70 cent’lik benzine öfke!..


6125146748

 

 

 

 

Dünyada benzinin vergiler yüzünden en pahalıya satıldığı ülkelerin başında gelen Türkiye için anlaşılması bir hayli zor bir haber: Başkan Putin,  ortalama 37 rubleye çıkan (yaklaşık 70 cent) benzin fiyatını yüksek bularak hükümeti “haksız kazanca karşı yeterli denetimi yapmamakla” suçladı!  Putin, ham petrol fiyatı düşerken pompa fiyatlarının artmasını “anlayamadığını” söyledi.

 

Başkan Putin dün hükümeti ve ekonomi kurmaylarını sorgudan geçirdi. Yaptırımlar sonrası bozulan dengeye, artan fiyatlara dikkat çeken Putin’in yaptığı bir hesap ve istediği izahat öne çıktı.

 

Putin, “Yılbaşından 1 Aralık’a kadarki dönemde içeride petrol ürünleri (benzini, mazot) fiyatı yüzde 10 artmış. Aynı dönemde dünyada petrol fiyatları yüzde 35 azalmış. Yani toptan fiyat azalmış, perakende fiyat artmış. Bu nasıl anlaşılabilir? Federal Atimonopol Kurumu ne iş yapıyor? Nereye bakıyor?” diye öfkelendi.

 

Putin fiyatların kontrolü, haksız kazançların cezalandırılması, spekülatörlerin hakkından gelinmesi için hükümete talimat verdi.

 

Bugün 95 oktan benzinin Türkiye’de ortalama satış fiyatı 5,12 lifra, yani yaklaşık 2.25 dolar.

 

Rusya’da 95 oktan benzinin fiyatı şu an 33 ile 37 ruble arasında değişiyor. Yani benzinin litre fiyatı ruble bazında artmış olmakla birlikte, dolara çevrildiğinde 70 cent civarın düşmüş durumda. Rusya’da rublenin yılbaşından beri dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 40.

 

Putin’in bu uyarısı üzerine Federal Antimonopol Kurumu acilen denetimlere başladı. “Haksız fiyat artışlı” yapan büyük petrol şirketlerinin cezalandırılması gündemde. Üstelik Putin’in fırçasınan sonra pompa fiyatlarının düşmesi bekleniyor.

 

http://www.turkrus.com/


Yazan - 10 Aralık 2014. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x