70 ton narenciyeyle kenti süslüyorlar


280935Bu yıl 16-17 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan 4. Narenciye Festivali`nin hazırlıkları devam ediyor.

 

 

 

 

 

Adnan Menderes Bulvarı sahil şeridinde 1 kilometrelik alanda yaklaşık 10 gün önce başlanan süsleme çalışmalarında günde 60 işçi çalışıyor.

 

 

Kızkalesi, Uzuncaburç, Side harabeleri gibi sabit imitasyon figürlerinin yer aldığı alanda süslemeler için 70 ton narenciye ürününün kullanılırken toplamda 10 bin saatlik çalışma gerçekleştirilmiş olacak.
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Ticaret Borsası, Akdeniz, Yenişehir, Toroslar ve Mezitli İlçe Belediyeleri`nin birlikte yürüttüğü 4. Narenciye Festivali`ne 30 farklı ülkeden 700 amatör folklor sanatçısı yöresel dans gösterilerini sahneleyecek.
Narenciye temalı defilenin de yapılacağı festival alanında çeşitli kurum ve kuruluşlar narenciye temalı stant açacak.Çalışmaları yerinde inceleyen Mersin Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, narenciyenin Mersin`deki öneminin anlatıldığı festivalin her geçen yıl daha coşkulu ve eğlenceli geçtiğini söyledi.
Organizasyonun ilk yıldan itibaren sağlam temellere oturtulduğunu ifade eden Özdemir, en büyük amaçlarının başta Mersin olmak üzere narenciyenin ve festivalin yurt dışında da bilinirliğinin arttırılması olduğunu kaydetti. Festivalin hazırlık aşamasında büyük bir emek sarf edildiğinin altını çizen Özdemir, başta Mersinliler olmak üzere tüm Türkiye`den gelecek olan ziyaretçiler için hazırlanan bu festivale herkesi davet etti.
Alan süslemelerinde çalışan işçiler de Mersinliler ve yurt dışından festivale katılacak olan misafirler için görsel şölen hazırladıklarını belirterek, festivalin kente hem tarım hem de tanıtım anlamında büyük getirisi olacağını söylediler. İşçiler, böyle bir etkinlikte yer almaktan dolayı mutlu olduklarını dile getirdiler
Yıllık 1 milyon ton narenciye üretimi ile Türkiye’de sektörün lideri konumunda olan Mersin’de 4. Narenciye Festivali hazırlıkları kapsamında yaklaşık bin 200 metrekarelik alan 70 ton narenciyeyle süsleniyor.

DİĞER HABERLER
Baharın habercisi ilk cemre havaya düştü

11 Kasım 2013. 20:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x