60 bin “Fahri Çevre Müfettişi ! ” aramızda…


unnamed (1)

 

 

 

 

 

 

Çevre miras değil, korunması, geliştirilmesi ve gelecek 

         nesillere en güzel şekilde devredilmesi gereken bir emanettir….


               60 bin “Fahri Çevre Müfettişi ! ” aramızda… 

                      Halim UTLU

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında,2009 yılında uygulamaya konulan “Çevre Çiçekleri Hareketi” beşinci yılına girerken,çevre eğitimi alarak “Çevre Müfettişi” olan öğrenci sayısı da 60 bine ulaştı.

Tamamı çocuklardan oluşan en büyük çevre hareketi, tüm Türkiye’ye örnek oluyor. Proje kapsamında her yıl yaklaşık 15 bin ilköğretim dördüncü sınıf öğrencisine, çevre ve geri dönüşüm konulu eğitim veriliyor ve sergilenen tiyatro gösterisiyle, eğitim görsel olarak destekleniyor.

Bu araçtan dışarıya çöp atılmaz

Eğitim sonrası “Fahri Çevre Müfettişi” ilan edilen öğrencilere, eğitim konularının işlendiği bir “Çevre Müfettişi El Kitabı” verilirken, araçlara yapıştırılmak üzere hazırlanan “Bu araçtan dışarıya çöp atılmaz” etiketleri de dağıtılıyor.

Eğitim ve tiyatro programının devamında, öğrencilerin motivasyonunu artırmak ve çalışmaların sürekliliğini sağlamak amacı ile “Çevre ve Geri Dönüşüm” konulu resim, afiş ve fotoğraf yarışması düzenleniyor.

Çevreye, 7’den 70’e herkes sahip çıkmalı

Çevre Çiçekleri Hareketi’ni, 2009’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde yürüttüklerini hatırlatan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, çocukların küçük yaşta çevre bilinci edinmesini, Ankara ve Türkiye için çevresine duyarlı bir nesil yetiştirmek istediklerini belirterek “İlköğretim çağındaki dördüncü sınıf öğrencilerine eğitim veriyoruz ve bu öğrencilerimizi Çevre Müfettişi yapıyoruz. Çevreye 7’den 70’e herkesin sahip çıkması gerekiyor, ama bizim çocuklarımız bir müfettiş edasıyla, etraflarında olanları kontrol edip, çevreyi kirleten insanları uyarıyor.

Proje,Çevre ve Milli Eğitim Bakanlıkları ile birlikte yürütülüyor

Başlattığımız bu güzel hareket, Çevre ve Milli Eğitim Bakanlıklarının yürüttüğü bir proje sayesinde, bütün Türkiye’ye yayıldı.Çevre bize miras değil, korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere en güzel şekilde devredilmesi gereken bir emanettir.Birlikte hareket ettiğimiz zaman, çevremizin çok daha güzel olacağına, sokaklarımızın, mahallelerimizin, parklarımızın, bahçelerimizin çiçek açacağına inanıyorum.”dedi.

—————————–-0———————

                       unnamed (2)
Her mahalleye bir konak projesi,
                      mahalle kültürünü yaşatacak !…
                        Halim UTLU
                 Mahallelerdeki nişanlar,düğünler, cenazeler, asker uğurlamaları, sohbet ve çeşitli buluşmalar için düzenlenen ve bölgenin  tarihi dokusunu yansıtan beş mahalle konağı,
hizmete açıldı..
               “Her mahalleye bir konak” sloganı kapsamında, şu ana kadar Esertepe, Ufuktepe, Yayla, Atapark Mahalle Konakları ile Etlik Caddesi üzerindeki Ankara Konağı’nın yapımı
tamamlandı.
Konaklar,acı ve sevince ortak olunmayı sağlayacak
             Mahalle konakları, mahalle kültürünü ayakta tutmayı, insanları şehir yalnızlığına mahkum etmeden, birbirlerinin acısına ve sevincine ortak olmalarını sağlamayı amaçlıyor. Sevinçlerin paylaşıldıkça artıp, acıların paylaşıldıkça azaldığı düşüncesinden yola çıkan Keçiören Belediyesi,mahalle konaklarını, insanların acılarını da, sevinçlerini de tek başına yaşamalarını engelleyen mekanlar haline getirmeyi hedefliyor.

Engelliler için de düzenleme yapıldı
İki katlı olarak projelendirilen konaklar, çok sayıda aktivite odası, kafeteryalar ve toplantı salonlarından oluşuyor. Tarihi dokuya önem verilerek projelendirilen mahalle konakları, halkın tüm kesimine hizmet verecek biçimde tasarlandı.Konakların içinde KEÇMEK,KEDEM derslikleri yanı sıra, mahalle sakinlerinin düğün ve cenazelerinde hizmet verecek salon bulunuyor.

           Ayrıca mahalle konaklarının çevresi de, bu dokuya uygun tasarlanarak, mahalleye ayrı bir nefes aldırılması planlandı. Konaklardaki aktivitelere engelli vatandaşların da rahatlıkla
katılabilmeleri için, engelli girişi, asansör ve WC’ler de yer alıyor.

                        Dertlerini, kendi dertlerimiz gibi görüyoruz
             Hiçbir ayrım gözetmeden her bölgeye, her mahalleye eşit hizmet götürmeyi kendilerine şiar edindiklerini belirten  Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Hizmetlerimizin odağında insan vardır. Çünkü biz yaratılanı, yaratandan ötürü seviyoruz ve ona hizmet vermeyi kendimize en büyük görev sayıyoruz. Bunun gereği olarak da, sorunlara bigane ve yabancı kalmadan,
onların dertlerini kendi dertlerimiz gibi görüyoruz” dedi.

Yazan - 27 Kasım 2014. Kategori MANŞET, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x