeyiz” dedi. (F.Ö)

 

 


Yazan - 8 Eylül 2012. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x