6,5 yılda 62 milyon zeytin ağacı dikildi


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, göreve başladığında Türkiye’de 99 milyon zeytin ağacı bulunduğunu belirterek, 6,5 yıllık sürede 62 milyon zeytin ağacı diktiklerini, hedeflerinin 170 milyon zeytin ağacı olduğunu bildirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit ile Komisyon Üyeleri, Bakan Eker’i makamında ziyaret etti.

Başkan ve üyelerin Bakanlığın yeni binası için hayırlı olsun dileklerini ilettikleri görüşmede, vatandaşlar ve sivil toplum örgütlerinin, Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonuna ulaştırdıkları ürün taban fiyatları, desteklemelerle talepleri ve sorunları aktarıldı.

Açıklamaya göre, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker görüşmede, tarımın siyaset üstü ve toplumun tümünü ilgilendiren bir konu olduğunu vurgulayarak Komisyon üyelerine her zaman kapılarının açık olduğunu söyledi.

Tarımın ve tarımla uğraşan vatandaşın, üreticinin daha iyi hale gelmesinin ortak gayeleri olduğunu belirten Bakan Eker, ürün alım fiyatlarının hesaplanmasında ortalama verimliliğin ve ürün ederinin dikkate alındığını ifade etti. Ayrıca, TMO’nun emanet alım sistemiyle ücretsiz olarak depolama imkanı sağladığını, üreticinin isterse ürününü çekip piyasaya satması durumunda da ücret talep edilmediğini anlatan Bakan Eker, birliklerin, kooperatiflerin ve vatandaşın yaptığı soğuk hava deposu ve silolara yüzde 50 hibe verdiklerini hatırlattı.

DİĞER HABERLER
2B'ye 100 Bin Başvuru

”Proteine göre alım” konusuna da değinen Bakan Eker, bu uygulamanın proteini yüksek üretime ödül, proteini düşük üretime de daha iyi ürün için teşvik anlamına geldiğini söyledi. Kaliteyi artırmanın ilk adımının sertifikalı tohumu teşvik etmek, ikinci adımının da proteine göre alım olduğunun vurgulayan Bakan Eker, Türkiye’de tarımın geldiği noktayı göstermesi bakımından bu uygulamanın tarihi önemi olduğunu kaydetti.

”Hedefimiz 170 milyon zeytin ağacı”

Üreticinin zeytin ve zeytinyağı ile ilgili taleplerinin de ele alındığı görüşmede Bakan Eker, AB ülkelerinde zeytin ağacı dikimine kota uygulandığını, bu nedenle bakan olarak göreve geldiği günden itibaren zeytin ağacı sayısının artırılması için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Bu konuda İspanya’yı örnek aldıklarını söyleyen Bakan Eker, göreve başladığında Türkiye’de 99 milyon zeytin ağacı bulunduğunu, 6,5 yıllık sürede 62 milyon zeytin ağacı dikerek bu rakamın 161 milyona çıkarıldığını dile getirdi. Hedeflerinin 170 milyon zeytin ağacı olduğunu belirten Bakan Eker, özellikle sertifikalı yağlık zeytini özendirdiklerini bildirdi.

Görüşmede Et Balık Kurumunun et ve sütte müdahale kurumu haline getirilmesi ve buna paralel süt tüketimini artırmak için okul sütü projesi çalışmalarının sürdüğünü anlatan Bakan Eker, hayvancılık sektöründe eti etçi ırktan, sütü sütçü ırktan sağlamanın verimliliği artıracağını ve bu çalışmalara ağırlık verdiklerini ifade etti.

DİĞER HABERLER
Barzani'den iki sınır kapısına onay

15 bin zeytin ağacı sökülerek yakacak yapıldı

Muğla Yatağan’a bağlı Yeşilbağcılar beldesinde, kömür çıkarmak için Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından kamulaştırılan arazilerden şu ana kadar 15 bin zeytin ağacı sökülerek yakacak yapıldı.

Bölgeden tesadüfen geçerken olaya şahit olan 32 yaşındaki inşaat mühendisi Timur Kabaklarlı, kalan ağaçları kurtarmak için 600 bin YTL vererek, 1500 zeytin ağacı satın aldı ve Datça’da özel olarak yaptırdığı dev saksılara diktirdi.

İstanbul’da iki inşaat şirketinin sahibi olan ve yaz aylarında Datça’da yaşayan Kabaklarlı, otomobiliyle Bodrum’a giderken, Yeşilbağcılar beldesinde çok sayıda zeytin ağacının iş makinalarıyla köklerinden söküldüğünü gördü.

Kabaklarlı, işçilerden, zeytin ağaçlarının kömür çıkarmak için söküldüğünü öğrenince köylülerle irtibata geçti.

Kabaklarlı, köylülerin arazilerinin kamulaştırma bedelini aldıklarını, sökülen zeytin ağaçlarını yakacak olarak kebapçılara sattıklarını öğrendi.

Tekrar araziye dikilmesi gerek

Kabaklarlı, “15 bin zeytinin yakacak olduğunu öğrenmek beni kahretti. Maddi imkanlarım elverdiği oranda 2 ay içinde 1500 zeytin ağacını satın alıp, ziraat mühendislerinin gözetiminde dallarını budattım ve özel yaptırdığım dev saksılara diktirdim. Şu ana kadar 600 bin YTL harcadım. Ancak, ağaçlar bu saksılar içinde uzun süre yaşamaz. Araziye dikilmesi gerek. Arazisi olup da zeytin ağacı satın almak isteyenlere çok az para karşılığı satmak istiyorum” dedi.

DİĞER HABERLER
 TNT, Nürnberg- İstanbul hızlı karayolu seferlerini başlattı

Yeşilbağcılar sakinleri istimlak bedelini aldıkları arazileri üzerlerindeki zeytin ağaçlarını, dikicek başka yerleri olmadığı için bunları zorunlu olarak sattıklarını söyledi.


21 Aralık 2011. 13:04
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x