600 Yıllık Yumurta!


Rusya’nın Rostov bölgesinde 600 yıllık olduğu belirlenen bir yumurta bulundu

 

Rusya’nın Rostov bölgesinde gerçekleştirilen kazı çalışmaları sırasında, 600 yıllık olduğu belirlenen bir yumurta bulundu.

 

Altı asır boyunca fiziksel zarara uğramayan yumurtanın müzeye teslim edileceği açıklandı. Rus basınında yer alan habere göre, Rostov’un Azov bölgesinde bina yapımı için gerçekleştirilen temel kazısı sırasında bazı tarihi eserler bulundu. Bunun üzerine bölgeye gelen arkeologlar, bina temelinde kazıya başladı.

 

MÜZEDE SERGİLENECEK

 

Kazı sırasında tarih eser özelliği bulunan birçok tarım aleti ve toprak küp ortaya çıkarıldı. Ancak kazı sırasında ilginç bir olay yaşandı. 14. yüzyıla ait olduğu belirlenen ve üzerinde herhangi bir darbe izi bulunmayan bir tavuk yumurtası ortaya çıkarıldı.

 

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan, Azov Müzesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Andrey Maslovky, daha önce birçok yumurta kabuğu ortaya çıkarıldığını ve bu kadar eski ve sağlam bir yumurtayla ilk kez karşılaşıldığını ifade etti.

 

Zarar görmeden 600 yıl boyunca sağlam kaldığı iddia edilen yumurtanın sergilenmek üzere Azov müzesine teslim edileceği açıklandı. (CİHAN)


Yazan - 16 Kasım 2012. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x